به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، اين شيشه جديد چند منظوره كه مبتني بر بافت نانوي سطحي توليد كننده يك مجموعه از ويژگيهاي مخروطي است، خود پاك كننده بوده و در برابر مه و تابش مقاومت ميكند.

محققان در نهایت امیدوارند بتوانند این شیشه را با استفاده از فرایند کم‌هزینه تولید کرده و در دستگاه‌های نوری، نمایشگر تلفن‌های هوشمند و تلویزیون‌ها، صفحات خورشیدی، شیشه جلوی خودرو و حتی پنجره‌های ساختمان مورد استفاده قرار دهند.

نتایج پژوهش این دستاورد در مجله ACS Nano منتشر شده است.

صفحات فتوولتائیک طی شش ماه ممکن است تا ۴۰ درصد از کارایی خود را در اثر انباشت غبار و کثیفی بر روی سطح آنها از دست بدهند؛ اما یک صفحه خورشیدی تحت محافظت با این شیشه خود پاک کننده از مشکلات کمتری برخوردار خواهد بود.

علاوه بر آن این صفحه از کارایی بیشتری برخوردار خواهد شد چرا که نور بیشتری از میان سطح آن عبور کرده و بازتاب صورت نخواهد گرفت.

درحالی که برخی از تحقیقات پیشین، صفحات خورشیدی را با روکشهای آب‌گریز پوشش می‌دادند، سطوح چندمنظوره این محققان از تاثیر بیشتری در دفع آب و تمیز نگهداشتن طولانی‌تر صفحات برخوردار است. علاوه بر آن پوشش‌های آب‌گریز موجود از تلفات بازتابی جلوگیری نمی‌کند.

از دیگر کاربری‌های این شیشه می‌توان به دستگاه‌های نوری مانند میکروسکوپ‌ها و دوربین‌های مورد استفاده در محیطهای مرطوب اشاره کرد که در آن هر دو قابلیت ضدبازتابی و ضد مه مورد استفاده خواهد بود. در دستگاه‌های نمایشگر لمسی، این شیشه نه تنها بازتابها را حذف کرده بلکه در برابر آلودگی‌های بوجود آمده توسط عرق نیز مقاوم است.

در نهایت اگر هزینه چنین شیشه‌هایی به میزان لازم پائین آورده شود، ‌ حتی در شیشه‌های خودرو نیز می‌توان از خاصیت پاک‌کنندگی خودکار آنها در سطح خارجی، حذف تابش و بازتابهایی که دید را کور کرده و جلوگیری از مه‌گرفتگی استفاده کرد.

بافت سطحي كه از مجموعهاي از مخروطهاي مقياس نانو تشكيل شده، مبتني بر يك رويكرد جديد ساخت توسط محققان موسسه فناوري ماساچوست بوده كه با استفاده از شيوههاي پوششدهي و حكاكي برگرفته از صنعت نيمهرسانا بوجود آمده است. ساخت اين ماده با پوششدهي سطح يك شيشه با چندين لايه نازك شامل يك لايه مقاوم در برابر نور كه با يك الگوي شبكهاي پوشانده و حكاكي شده، آغاز ميشود.