به گزارش افکارنیوز، در سال ۲۰۰۸ نیز تعداد موبایلهای دوربینداری که نوکیا فروخت حتی از تعداد دوربینهایی که شرکت کداک فروخته بود و با فیلم تصاویر را ثبت میکردند نیز پیشی گرفت و بار دیگر به عنوان بزرگترین سازنده موبایلهای دوربیندار لقب گرفت. نوکیا در دهه آغازین تولید موبایلهای دوربیندارش توانست در بازار جهانی دوربینهای دیجیتال و دوربینهای مجهز به فیلم صدرنشین شود. نگاهی به تاریخچه تولید موبایلهای دوربیندار نوکیا میاندازیم تا برترین محصولات نوکیا در زمینه تصویربرداری را معرفی کنیم.

نوکیا اولین گوشی دوربین‌دار خود را که یک نوکیا ۷۶۵۰ بود در نوامبر ۲۰۰۱ معرفی و کمک بسیاری به تغییر صنعت عکاسی دیجیتال، وب و تلفن‌های همراه کرد. Nokia ۷۶۵۰ اولین گوشی سیمبین سری۶۰ و اولین گوشی مجهز به MMS بود. جالب اینجا است که دوربین VGA(۰.۳ مگاپیکسل) برای ما خیلی بود. حتی کیفیت تصویربرداری آن را تحسین می‌کردیم. نوکیا ۷۶۱۰ دومین گوشی دوربین‌دار مهم نوکیا بود که در سال ۲۰۰۴ معرفی شد. این گوشی اولین گوشی مگاپیکسل نوکیا بود.

سال ۲۰۰۶ سال پرده‌برداری از اولین گوشی ۳ مگاپیکسل بود. این دو محصول مهم N۷۳ و N۹۳ بودند. N۹۳ پس از N۹۰ بیشتر به عنوان دوربین فیلم‌برداری طراحی شده بودند که صفحه‌نمایش چرخان و زوم اپتیکال داشتند. N۷۳ نیز بیشتر دوربین بود تا موبایل. این گوشی از یک محافظ لنز مکانیکی برخوردار بود که پس از باز شدن دوربین را فعال می‌کرد. اما آنچه بازی را تغییر داد این بود که این ۳ مگاپیکسل می‌توانست با کیفیت فیلم‌های آنالوگ رقابت کند. به همین خاطر میلیون‌ها دستگاه از گوشی نوکیا N۷۳ فروخته شد.

حرکت نوکیا به سمت موبایل‌های دوربین‌دار پس از معرفی نوکیا ۷۶۵۰ و ایجاد بخشی به نام موبایل‌های دوربین‌دار که به تصویربرداری اختصاص داده شده‌اند شروع شد. قبل از اینکه این گروه در سال ۲۰۰۷ منحل شود، یکی از گوشی‌هایی که برای عکاسی طراحی شده بود معرفی شد. این گوشی نوکیا N۸۲ بود که دوربین ۵ مگاپیکسل با فلاش زنون داشت. البته نوکیا N۹۵ اولین گوشی موبایل نوکیا با دوربین ۵ مگاپیکسل و اولین گوشی مجهز به GPS بود که طرفداران زیادی داشت و از جمله پرفروش‌ترین گوشی‌های نوکیا به شمار می‌رود.

N۸۶ اولین گوشی مجهز به دوربین ۸ مگاپیکسل نوکیا محصولی بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. این گوشی با وجود اینکه مانند نوکیا N۸۲ از فلاش زنون برخوردار نیست در شرایط کم‌نور تصاویر چشم‌گیری را ثبت می‌کرد.

اما چندی بعد با معرفی نوکیا N۸ اولین گوشی ۱۲ مگاپیکسل نوکیا اوج قدرت نوکیا در تولید گوشی‌های موبایل دوربین‌دار نمایان شد. این گوشی که در سال ۲۰۱۰ معرفی شد قادر است تصاویری با کیفیت HD ضبط کند.

اما چندی بعد وجود دوربین ۱۲ مگاپیکسل نیز مانند دوربینهای ۸ مگاپیکسل در تلفنهای همراه به جزء لازم و جدانشدنی در این دستگاه به ظاهر ارتباطی تبدیل شد. تا اینکه نوکیا با یک گوشی ۴۱ مگاپیکسلی صنعت دوربینهای موبایل را به طور کل تغییر داد و تعریف تازهای از آن ایجاد کرد. نوکیا ۸۰۸ PureView با برخورداری از فناوری Nokia PureView و نمونهبرداری پیکسل قادر است تصاویری با کیفیت واضحتر و شفافتر ثبت کند.