به گزارش افکارنیوز به نقل از واحد مرکزی خبر، مسعود تمدن ، جوان ۲۲ ساله اهل فیروزآباد فارس این سامانه را طراحی کرده است .
رئیس بنیاد نخبگان فارس گفت: این سامانه شامل سنسور نوری، سنسور گرمایی، تربومتر، رله، میکروسوئیچ، بوش، سامانه هشدار دهنده گویا، led، دریچه، موتور دریچه، دوبل، سرو موتور، تایمر دیجیتال، میکرو سوئیچ، موتور سامانه هوشمند، میکروکنترلر و سامانه کاهش سرعت است.

این سامانه با نصب بر روی خودرو، از باز شدن ناگهانی در کاپوت حین حرکت و تصادفات ناشی از آن خودداری می کند و در صورتی که در کاپوت باز باشد، از طریق سامانه هشدار دهنده گویا به راننده هشدار داده می شود و در صورتی که راننده به هشدار توجهی نکند، با استفاده از میکروکنترلر و سامانه کاهش سرعت، خودرو را به تدریج متوقف می کند.

خلفی افزود: این سامانه همچنین در فصول گرم مثل تابستان، هنگامی که موتور داغ می شود از طریق سامانه گرمایی و حرارتی، افزایش دمای آب خودرو را اعلام می کند و با استفاده از میکروکنترلر و تربومتر، سبب بازشدن دریچه تعبیه شده بر روی کاپوت می شود و هوای مستقیم را از طریق فن به موتور می رساند.

این عمل علاوه بر کاهش دمای موتور از مصرف زیاد بنزین نیز جلوگیری می کند.

مسعود تمدن مبتکر این سامانه گفت: این سامانه با هزینه ای کمتر از ۱۰۰ هزار تومان بر روی خودروهای سبک و سنگین ایرانی قابل نصب است.

این اختراع به شماره ۷۰۱۱۴ در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

این اختراع از سوی شرکت ایران خودرو نیز دارای تأییدیه فنی است .