سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ، نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین این جشنواره را معرفی کرد.

وی گفت: داوران پس از بازبینی ۵۸ فیلم، ۱۶ فیلم را برای دریافت سیمرغ در بخش‌های مختلف بدین شرح اعلام کردند:

نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری

1- محمد برادران برای فیلم منصور

2- جواد مطوری برای فیلم بی همه چیز

3- فرید ناظرفصیحی برای فیلم ابلق

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

1- آرش آقابیگ برای فیلم روشن

2- ایمان کرمیان برای فیلم تک تیرانداز

3- ایمان کرمیان برای فیلم یدو

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی

1- ایمان امیدواری برای فیلم ابلق

2- شهرام خلج برای فیلم شیشلیک

3- رکسانا صفوی برای فیلم ستاره بازی

4- عباس عباسی برای فیلم یدو

نامزدهای بهترین طراحی لباس

1- بهزاد جعفری طادی و محمدحسین کرمی برای فیلم شیشلیک

2- بهزاد جعفری طادی برای فیلم مصلحت

3- مارال جیرانی برای فیلم بی همه چیز

4- محمدحسین کرمی برای فیلم زالاو

نامزدهای بهترین طراحی صحنه

1- بهزاد جعفری طادی برای فیلم مصلحت

2- سهیل دانش اشراقی برای فیلم‌‌های روزی روزگاری آبادان و روشن

3- محمدرضا شجاعی برای فیلم ابلق

4- آیدین ظریف برای فیلم یدو

5- امیرحسین قدسی برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین صدابردار

1- طاهر پیشوایی برای فیلم ابلق

2- رشید دانشمند برای فیلم‌های زالاوا و یدو

3- هادی ساعد محکم برای فیلم شیشلیک

4- شهرام متولی باشی برای فیلم تک تیرانداز

5- امین میرشکاری برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین صداگذار

1- حسین ابوالصدق برای فیلم تک تیرانداز

2- بهمن بنی‌اردلان برای فیلم روزی روزگاری آبادان

3- علیرضا علویان برای فیلم بی همه چیز

4- امیرحسین قاسمی برای فیلم زالاوا

5- امیرحسین قاسمی برای فیلم خط فرضی

6- امیرحسین قاسمی برای فیلم یدو

نامزدهای بهترین موسیقی متن

1- پیام آزادی برای فیلم رمانتیسم عماد و طوبا

2- بامداد افشار برای فیلم یدو

3- علیرضا افکاری برای فیلم تی‌تی

4- حامد ثابت برای فیلم بی همه چیز

5- فردین خلعتبری برای فیلم مصلحت

نامزدهای بهترین تدوین

1- عماد خدابخش برای فیلم بی همه چیز

2- عماد خدابخش برای فیلم گیج‌گاه

3- سیاوش کردجان برای فیلم مصلحت

4- میثم مولایی برای فیلم یدو

نامزدهای بهترین فیلمبرداری

1- محمد رسولی برای فیلم زالاوا

2- مسعود سلامی برای فیلم روزی روزگاری آبادان

3- فرشاد محمدی برای فیلم تی‌تی

4- مرتضی نجفی برای فیلم‌های روشن و یدو

5- مرتضی هدایی برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد

1- عرفان ابراهیمی برای فیلم مامان

2- پژمان جمشیدی برای فیلم شیشلیک

3- پوریا رحیمی‌سام برای فیلم زالاوا

4- وحید رهبانی برای فیلم مصلحت

5- پدرام شریفی برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن

1- آزیتا حاجیان برای فیلم خط فرضی

2- الهام شفیعی برای فیلم روزی روزگاری آبادان

3- گلاره عباسی برای فیلم ابلق

4- گیتی معینی برای فیلم ابلق

نامزدهای بهترین نقش اول مرد

1- پرویز پرستویی برای فیلم بی همه چیز

2- نوید پورفرج برای فیلم زالاوا

3- محسن تنابنده برای فیلم روزی روزگاری آبادان

4- میلاد صویلوی برای فیلم یدو

5- رضا عطاران برای فیلم روشن

6- امیر نوروزی برای فیلم مامان

نامزدهای بهترین نقش اول زن

1- رویا افشار برای فیلم مامان

2- ستاره پسیانی برای فیلم یدو

3- الناز حبیبی برای فیلم رمانتیسم عماد و طوبا

4- ملیسا ذاکری برای فیلم ستاره بازی

5- الناز شاکردوست برای فیلم ابلق

6- نازنین فراهانی برای فیلم مصلحت

نامزدهای بهترین فیلمنامه

1- ارسلان امیری، آیدا پناهنده، تهمینه بهرام برای فیلم زالاوا

2- آرش انیسی برای فیلم مامان

3- آیدا پناهنده، ارسلان امیری برای فیلم تی‌تی

نامزدهای بهترین فیلمنامه اقتباسی

1- حمیدرضا آذرنگ برای فیلم روزی روزگاری آبادان

2- مهدی جعفری، مهین عباس‌زاده برای فیلم یدو

3- محسن قرایی، محمد داودی برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین کارگردانی

1- نرگس آبیار برای فیلم ابلق

2- ارسلان امیری برای فیلم زالاوا

3- مهدی جعفری برای فیلم یدو

4- محسن قرایی برای فیلم بی همه چیز

نامزدهای بهترین فیلم

1- ابلق به تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی

2- بی همه چیز به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی

3- زالاوا به تهیه‌کنندگی روح‌اله برادری و سمیرا برادری

4- یدو به تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح

نامزدهای کارگردان اول

1- حمیدرضا آذرنگ برای فیلم روزی روزگاری آبادان

2- ارسلان امیری برای فیلم زالاوا

3- آرش انیسی برای فیلم مامان

4- عادل تبریزی برای فیلم گیج‌گاه

5- حسین دارابی برای فیلم مصلحت

6- سیاوش سرمدی برای فیلم منصور

دلیر جشنواره همچنین گفت که بهترین فیلم از نگاه ملی و همچنین بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان، روز اختتامیه اعلام می‌شود. 

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره گفت: ساعت ۱۸ روز ۲۲ بهمن اختتامیه برگزار و به صورت زنده (لایو) پخش می‌شود و فقط نامزدها و عکاسان در سالن حضور دارند.

وی افزود: فیلم‌های نامزدشده، فردا و پس فردا (هر روز ۴ فیلم) در سالن اهالی رسانه به نمایش در می‌آید.