به گزارش افکارنیوز به نقل از شبستان، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) هر آنچه را که می بایست ابلاغ کند، گفته بود و تمام هستیش را برای تحقق اهداف بلند و وظایف دینی و ایمانی خود به کار گرفته بود.

اینک در آستانه نیمه خرداد سال ۱۳۶۸ خود را در آماده ملاقات عزیزى مى کرد که تمام عمرش را براى جلب رضاى او صرف کرده بود و قامتش جز در برابر او، در مقابل هیچ قدرتى خم نشده، و چشمانش جز براى او گریه نکرده بود.

ساعت ۲۰ / ۲۲ بعداز ظهر روز شنبه سیزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸ لحظه وصال بود. قلبى از کار ایستاد که میلیونها قلب را به نور خدا و معنویت احیاء کرده بود.

دوران زندگی و تولد رهبری مردمی


در روز بیستم جمادی الثانی سال ۱۳۲۰ هجری قمری مطابق با ۳۰ شهریور ۱۲۸۱ هجری شمسی خورشید انقلاب در خانه ای خشت و گلی در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی طلوع کرد.


روح‌الله الموسوی‌ الخمینی در روز بیستم جمادی‌الثانی روز میلاد کوثر ولایت حضرت فاطمه زهرا(س) در خانواده‌ای از اهل علم و مبارزه و تقوا و هجرت در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی دیده به جهان گشود.


خانه ای بر لب رودخانه در محله ای در شهرستان خمین که امامی با اندیشه ای به زلالی آب در این خانه دیده به جهان گشود و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در این خانه و در کنار مادر و عمه خود گذاراند.


پدر بزرگوارش آیت الله سید مصطفی موسوی ازمعاصرین مرحوم آیت الله العظمی میرزای شیرازی(رض) که پس از آنکه سالیانی چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلامی را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نایل آمده بود به ایران بازگشت و در خمین ملجا مردم و هادی آنان در امور دینی بود.

ابعاد خانه امام


خانه دارای چند قسمت است و بیش از یک حیاط در آن دیده می شود، برج دفاعی، مسجد، آسیاب، جوی پر آب خمین و حمام با ستون های سنگی در این خانه به چشم می خورد که هر کدام در نوع خود دیدنی اند.


این خانه دارای طرحی جامع و در دست انجام است و در کنار کتابخانه و مجموعه فرهنگی در نظر گرفته شده است.


خانه امام خمینی(ره) همانند ۴۰۰ اثر تاریخی استان مرکزی، به ثبت رسیده ااست ولی این اثر رنگ وبوی دیگری دارد زیرا این خانه سالانه بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر به ویژه گردشگران فرهنگی دارد.

دوران کودکی روح الله


وی در حالی که بیش از پنج ماه از ولادتش نمی گذشت، پدرش آقا مصطفی به جرم حمایت از مظلومین به دست اشرار محلی به شهادت رسید. روح‌الله در آغوش مادری مهربان(بانو هاجر) و سرپرستی عمه‌ای دلسوز(صاحبه خانم) و دایه‌ای پرهیزگار(ننه خاور) پرورش یافت و همزمان آموزش‌های اولیه سوارکاری و تفنگداری و تیراندازی را طی کرد.

دوران کودکی و نوجوانی روح‌الله همزمان با بحران های سیاسی و اجتماعی ایران سپری شد. وی از همان ابتدای زندگی، با درد و رنج مردم و مشکلات جامعه آشنا بود و تأثر خود را با ترسیم خطوطی به صورت نقاشی بروز می داد، و همراه خانواده و اطرافیان در سنگر دفاع ساخته و پرداخته و در کوران حوادثو مسائل به مجاهدی تمام عیار تبدیل می‌شد.


از همان کودکی آثار هوش سرشار و شجاعت در وی آشکار بود

روح الله را در سن هفت سالگی به مکتب خانه سپردند تا روان خوانی قرآن را بیاموزد. او در این مکتب خانه علاوه بر روان خوانی قرآن، کتاب هایی از نثر و نظم را نیز آموخت.

امام خمینی پس از پایان مکتب خانه برای ادامه تحصیل به مدرسه علوم دینی خمین رفت. ایشان قسمتی از معارف متداول آن روز مانند: مقدمات و دروس حوزه را در نزد علمای خمین فرا گرفت. البته قابل ذکر است که ایشان از برادر بزرگتر خود یعنی، «حاج آقای پسندیده» بهره علمی بردند.


ایشان در سن ۱۷ سالگی وارد حوزه علمیه ی اراک(سپهداری) شد و در مدرسه علمیه مشغول به تحصیل گشت. در مدت بیش از یک سالی که در اراک بود دروس مختلفی مانند: معانی، مطوّل، منطق و شرح لمعه را با موفقیت به پایان رساند و ظاهراً در همان هنگام معمم شد.


هجرت روح الله به قم


پس از آنکه آیت الله شیخ عبدالکریم حائری به قم رفتند و حوزه ی علمیه قم را تأسیس کردند، امام دنبال استاد خود رهسپار حوزه ی علمیه قم شد و در آن جا مراحل تکمیلی علوم مختلف حوزه را گذراند.

حضرت امام خمینی(ره) طی سال های متمادی در حوزه ی علمیه قم به تدریس عرفان، فلسفه، فقه و اصول مشغول بودند و در حوزه ی علمیه نجف نیز به مدت ۱۴ سال به آموزش معارف دین و اهل بیت علیهم السلام پرداختند و در این سال ها شاگردان بسیار زیاد و برجسته ای را تربیت کردند که تعداد آنها به بیش از هزار نفر می رسد که می توان به مقام معظم رهبری و بسیاری از علماء و مراجع تقلید ازجمله شهید مرتضی مطهری و شهید دکتر بهشتی اشاره کرد.


شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی و بیدار کننده ‏ی جامعه ‏ی مستضعفان و محرومان، ابعاد مختلف و گوناگونی دارد که هرگز نمی‏توان حق مطلب را در رابطه با این بزرگ مرد تاریخ ادا نمود.

امام خمینی(ره)، انسان کاملی بود که علم و عمل را به هم آمیخته و عرفان و اخلاق را در خود مجسم نموده و با فقاهت و اجتهاد واقع بینانه، بیانگر احکام و سیاست و حقوق اسلامی بود.

او نه تنها در مراحل علمی پیشتاز این مسیر بوده، بلکه در مراحل اجتماعی و سیاسی یک فرد آگاه از وضع زمان و آشنا به درد و درمان بود و نهیب او بر مستکبران و سلطه ‏جویان، تازیانه‏ ای بود که پشت آنان را می‏لرزاند و نقشه ‏های آنان را بر باد می‏داد.

هم اکنون در آستانه رحلت بزرگ مردی هستیم که نه تنها تاریخ انقلاب ایران اسلامی را ترسیم کرد بلکه ترسیم کننده انقلاب های عظیمی در جهان بود که با فریاد آزادی خواهی ملت های آزاده همراه است.

امام خمینی(ره) فرزند خلف استان مرکزی است که امروز بیت تاریخی و محل تولد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مامن امنی برای حضور عاشقان و دوستداران روح الله کبیر است که هر سالهبیش ۴۰۰ هزار نفرگردشگر داخلی و خارجی در زمان های مختلف از اقسانقاط میهن اسلامی و حتی کشورهای مختلف دنیا برای آشنایی با اندیشه ها و سیره و سبک زندگی حضرت امام خمینی به این شهرستان سفر می کنند.

منابع:
کتاب مفاخر استان مرکزی
گفتگو با مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام در خمین