به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، این جشنواره با حضور بیست و دو فیلم از کشورهای مختلف در بخش رقابتی کار خود را آغاز کرد تا بتوانند میزبان متفاوتترین آثار سینمایی جهان باشد.

اساسا تلاش کن از آغاز بر این بوده تا نگاهی مستقل از جریان بدنه سینمای جهان و به‌ویژه سینمای هالیوود را در انتخاب‌هایش لحاظ کند و صد البته در همین چند سال اخیر بسیاری از بزرگان سینما بر اساس همین نگاه به دنیا معرفی شدند. بزرگانی که برخی از آن‌ها در این دوره نیز با هم باز هم به رقابت پرداختند تا نشان دهند سینمای جهان کم کم خالی از استعدادهای نو شده است.

میشاییل هانکه و ژاک اودیارد از جمله این استعدادهای جوان بودند که حالا در پیری هم علاقه وافر خود را به کن از دست نداده‌اند و در مراسم فرش قرمز و نشست های خبری هم مانند دوستان هالیوودی خود با شور و حرارت حاضر می‌سدند.

جشنواره مردانه

این یعنی هیات انتخاب جشنواره فیلم کن از میان خیل عظیم کارگردانان زن اساسا هیچ کدام را دارای شرایط حضور در بخش مسابقه نشناخته و آثار ایشان را ضعیف ارزیابی کرده است.

این اتفاق موجب شد تا موجی از اعتراض ها از سوی کارگردانان زن فرانسوی و دیگر کشورها نسبت به این اتفاق به سوی رییس جشنواره کن ارسال شود.

واکنش ژیل ژاکوب رییس این جشنواره نیز در نوع خود شنیدنی است که او از روی قصد و تعمدا کارگردانان زن را نادیده نگرفته است. بلکه برای حضور در بخش رقابتی فیلم‌ها نیاز است که کیفیت بالایی داشته باشند. امروزه مردها در سینما حرف اول را می‌زنند و کن نیز بازتابی‌ست از سینما!

برندگان پیر و ناشناس در کنار هم

اینکه فیلم " پس از لوسیا " برنده جایزه نوعی نگاه می شود شاید بتوان مهر تاییدی باشد بر ادعای مدیران کن بر شناساسیی آثار ارزشمند و البته کم هزینه سینمای جهان.این فیلم درباره مواجهه دختری جوان است که پس از مشکلات متعدد در یک مدرسه با فضایی خشن رو به رو می شود.


جایزه ویژه هیات داوران بخش نوعی نگاه نیز به یک فیلم فرانسوی با عنوان " شب بزرگ " رسید. این فیلم را بنوا دلپین و گوستا کرورن کارگردانی کرده بودند که درباره یک نابغه موسیقی راک است.


سوزان کلمان بازیگر کانادایی برای فیلم " لورنس به هر حال " ساخته خاویر دولان فیلمساز ۲۳ ساله کانادایی و امیلی دکوئن بازیگر بلژیکی برای فیلم " عشق بی علت " به کارگردانی یواکیم لافوسه فیلمساز فرانسوی، به طور مشترک جایزه بهترین بازیگری را دریافت کردند.


داوران بخش نوعی نگاه همچنین از " بچه‌های سارایوو " ساخته آیدا بگیچ فیلمساز بوسنیایی تجلیل کردند.
هانکه همچنان کن را دوست دارداهدای جایزه نخل طلا به میشاییل هانکه برای دومین بار در کمتر از سه سال اما حیرت بسیاری از دوستداران سینما را موجب شد. البته هانکه از بزرگان زنده سینمای جهان محسوب می‌شود اما به‌راستی در سینمای جهان فیلمساز بزرگی وجود نداشت که ظرف سه سال دو اثر از کن جایزه اصلی را دریافت کند؟اسامی کامل برندگان این دوره از جشنوراه کن را می توانید بار دیگر مرور کنید:جایزه بزرگ هیات داوران به فیلم «واقعیت» به «ماتئو گارونه» از ایتالیا تعلق گرفت و «کالوس ریگاداس» برای فیلم «Post tenebras lux» جایزه‌ی بهترین کارگردانی را به خود اختصاص داد.
فیلم «سهم فرشته» جدیدترین ساخته‌ی «کن لوچ» محصول مشترک فرانسه و ایتالیا موفق به کسب جایزه‌ ویژه هیات داوران جشنواره‌ی کن شد.

«مدز میکلسن» از دانمارک برای فیلم «شکار» بهترین بازیگر مرد شناخته شد و جایزه‌ی بهترین بازیگر زن مشترکا به «کریستینا فلوتور» و «کوزمینا استراتان» برای فیلم «آنسوی تپه‌ها» اعطا شد.

«کریستین مونگیو» از رومانی که سابقه‌ کسب نخل طلا را دارد برای فیلم «آنسوی تپه‌ها» جایزه‌ بهترین فیلمنامه را به دست آورد. ‌