به گزارش افکار خراسان نوشت:
با پیشرفت تلسکوپ های فضایی در ۵۰ سال گذشته، دانش انسان در مورد دنیای اطراف خود بیشتر شده است و ستاره شناسان توانسته اند مجموعه عظیمی از سیاره ها را با ویژگی های شگفت انگیز کشف کنند که به نوبه خود می توانند یک کتاب گینس کهکشانی را با معرفی گرم ترین، سردترین، بزرگ ترین و دورترین سیاره هایی که تاکنون توسط انسان شناسایی شده اند، شکل دهند. برای مثال سیاره SWEEPS - ۱۰ که در فاصله یک میلیون و ۱۹۰ هزار کیلومتری ستاره میزبان خود گردش می کند، عنوان سریع ترین سیاره را به خود اختصاص داده است. فاصله این سیاره با خورشید خود، ۳ برابر فاصله ماه از زمین است. این سیاره با چنان سرعتی به دور ستاره اصلی خود می چرخد که یک سال در این سیاره تنها ۱۰ ساعت به طول می انجامد.

در این عرصه همچنین می توان به TrES - ۴ به عنوان بزرگ ترین سیاره شناخته شده اشاره کرد که ۱.۷ برابر سیاره مشتری است و در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

همچنین می توان این سیاره را به عنوان عجیب ترین سیاره معرفی کرد که بسیار سبک بوده و از تراکم چوب پنبه ای و ساختار پف آلود برخوردار است.

به گفته جورجی ماندوشف از رصدخانه لوول آریزونا، تراکم در این سیاره تنها ۰.۲ گرم بر سانتی متر مربع یعنی حدود چگالی چوب درخت بالساست. به گزارش ایسنا، فهرست عجیب ترین سیاره های جهان که با جمع آوری این رکوردها از سوی سایت اسپیس منتشر شده، به نمایش ویژگی های عجیب جهان پرداخته که درک بشر را از فیزیک تغییر داده است.

در این فهرست آشنایی با سیاره Methusela PSR B۱۶۲۰-۲۶نیز خالی از لطف نیست، این سیاره قدیمی ترین و مسن ترین سیاره کشف شده است و یکی از اجداد کیهان به شمار می رود که ۱۲.۷ میلیارد سال پیش تشکیل شده است، این سیاره ۸ میلیارد سال پیرتر از زمین است. این سیاره ۲ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شد، کشفی که در سال ۱۹۹۳ درک ما را از شکل گیری سیاره ها تغییر داد و به طور ضمنی این مفهوم را القا می کند که سیاره های بسیار مسن تری هستند که هنوز کشف نشده اند.

این سیاره نیز در دوران زندگی خود دچار تحولاتی شده است و در حالی که مهارت های رصدی ما رشد می کند، این سیاره به موضوع جالبی برای مطالعه تبدیل شده است.

دانشمندان ناسا همچنین اعتقاد دارند که سیاره Methusela ممکن است اطراف یک ستاره دیگر تشکیل شده باشد اما پیش از آ ن که توسط یک ستاره غیرفعال تسخیر شده باشد خود را از بین برده است.

در انتهای دیگر این فهرست، یک سیاره ناشناخته دیگر با سن کمتر از یک میلیون سال در اطراف ستاره «کوکوتاو» در فاصله ۴۲۰ سال نوری قرار دارد که عنوان «خردسال ترین سیاره» را به خود اختصاص داده است.

«داغ ترین جهان» کشف شده تاکنون نیز WASP - ۱۲b است که یک سیاره گازی جوشان با حرارت ۲۲۰۰ درجه سانتی گراد است. این سیاره همچنین یکی از کاندیداهای بزرگ ترین سیاره است چرا که حدود ۲ برابر مشتری است.

در این میان OGLE - BLG - ۳۹۰L با جرم ۵ برابر زمین عنوان «سردترین سیاره» را با دمای سطحی منفی ۲۲۰ درجه سانتی گراد به خود اختصاص داده که پایین تر از نقطه جوش نیتروژن مایع و نزدیک به صفر مطلق است. همچنین این سیاره دارای عنوان «دورترین سیاره» شناخته شده برای انسان با فاصله ۲۸ هزار سال نوری نیز می باشد.

سیاره اپسیلون جوی b نیز در کنار ویژگی های بدیع زیاد، با فاصله ۱۰.۵ سال نوری از زمین عنوان «نزدیک ترین سیاره» را به خود اختصاص داده است. اگرچه به دلیل فاصله زیاد از ستاره مادر خود، در صورت وجود آب روی این سیاره فراخورشیدی، به صورت یخ زده خواهد بود و احتمال یافتن زندگی در آن به صفر می رسد.

آخرین مورد از این مجموعه کوچک ترین سیاره یک منظومه غیرخورشیدی است.

سیاره Kepler - ۱۰b تنها ۱.۴ برابر زمین است و با زمین حدود ۵۶۰ سال نوری فاصله دارد و کشف آن در ژانویه ۲۰۱۱ اعلام شد. این سیاره خارج از منطقه «Goldilocks» قرار دارد و به قدر کافی به خورشید خود نزدیک است که آب در این سیاره یخ نزند.

این سیاره که در ژانویه ۲۰۱۱ کشف شده است، یک نقطه عطف اساسی برای ناسا به شمار می رود چرا که اولین سیاره صخره ای بدون شبهه در اطراف یک ستاره در خارج از منظومه شمسی محسوب می شود.
نويسنده: حق پرست