به گزارش افکارنیوز،

در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌ها درباره نماینده ایران برای حضور در رقابت بهترین فیلم بخش بین‌الملل اسکار ۲۰۲۱ بالا گرفته است و صاحبان فیلم‌های مهم سال گذشته هر کدام به نوعی در حال خبرسازی هستند و از حضور خود در میان گزینه‌های معرفی به اسکار خبر می‌دهند. فیلم‌هایی که شاید همه ویژگی‌های حضور در این رقابت را نداشته باشند اما از این فرصت برای انداختن نام فیلم خود بر سر زبان‌ها بهره می‌برند و استفاده تبلیغاتی می‌کنند.

شرط اول اما از نگاه اکادمی اسکار اکران حداقل یک هفته‌ای فیلم مورد نظر، در فاصله زمانی بین اول اکتبر ۲۰۱۹ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۹ مهر ۱۳۹۸ تا ۱۱ دی ۱۳۹۹) در کشور مبدا است. این شرط تنها برای پذیرفته شدن نماینده هر کشور در رقابت کلی است. اما اینکه فیلم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا مورد توجه اعضای آکادمی اسکار قرار بگیرد و وارد لیست ده فیلم برگزیده شود و پس از آن در میان ۵نامزد دریافت جایزه بخش بین‌الملل قرار بگیرد سوالی است که پاسخ آن می‌تواند بخشی از بازی تبلیغاتی برخی از فیلم‌های سینمای ایران در روزهای گذشته را خنثی کند.

رایٔد فریدزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و سخنگوی هیات معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار در پاسخ به این سوال گفت: مکانیزم اسکار مشخص است. فیلم‌ها برای اعضا نمایش داده می‌شود و از یک لیست وسیعی آغاز می‌شود تا به آن لیست یازده فیلم برسد و بعد هم ۵فیلم نهایی. بالطبع هر فیلمی که در عرصه بین‌المللی دیده شده باشد و امکان این را داشته باشد که یک پخش کننده قَدَری در جهان داشته باشد و در عرصه بین‌المللی به خوبی پخش شده باشد و در جشنواره‌ها جوایزی را کسب کرده باشد و نقدهای خوبی درباره‌اش در نشریات بین‌المللی نوشته شده باشد، امکان دیده شدنش خیلی بیشتر است تا فیلمی که فقط در داخل دیده شده باشد و پخش‌کننده بین‌المللی نداشته باشد و فقط یک پخش داخلی داشته باشد.

معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی لیست فیلم‌هایی که در جدول اکران قرار دارند را برای ما می‌فرستند. بنابراین هر کدام از فیلم‌هایی که متقاضی حضور در اسکار هستند اگر اکرانشان تا تاریخ مورد نظر اسکار (قبل از ۱۱دی ۹۹) مورد تایید معاونت نظارت و ارزشیابی قرار بگیرد، می‌توانند جز گزینه‌ها باشند.