سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در آخرین سال قرن ۱۴ هستیم و با دو اتفاق روبه رو بودیم، گفت: اتفاق نخست در سال جاری چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که بخش قابل توجهی از شعر ایرانی ما با این اتفاق پیوند خورد.

وی با بیان اینکه شعر روایتگر اتفاق‌های نادر بود،گفت: یاد همه شاعرانی که در دفاع مقدس و برای دفاع مقدس سرودند و نگاشتند را گرامی می‌داریم. چه آن‌هایی که در میان ما نیستند چه کسانی که در آن زمان و پس از آن از دفاع مقدس سرودند و همچنان می‌سرایند.

صالحی افزود: اتفاق دوم در سال جاری، کرونا بود که جهان را درنوردید؛ شعر با کرونا پیوند خود را پیدا کرد که سرمایه قابل توجهی از تاب آوری، نیکوکاری و همدلی را داشتیم. شاعران معاصر ما در فضای کرونا در قالب‌های مختلف آمدند و شعر‌های بلندی را در تکریم مدافعان سلامت سرودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شعر‌هایی در ماه‌های نخست برای رعایت بهداشت چه در قالب کودکانه چه غیرکودکانه عرضه شد. هم تجربه‌های کرونایی شاعران در شعر بازتاب داده شد هم شاعران مبتلا به کرونا تجربه شخصی خود را از کرونا روایت کردند. کرونا یک رنج وسیع انسانی بوده است و هست و سرایش کمی در این عرصه نداریم بخش دیگر طنز‌های کرونایی شعر هم مثل برخی پدیده‌های دیگر کمک کرد برای اینکه لبخندی به لب‌های مردم بنشاند.

صالحی گفت:کرونا فرصت هایی را از شاعران گرفت و به آن ها داد پیشنهاد می کنم شعر ایران را در زمینه کرونا با جهان مبادله کنیم. شاعران جهان به گونه ای کرونا را روایت کردند و فرصت هایی برای بیان تجربه داشتند که  این فرصت را می توان با شعر جهانی آغاز کرد.