در پایان سی و نهمین جشنواره فجر یکی از نکات بارز فیلم های حاضر در بخش مسابقه این گردهمایی، برآیند مثبت و حضور با کیفیت بازیگران در آثار مختلف آن بود. در این میان تعدادی از بازیگران توانستند درخششی فراتر از انتظار را به نمایش بگذارند به طوری‌که میتوان گفت آنها به یک ارتقا کیفی در جایگاه بازیگری خود رسیدند.

شاید در این میان  الناز حبیبی  با فیلم «رمانتیسم عماد و طوبا» که برایش نامزدی سیمرغ نقش اصلی جشنواره را نیز به همراه آورد، بزرگترین جهش و بیشترین پیشرفت را در میان بازیگران زن جشنواره فجر۳۹ به دست آورد. یکی از آن شاه نقش های سینمایی که این بازیگر پس از سال‌ها درخشش در تلویزیون مننظرش بود.

از میان بازیگران مرد میتوان نوید پور فرج را با بیشترین جهش و ارتقای جایگاه بازیگری نام برد. او که در دو حضور قبلی خود در جشنواره فجر با دو فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» و «مغز استخوان» نامزد جایزه در نقش مکمل شده بود، امسال توانست با فیلم «زالاوا» خود را به عنوان بازیگری معرفی کند که قابلیت حضور به عنوان مهره اصلی فیلمی سنگین و نقشی پیچیده را دارد.

در کنار آن‌ها میتوان از بازیگر جوانی چون  لاله مرزبان  نام برد که در یکی از پرستاره ترین فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای ایران یعنی «بی همه چیز»، حضوری موجز ولی تاثیرگذار و درخشان را تجربه کرد. بازی لاله‌ مرزبان در این فیلم از آن نمونه نقش‌آفرینی هایی است که در کارنامه یک بازیگر می‌تواند نقش کلید را برای قفل‌های حضور در آثار بزرگ‌تر و نقش های برجسته‌تر بازی کند.

در ادامه می توان از  هدی زین العابدین  نام برد که در فیلم «زالاوا» و در نقش یک پزشک روستا که قرار است قربانی تفکرات پوسیده و سنت زده مردمانش شود، حضوری درخشان را تجربه می کند. بازی او در این فیلم احتمالا مهمترین نقش‌آفرینی کارنامه سینمایی، حتی فراتر از فیلمی چون «عرق سرد» به حساب می آید.

و اما شاید یکی از غافلگیری های جشنواره فجر ۳۹ درخشش  وحید رهبانی  با دو فیلم «مصلحت» و «شیشلیک باشد. بازیگری که از اوایل دهه ۸۰ نامش در آثار تلویزیونی و سینمایی چون «دوئل» و «خانه ما» بر سر زبان ها افتاد و از قدیمی های عرصه تئاتر کشور است ولی در سینما هیچوقت به جایگاهی که مدنظرش بود نرسید. او با بازی در دو فصل از سریال گاندو حضوری متفاوت را در تلویزیون تجربه کرد تا اینکه در مهمترین سال زندگی هنری خود در جشنواره فجر ۳۹ درخشید و برای اولین بار نامزد جایزه سیمرغ شد. 

اینها همگی بازیگران خوش آتیه ای هستند که قابلیت های فیزیکی و هنری درخشش در سینما را دارند و حالا در مناسب ترین لحظه از حیات هنری خود ، توانستند تغییر مسیری رو به جلو را در فضای کاری ایجاد کنند. یک صعود خوشایند به سمت قله بازیگری که مطمئنا دستیابی به آن دشوار و پر پیچ و خم خواهد بود. احتمالاً در سال‌های نه چندان دور، تاثیر و نتیجه این تغییر مسیر را در فعالیت‌های سینمایی و نمایشی این بازیگران شاهد خواهیم بود.