به گزارش افکارنیوز به نقل از سیتنا، امروزه دنیای کار با کامپیوتر گره خورده است و کار با کامپیوتر با ساعتها پشت میز نشستن و چشم به صفحه دوختن. نتیجه این ساعتها "بیتحرکی" اغلب پیدایش درد در ناحیه گردن است و کمر. اما برای رفع این مشکل هم راه حلی اندیشیده شده. مانیتور جدید فیلیپس به نام "ErgoSensor" برای کنترل وضعیت بدن ما در هنگام نشستن پشت میز کار درست شده است.

این مانیتور برای تشخیص وضعیت سلامت بدن در هنگام نشستن در پس این مانیتور از سنسور CMOS استفاده می‌کند، یک دوربین کوچک تعبیه شده در مانیتور که با برنامه‌ای مخصوص حالت‌های بدن را تحلیل می‌کند. این برنامه به کمک یک الگوریتم ویژه بررسی اینتراکسیون(میان‌کنشی) بین انسان و ماشین را به عهده می‌گیرد. فاصله‌ی چشم ازمانیتور و وضعیت سر در مقابل دستگاه، تجزیه و تحلیل می‌شوند.

هشدارهای سلامتی و توصیه برای زنگ تفریح

هشدارهای سلامتی که بر روی این مانیتور ظاهر می‌شوند، آزاردهنده نیستند. این تذکرها برای تنها چند ثانیه در سمت راست مانیتور نمایش داده می‌شوند و بعد ناپدید می‌شوند. برای مثال چنین هشداری: «طوری بنشینید که ۱۰ سانتی‌متر به مانیتور نزدیک‌تر شوید» یا «لطفا گردن خود را صاف بگیرید». این مانیتور حتی زمانی را که کاربر بدون وقفه مقابل کامپیوتر سپری کرده است محاسبه کرده و به او پیشنهاد یک زنگ تفریح می‌دهد.

در ضمن برای هر هشدار یک پیکتوگرام(علامت تصویری) بر روی مانیتور نقش می‌بندد که به طور سمبلیک نشان می‌دهد چه اشتباهی در نوع نشستن ما وجود دارد. در صورت اصلاح اشتباه هشدار سریعا پاک می‌شود. اگر هیچ اشکالی در طرز نشستن وجود نداشته باشد، مانیتور هم ساکت می‌ماند.

در اداره، از طرز نشستن ما رئیس باخبر می‌شود؟

البته روزنامه‌ی آلمانی زود دویچه گزارشی را منتشر کرده که مربوط به تست این مانیتور است و در آن جا نوشته شده که «محاسبه‌ی فاصله‌ی چشم کاربر تا این چشم الکترونیکی بدون در نظر گرفتن ارتفاع مانیتور از سطح انجام می‌شود و به همین دلیل هشدارهایی که این برنامه برای رعایت فاصله‌می‌دهد، آنچنان مطمئن نیستند».

انتقاد دیگری که به این مانتیور وارد شده، نحوه‌ی برخورد با داده‌های حاصل تعامل میان ماشین و انسان است. اما شرکت فیلیپس اعلام کرده که تنها کاربر است که از اطلاعات مربوط به نوع نشستن و مدت زمان حضورش در برابر مانیتور آگاه می‌شود و برنامه‌ی به کار رفته در این مانیتور این اطلاعات را به هیچ شبکه‌ی دیگری منتقل نمی‌کند.

تغییر زاویه صفحه نمایش و صرفه‌جویی در انرژی

به گزارش دویچه وله، اما این مانیتور مزایای دیگری هم دارد. تنها تشخیص این‌که یک فرد برای چه مدت زمانی و چگونه مقابل مانیتور نشسته است نقطه‌ی قوت این مانیتور نیست. ErgoSensor نه تنها به کمک بدن ما می‌آید که به فکر محیط زیست و صرفه جویی در انرژی هم هست. به محض این که حرکتی در مقابل دستگاه تشخیص داده نشود فرمانی برای خاموش شدن مانیتور صادر می‌شود. شرکت سازنده‌ی مانیتور فیلیپس اعلام کرده است که با این روش در ۸۰ درصد انرژی مصرفی توسط دستگاه صرفه جویی می‌شود. ایده‌ی خاموش شدن اتوماتیک مانیتور اگر چه تازه نیست ولی از آنجا که رد این نوع مانیتور نه بر اساس پیش‌تنظیم زمان، که بر اساس نیاز عمل می‌کند، قابل توجه است.

مانیتور ErgoSensor همچنین امکان پایین آوردن صفحهنمایش تا سطح میز کار را ممکن میسازد. این امکان برای کاربرانی که از عینکهای چند کانونه استفاده میکنند، جالب است. از طرف دیگر زاویهی قرار گرفتن صفحهنمایش را هم در این گونه مانیتورها می توان تغییر داد.