هیئت داوران متشکل از خسرو دهقان، علی لقمانی، سیدسلیم غفوری، علی راضی، آیدا پناهنده، مرتضی پایه شناس و حسام اسلامی فهرست نامزد‌های دریافت جایزه در بخش‌های مختلف بخش مسابقه ملی را به این شرح اعلام کردند.

* بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه

نامزدها:

برانازا (برادر خشکی‎ها) (علی اسدی و رسول داوری)

همیشه شب، همیشه روز (یاسر خیر)

درباره پدر، درباره مرگ (فرهاد بهبهانی)

وایو (پناه‎برخدا رضایی)

پریزاد (مهدی ایمانی شهمیری)

خانجان (بابک طاهری)

* بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه بلند

نامزدها:

کل فاطمه (مهدی زمانپورکیاسری)

برسر خاک (محسن خانجهانی)

ف-الف (فرشاد اکتسابی)

بازگشت دوباره (فرهاد ورهرام)

هوبره (فتح الله امیری و نیما عسگری)

* بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند

نامزدها:

جا‌های خالی پر شود (عطیه زارع آرندی)

رویا‌های خالکوبی شده (مهدی گنجی)

خانه (افسانه سالاری)

هجده هزارپا (مهدی شامحمدی)

ایاقچی (محمدحسن دامن‌زن)

آنجا سپیده دم (محسن جهانی و هاشم مسعودی)

* بهترین پژوهشگر

نامزدها:

انیمیشن ایرانی (مهرداد شیخان)

طاهر (امیرمسعود حسینی)

بازگشت دوباره (فرهاد ورهرام)

برسر خاک (محسن خانجهانی)

میر و مار (امین پاک پرور)

* بهترین فیلمبردار

نامزدها:

کل فاطمه (داوود رحمانی)

رویا‌های خالکوبی شده (محمد حدادی)

براناز (برادر خشکی‎ها) (رسول داوری)

آخرین نفس‎ها (فراز فدائیان)

وایو (فرشید آذری)

* بهترین صدا

نامزدها:

سنجاقک‌های برکه خشک (آرش قاسمی) صداگذار

رویا‌های خالکوبی شده (حسن شبانکاره و احمد صابری) صدابردار

جا‌های خالی پر شود (محمدحسین ابراهیمی) صداگذار

رش او (امیرحسین صادقی) صداگذار

کل فاطمه (آرش قاسمی) صداگذار

* بهترین تدوین

نامزدها:

برانازا (برادر خشکی‎ها) (بابک حیدری)

جا‌های خالی پر شود (محدثه گلچین عارفی)

پریزاد (صدرا شرق)

رویا‌های خالکوبی شده (امیر ادیب پرور)

هوبره (مصطفی گندم‎کار و سوگل مرادی)

* بهترین نویسنده گفتار متن یا گوینده

نامزدها:

طاهر نویسنده گفتار متن: (امیرمسعود حسینی) گوینده: (سیامک صفری)

بازگشت دوباره نویسنده گفتار متن: (فرهاد ورهرام) گوینده: (شهرام درخشان)

بر سر خاک نویسنده گفتار متن: (محسن خانجهانی و شهرام درخشان) گوینده: (شهرام درخشان)

* بهترین موسیقی

نامزدها:

هجده هزارپا (افشین عزیزی)

خانه (شیدا شهابی)

برانازا (برادر خشکی‎ها) (یاشار اطاعتی)

رش او (صبا ندایی)

آخرین نفس‎ها (کیاوش صاحب نسق)

سنجاقک‎های برکه خشک (سهراب شهیدی)

* بهترین فیلم (تهیه‌کننده)

نامزدها:

کل فاطمه (سمیه زراعت کار و مهدی زمانپور کیاسری)

جا‌های خالی پر شود (عطیه زارع آرندی)

انیمیشن ایرانی (مهرداد شیخان)

برانازا (برادر خشکی‎ها) (علی اسدی و رسول داوری)

هجده هزارپا (مهدی شامحمدی)

چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم از ۲۵ آذرماه شروع شده و تا دوم دی ماه ادامه دارد. آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» بعد از ظهر چهارشنبه سوم دی ماه به صورت آنلاین برگزار می‌شود.