به گزارش افکارنیوز ،علي ريحاني در گفتوگو با ايسنا، اظهار كرد: سيستمهاي اختلال رادار براي مقابله با انواع رادارهاي موشكي، ثابت و متحرك ساخته و نوعي سيستم جنگ الكترونيك به شمار ميروند. در سيستم چف از الياف مختلف براي اختلال در سيستم راداري بهره ميبرند.

وی افزود: مکانیسم رادارهای موشک برای شناسایی اهداف مورد نظر به این صورت است که هر جسمی که امواج الکترومغناطیسی ارسالی آنها را به سمت کانون بازتاب دهد به عنوان هدف در نظر می‌گیرند و با توجه به پیشرفت رادارها، انواع هدف ها از نظر شکل، ابعاد، سرعت و جهت حرکت قابل شناسایی است.

ریحانی در خصوص چگونگی طراحی و ساخت عملکرد این سیستم اختلال رادار(چف) خاطرنشان کرد: برای ساخت این چف از آلومینیوم به عنوان ماده پایه با روکشی از شیشه مرکب با مس استفاده شده است به گونه‌ای که مس و آلومینیوم به دلیل رسانا بودن باعثبازتاب امواج الکترومغناطیس ارسال شده و شیشه نیز برای افزایش مقاومت این چف در برابر فشار هوا به این مواد اضافه شده است.

وی با بیان این که در این طرح برای نخستین بار ارسال و پخش این مواد به شکل زمینی صورت می‌گیرد، ادامه داد: تعداد دفعات پرتاب بالا، تراکم زیاد و نحوه پخش زمینی و خطی از جمله ویژگی‌های این سیستم اختلال رادار است که می‌تواند امواج الکترومغناطیس را به سمت کنون ارسال بازتاب دهد.

ریحانی در ادامه تصریح کرد: هنگامی که موشک به سمت هدفی پرتاب می‌شود ابتدا از سوی کانون ارسال(به عنوان مثال هواپیما) امواج الکترومغناطیس به سمت هدف مورد نظر ارسال می‌شود و از آنجا که موشک‌های پیشرفته امروزی مجهز به سیستم هدایت راداری‌اند هنگامی که این امواج پس از برخورد با جسمی در مسیر تعیین شده و بازتاب به موشک منتقل می‌شوند برخلاف دیگر موشک‌های ضربه‌ای، دقیقا هنگامی که فاصله امواج بازتابی با موشک به حداقل برسد انفجار صورت می‌گیرد.
اختلال رادار


وی اضافه کرد: اما امروزه برخی موشک‌ها مجهز به سیستم حذف هدف‌های ثابت مانند برخی چف‌ها به نام سیستم «MTI» هستند به گونه‌ای که با استفاده از ماسوره‌های مجاورتی(ضربه‌ای) در نوک موشک و سیستم‌های «MTI» از چف عبور کرده و هدف مورد نظر را مورد انهدام قرار می‌دهند اما در این طرح با تغییر شیوه پخش از افشانه‌ای و توده‌ای به خطی و همچنین با افزایش دفعات پخش توانسته‌ایم این چف‌ها را متحرک کنند تا در برابر سیستم MTI نیز مقابله کند.

ریحانی با بیان اینکه این سیستم‌ها اختلال رادار نوعی پدافند غیر عامل بوده که باعثحفاظت از تاسیسات و مکان‌های حساس در برابر تهدیدات هوایی می‌شود، گفت: این طرح دارای گواهی ثبت اختراع و تاییدیه علمی از بنیاد ملی نخبگان بوده که توانسته از حمایتهای سطح سه بنیاد بهره‌مند شود و در حالی که بیش از ۱۷ میلیون تومان هزینه به ثمر رسیدن این طرح شده تنها سه میلیون تومان حمایت از بنیاد نخبگان دریافت کرده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا این طرح را با حمایتهای بیشتر دستگاه‌های متولی بتواند در ایران به تولید انبوه برساند.