مستند بلند سینمایی «اسفار» پرتره شهید آیت الله سیدمحمدباقر حکیم از ۱۹ بهمن ماه سال جاری مقابل دوربین رفت. تولید این اثر در سه فاز مصاحبه‌های روایی در ایران و عراق و سکانس‌های بازسازی در حال انجام است. شبکه تلویزیونی الایام به عنوان رسانه رسمی مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق تولید این اثر را به تولید کننده ایرانی؛ گروه هنری مهاجر سپرده است.

زین‌العابدین حیدری رئیس شبکه الایام عراق گفت: مستند بلند « اسفار » به شرح زندگی و مبارزات شهید آیت الله حکیم می‌پردازد. شهید حکیم چهره شاخص تاریخ معاصر جهان اسلام است که با طرح نظریه انقلاب اسلامی عراق برای تحقق دومین انقلاب منطقه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کرد و در واقع آنچه منجر به رفع سایه شوم رژیم بعث از عراق شد، تلاش‌ها و مبارزات ایشان بوده است. این شهید بزرگوار با تقدیم کردن حدود ۷۰ تن از اعضای خانواده و خاندان خود پس از هفت مرحله ترور نافرجام، در ترور هشتم توسط عوامل سرویس‌های بیگانه و بقایای حزب بعث در نجف در مقابل حرم امیرالمومنین (ع) به شهادت رسید. فرازهای مختلف حیاط جهادی و شهادت انقلابی این چهره کم نظیر در تاریخ عراق، آکنده از لحظات و رویدادهای دراماتیک است. تأسیس سپاه بدر به عنوان اولین گروه جهادی عراقی در بحبوحه دوران دفاع مقدس که منجر به پیوند معنوی دو ملت ایران و عراق شد، یکی از اتفاقات کم نظیر در تاریخ جنگ‌های دنیاست، کما اینکه اگر بقایای همان سپاه بدر سر منشأ ایجاد بسیج مردمی عراق نمی‌شد، سال‌ها عراق و ایران با بحران منحوس داعش دست به گریبان بودند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فتنه رسانه‌ای آمریکا در اشغال اجتماعی عراق سعی در حذف و سانسور چهره کاریزماتیک و جذاب شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم دارد، افزود: در شرایط فعلی تولید این اثر مستند برای نسل جوان عراق، ایران و منطقه می‌تواند بسیار موثر و روشنگرانه باشد.

فرهاد عباسی کارگردان و تهیه کننده «اسفار» نیز درباره تولید این اثر گفت: مطلعین و مرتبطین با شهید حکیم همگی از افراد بلندپایه دو کشور ایران و عراق هستند و حساسیت موجود درباره این چهره بزرگ، بخش بازسازی را هم نیازمند رعایت نکات فنی، تکنیکی و محتوایی زیادی خواهد کرد. تصویربرداری مستند «اسفار» تا پایان سال جاری در ایران و عراق به اتمام خواهد رسید. مصطفی آقامحمدلو و فرهاد عباسی کارگردانی این اثر را بر عهده دارند، علی رنجبر به عنوان مدیر تصویربرداری، مهران بستانی به عنوان طراح صحنه و لباس و هادی قالیخانی به عنوان طراح چهره پردازی در این پروژه حضور دارند. تدوین «اسفار» پس از اتمام تصویربرداری به مرتضی فتحی سپرده خواهد شد.