نشست رسانه‌ای « شیشلیک » در جشنواره فجر برگزار شد. 

محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم که به صورت اسکایپی در جلسه حضور داشت، گفت: دوست داشتم فیلم کمدی بسازم و تصادفی یک روز در دفتر اول مارکت (پشت صحنه برنامه «دورهمی») با امیر ژوله ناهار خوردم و وقتی داستان او را شنیدم، احساس کردم آن را دوست دارم ک

وی در پاسخ به اینکه آیا شیشلیک با فیلم‌های قبلی مرتبط است یا خیر، گفت: حتما این فیلم مولفه‌هایی دارد که به لحاظ مفاهیم و تولید، با فیلم‌های قبلی اشتراکاتی دارد.

مهدویان درباره اصلاحیه‌های این فیلم گفت: هر فیلمی یک روح و جهانی دارد که باید حفظ شود و ما هم تلاشمان را کردیم که دوستان شورای پروانه نمایش، ممیزیها را در حدی اعمال کنند که به فیلم ضربه نخورد. فکر می‌کنم فیلمی که امروز در جشنواره پخش شد جهان مدنظر مرا دارد و از ممیزی آسیب جدی ندیده است.

ژوله هم گفت: منم با آقای مهدویان موافقم و این فیلمی که امروز روی پرده دیدم، همان فیلم من است و عاشقشم. امیدوارم با همین اندازه ممیزی فیلم بتواند 

* احتمال همکاری مجدد با سیدمحمود رضوی 

مهدویان در پاسخ به این پرسش خبرگزاری فارس که آیا شیشلیک و تغییر ژانر از فیلمهای قبلی به کمدی نتیجه انتخاب شخصی است یا عوامل بیرونی روی آن اثر گذاشته است، پاسخ داد: فیلمساز ژانرهای مختلف را تجربه می‌کند و با توجه به حال روزها و دغدغه خود تصمیم می‌گیرد فیلمی را بسازد. حتی اگر مجبور باشم فیلم مورد علاقه‌ام را نسازم، ترجیح می‌دهم فیلمی نسازم. با سیدمحمود رضوی هم که تهیه‌کننده کاربلدی است و اگر داستانی پیش بیاید که بتوانیم با هم کار کنیم، چرا که نه؟  

رضا عطاران درباره شیشلیک و بازی در آن گفت: دوست داشتم با مهدویان کار کنم و وقتی فیلمنامه تاتیرگذار ژوله پیشنهاد شد، خوشحال شدم، چون نقش «هاشم» جای کار داشت.

* شیشلیک نماد ایران نیست

امیرمهدی ژوله هم درباره ایده نوشتن‌ فیلمنامه شیشلیک گفت: کمدی مورد علاقه من آن است که از یک چشم اشک بیاید و یک چشم بخندد. قبلا در قهوه تلخ و مسعود شصتچی هم چنین تجاربی داشته‌ام.

این فیلمنامه‌نویس ادامه داد: در «شوخی کردم» آیتمی بود که خیلی در فضای مجازی دست به دست شد و در آن محمدرضا هدایتی به رادش توضیح می‌دهد گوشت چیست. آن یکی از انگیزه‌ها بود، انگیزه دیگر هم دختردار بودن من بود. آنهایی که پدر یک دختر هستند می‌دانند وقتی دختر چیزی بخواهد، همه کار می‌کند تا خواسته‌اش را برآورده کند.

وی گفت: خیلی دوست داشتم خودم در شیشلیک بازی کنم اما خوشحال شدم که آقای عطاران در آن بازی کرد. 

ژوله تأکید کرد: مخالف کار استعاری و سمبلیک هستم و شیشلیک نماد ایران نیست و جغرافیای خاص خود را دارد. 

مهدویان هم گفت که ما نمی‌خواستیم به سمت نمادگرایی برویم، به همین دلیل جغرافیای آن در حاشیه شهر مشخص است.

این کارگردان درباره اینکه «شیشلیک» پایان سفارشی سازی اوست، گفت: من تک تک فیلم‌هایی که ساخته‌ام را دوست دارم و راهم را به درستی می‌روم و یاد گرفته‌ام چنین اظهارنظرهای تلاش ناشیانه برای متوقف کردن من است و از آنها ناراحت نمی‌شوم. 

ژاله صامتی بازیگر «شیشلیک» هم گفت: امروز فیلم را برای اولین بار دیدم و خرسندم که در آن بازی کردم. اگر در فیلم هم بازی نمی‌کردم، باز هم از دیدنش خوشحال بودم.

پژمان جمشیدی در ادامه نشست صمن ابراز سلامتی برای علی انصاریان گفت: خواهش می‌کنم مراقب خودتان باشید، شاید ما هم تا وقتی که این زخم را نخورده بودیم (درگذشت میناوند) آن را اینقدر نزدیک نمی‌دیدیم

وی سپس پیرامون نقش خود در «شیشلیک» گفت: بازی در فیلم آقای مهدویان افتخار و البته ساده است.

جمشیدی گفت: من تاحالا پدر بودن را تجربه نکرده‌ام اما در جشنواره امسال دو فیلم دارم که در هر دو، دختر دارم.

مه‌لقا باقری بازیگر نقش مدیر مدرسه در «شیشلیک» گفت: کمدی یعنی خیلی جدی. برای همین خوشحالم که در کار جدی شیشلیک بودم و از خیلی جدی بودن این فیلم بود که کمدی آن در می‌آید. 

وحید رهبانی که به عنوان مدیر کارخانه پشم ایران ایفای نقش کرده است، گفت: خوشحالم از اینکه یک تجربه دیگر سینمایی با دوستان خوب داشتم.

عباس جمشیدی فر دیگر بازیگر «شیشلیک» گفت: خوشحالم که در یک کمدی تلخ بازی کرده‌ام و خوشحال‌ترم که برای چندمین بار با آقای عطاران بازی کرده‌ام.

محمدرضا منصوری تهیه‌کننده‌ فیلم گفت: شیشلیک در دوران کرونا ساخته شد و ما ۳۰ جلسه فیلمبرداری فشرده داشتیم. خیلی تلاش کردیم فیلم در جشنواره فجر به نمایش درآید تا گفتمان بین فیلمسازان و حاکمیت وجود داشته باشد.