به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس ، چهارمین جشنواره سراسری طنز طهران، شبکه گذشته با حضور علیرضا خمسه، بازیگر، رضا رفیع شاعر طنزپرداز و پیشکسوت کشور، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، امیر خوراکیان معاون فرهنگی سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران، سیدقاسم ناظمی معاون فرهنگی شهرداری تهران، و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایشهای برج میلاد برگزار شد.

* رفیع: فرهنگ لبخند در جامعه باید احیا شود

در ابتدای این مراسم، رضا رفیع یکی از طنزپردازان پیشکسوت کشور، بیان داشت: چهارمین جشنواره سراسری طنز طهران با هدف موضوعات شهری و شهروندی، تدوین شده است.

وی با یاد زنده‌یاد عمران صلاحی یکی از طنزپردازان معاصر کشور، اضافه کرد: لبخند بلااشکال است و بر انسان‌ها تأکید شده است که حتماً باید لبخند را در زندگی خود داشته باشند، چرا بعضی‌ها لبخند را جدی نمی‌گیرند.

رفیع ادامه داد: هر خنده‌ای سبک‌سری نیست، معتقدم باید فرهنگ لبخند را در جامعه زنده کنیم. طنز در ساحت بالاتری قرار دارد، چرا که اندیشه‌های هر فرد را با لبخند پیوند می‌دهد.* خوراکیان: به طنز باید با یک رویکرد جدی نگاه کرد

در ادامه این مراسم، امیر خوراکیان معاون فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری گفت: از همه کسانی که در این جشنواره نقش و سهمی داشته‌اند، چه داوران و چه شخصیت‌های علمی، تشکر می‌کنم چرا که موجب فراهم شدن فضایی طنز در بین اقشار مختلف جامعه شده‌اند.

وی اضافه کرد: جایی که عقاب تیرپرواز پر بریزد، از مسئول لاغری همانند بنده چیزی برنخواهد آمد، اما معتقدم رویکرد به طنز باید رویکرد جدی باشد و به نوعی به طنز باید با یک رویکرد جدی نگاه کرد؛ یعنی این ظرفیت در طنز که یک قالب ارزشمند و هنری بوده، وجود دارد که معضلات و مشکلات را با ظرافتی به لبخند وادارد.

* «تجمل‌گرایی» بخش ویژه جشنواره بعدی

خوراکیان ادامه داد: به حوزه طنز باید به صورت جدی بنگریم و به آن نیز بپردازیم، همچنین یکی دیگر از مشکلاتی که هم‌اکنون گریبانگیر فرهنگ جامعه ایرانی شده است، مسئله «تجمل‌گرایی» ‌ است که آثار تربیتی و فرهنگی آن هم‌اکنون در بین افراد مشاهده می‌شود که شهرداری تهران برای مقابله با این امر موضوع بخش ویژه جشنواره بعدی را به این امر اختصاص داده است.