فرزانه سهیلی بازیگر ، درباره سریال پلاک 13 و شباهت‌های آن با سریال‌های طنز شبانه سال‌های قبل تلویزیون گفت: این سریال‌ها معمولاً به خاطر مشابهت‌هایی که شخصیت‌های آن با آدم‌های معمولی جامعه دارند باعث می‌شود که مخاطب با آن‌ها همذات پنداری کند و با آن همراه شود. به خاطر اینکه عموماً شخصیت‌ها از دل جامعه می‌آیند و مدت زمان پخش سریال هم طولانی است کم کم آن‌ها را به جمع خانوادگی خود می‌پذیرند. به نظرم تلویزیون این قدرت را دارد که بتواند در نمایش صمیمیت کاری کند که مخاطب در جمع خانوادگی خود پذیرای آن باشد.

وی ادامه داد: پیش از این هم همین طور بوده، یعنی وقتی که سراغ سریال‌های طنز شبانه خاطره ساز را می‌گیریم به یاد می‌آوریم که جنس شوخی‌ها و شخصیت‌ها طوری بود که مخاطبی که از خستگی‌های شغلی و مشکلات روزمره به منزل برگشته و دوست دارد لحظات آسوده‌ای را بگذراند پای این سریال‌ها می‌نشست. در این آثار زندگی جریان دارد و مخاطب هم دوست دارد آن‌ها را در زندگی خودش پذیرا باشد.

«پلاک ۱۳» به چالش‌های روز جامعه می‌پردازد

فرزانه سهیلی به فرهنگ سازی این سریال اشاره کرد و درباره اشاره‌های سریال پلاک ۱۳ به مسائل اجتماعی گفت: ببینید داستان‌های سریال پلاک ۱۳ کاملاً به روز است و دلیل آن هم روزآمد بودن گروه نویسندگان کار است. آن‌ها درگیر چالش‌ها و اتفاقات هر روز جامعه هستند و طبیعتاً نسبت به آن‌ها برخوردهایی در داستان‌ها دارند که مخاطب آن‌ها را می‌فهمد و طبیعتاً هم آن را همراهی می‌کند و با آن ارتباط برقرار می‌کند. از طرفی تمام داستان در بستر خانواده شکل گرفته و شکل تیپ کاراکترهای سریال هم طوری است که مشابهش را به نظرم کمتر دیده ایم. خب این‌ها می‌تواند مخاطب را برای همراهی بیشتر ترغیب نماید.

«پلاک ۱۳» به چالش‌های روز جامعه می‌پردازد

سهیلی که این روزها فیلم سینمایی صحنه زنی را هم روی پرده سینماها دارد، با اشاره به تفاوت‌های میان تئاتر، تلویزیون و سینما گفت: بله کار کردن در هر سه فضا جذاب و دلنشین است. البته که تئاتر خانه من است و من خودم را فرزند تئاتر می‌دانم و هر چند که در این سال‌های کرونایی کمتر روی صحنه رفته ام، اما شوق حضور دوباره روی صحنه را دارم. اما همزمان شدن اکران فیلم سینمایی صحنه زنی و پخش پلاک ۱۳ برای من بسیار جالب است. من در پلاک ۱۳ نقشی را بازی می‌کنم که یک روشنفکر نمای شیرین است که سرقت ادبی هم می‌کند و فضا هم کاملاً فانتزی است. در فیلم صحنه زنی، اما یک زن رنج کشیده را بازی کرده ام که روزهای بسیار سختی را گذرانده و کاملا متفاوت از فضای پلاک ۱۳ است که در همین مدت کوتاه اکران فیلم بازخوردهای بسیار مثبتی دریافت کرده‌ام. من همیشه دوست داشتم که چالش‌های مختلفی را تجربه کنم و هم نقش‌های فانتزی و طنز و هم نقش‌های جدی را بازی کنم و این اتفاق الان و به طور همزمان با اکران فیلم سینمایی صحنه زنی و پخش سریال پلاک ۱۳ اتفاق افتاده که برای خود من بسیار جذاب است.

گفتنی است سریال پلاک ۱۳ به کارگردانی آرش معیریان و تهیه کنندگی سلیم ثنائی در دو ماه اخیر یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های سیمای ملی بوده است و پخش آن نیز از شبکه سه سیما ادامه دارد.