نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی « ابلق » در سالن رسانه‌های جشنواره فیلم فجر برگزار شد. 

نرگس آبیار کارگردان فیلم ابتدای نشست توضیح داد: اینجا سالن مناسبی برای نمایش فیلم نیست و متاسفانه صدا بازتابی دارد که دیالوگ‌ها را نامفهوم می‌کند. امیدوارم در دوره بعد سالن تغییر کند یا صدای آن بهتر شود.

آبیار در پاسخ به پرسش دیگری گفت: هنرمند آینه جامعه است. هرچند که ما نشان دادیم شخصیت اصلی فیلم مسکّن را انتخاب می‌کند اما موش‌ها هنوز زیر زمین زندگی می‌کنند. «راحله» قصه ما انتخاب می‌کند دروغ بگوید، جبر مجبورش نمی‌کند. این داستان محدود به ایران نیست، بلکه در همه دنیا وقتی انسان‌ها در شرایط پیچیده قرار می‌گیرند، بین حقیقت و مصلحت باید انتخاب کنند. من راهکاری هم نشان ندادم، فقط موضوع را مطرح کردم. 

آبیار درباره اینکه آیا فیلم بیش از حد نمادین است، گفت: در همه فیلم‌های من نماد وجود دارد، اما گلدرشت نیست و با فیلم تنیده شده است. 

وی افزود: برج و شهربازی را یک موقعیت قرار دادم که بیانگر فاصله طبقاتی است، نه کارکرد نمادین. فیلم بهتر فیلمی است که بتواند ذهن را درگیر کند و دائم بتوان از آن نماد برداشت کرد. 

این کارگردان درباره لوکیشن فیلم گفت: لوکیشن فیلم زورآباد بود، یعنی جایی که ابتدا با بنر آن را مسقف می‌کنند و زیر آن ساخت و ساز می‌کنند. زورآباد فیلم را هم نمی‌گویم کجاست، قطعا در حاشیه یک شهر بزرگ است. 

وی درباره فیلمنامه ابلق گفت: خانم کرزیان یک فیلمنامه اولیه نوشته بودند که آن را بارها و بارها - حتی حین فیلمبرداری - بازنویسی شد. من ابایی ندارم از این که کار اقتباسی کنم. معتقدم زنان بیشتر مورد آزار قرار می‌گیرند و هر کسی که زن باشد، شاید به شکلی این شرایط را تجربه کرده باشد. البته مردها را شریف نشان دادم و حتی یک معتاد نمایش ندادم، یک «رحیم» هم داریم که شخصیت قابل اعتمادی است. «علی» هم زنش را باور دارد. 

آبیار در پاسخ به اینکه اگر جای شخصیت اول فیلم بود، چه می‌کرد، گفت: من آدم جسوری هستم و شاید تا آخر داستان را پیش می‌رفتم اما من می‌خواستم این سؤال را برای مخاطب مطرح کنم و بگویم مشکل همچنان باقیست. 

کارگردان «شیار ۱۴۳» گفت: من خودم را آدم ارزشی به آن معنای مصطلح نمی‌دانم اما از نظر من اصغر فرهادی فیلمساز ارزشی است، چون به پیچیدگی‌های اخلاقی در فیلم‌هایش می‌پردازد. من سعی نکردم روی موج موفقیت فیلم‌های قبلی‌ام سوار شوم، چون بعد از شبی که ماه کامل شد، به من پیشنهاد ساخت فیلم‌هایی درباره نفتکش سانچی و دزدان دریای سومالی و نبردهای هوایی را بسازم، اما من خودم را میشکنم و روی موج قبلی سوار شوم. 

الناز شاکردوست در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری دوباره با خانم آبیار سیمرغ برایتان به ارمغان می‌آورد، گفت: گرفتم هر جایزه‌ای از جمله سیمرغ برای بازیگر افتخار است. اما فکر می‌کنم مهمتر این بود که صدای یک بخشی از زنان باشیم که دستشان به جایی بند نیست. 

هوتن شکیبا هم گفت: امیدوارم فیلم خوب دیده شود. او در پاسخ به اینکه چه کسی بهتر از شما می‌توانست این نقش را ایفا کند، گفت: نمی‌دانم. اما وزن اضافه کردم و چون باشگاه‌ها تعطیل بود، در خانه فقط با دمبل توانستم بازی کنم. 

گلاره عباسی هم درباره بازی خود در «ابلق» گفت: این نقش برایم چالش جدیدی بود، چون از یک طبقه و جنس خاص بود و فضایی بود که قبلا تجربه نکرده بودم. ضمن اینکه به خاطر این نقش ۱۰ کیلو اضافه وزن پیدا کردم که هنوز درگیر آن هستم.