به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، شش ميليون ساكن كره زمين به مزارعي نياز دارند كه سرزميني معادل مساحت آمريكاي جنوبي را ميطلبد.

این امر منجر به بروز ایده جدید ساخت مزارع توسط دانشجویان دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۹۹عمودی و ایجاد نخستین مزارع عمودی در آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور شد.

دکتر «دیکسون دسپومیر» میکروبیولوژیست و زیست‌شناس دانشگاه کلمبیا طی سخنرانی از تحقق ایده مزارع عمودی ابراز خرسندی کرد.

خوش‌آتیه‌ترین مزارع در کشورهای آسیایی چون کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور قابل مشاهده‌اند که شهرهای پرجمعیت و کمبود زمین نیاز به آن‌ها را دوچندان می‌کند.

کره جنوبی از ایده دسپومیر برای ساخت یک مزرعه عمودی سه طبقه با استفاده از روبات و لامپ‌های ال ای دی در شهر سوان بهره برد. دیگر مزرعه عمودی هفت طبقه در یونگین و تحت رهبری کمپانی اینسونگ تک(Insung Tech) ایجاد شد.

یک شرکت ژاپنی هم بر اساس روش‌های کشاورزی هیدروپونیک که نیاز به خاک ندارند، اقدام به ساخت یک مزرعه عمودی در کیوتو کرده است.

در همین راستا دولت ژاپن از طراحی یک مزرعه عمودی نزدیک واقعه هسته‌ای فوکوشیما(ناشی از زلزله عظیم و سونامی سال ۲۰۱۱) به عنوان بخشی از فرایند پاکسازی روباتیک مزارع کشاورزی این ناحیه خبر داد.

کشورهای اروپایی و آمریکا نیز اقدام به ساخت این مزارع کرده و در این بین سوئد، هلند و شهر شیکاگو پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند. سوئد اخیراً طرح‌هایی برای یک مزرعه عمودی آسمانخراش ۱۷ طبقه ارائه داده است.

این مزارع رویای کاشتن هر نوع محصول در هر مکانی را محقق ساخته و با استفاده از آن محصولات در تمام طول سال و بدون خشکسالی و یا وقایع مرتبط با آب و هوا در درون ساختمان‌ها می‌توانند پرورش یابند.

تعدادی از طرح‌ها حتی استفاده از آب را در مقایسه با کشاورزی در فضای باز ممکن می‌سازد و می‌توان از فضای بیرون برای ایجاد زیست‌گاه‌های طبیعی بهره برد.

دسپومير همچنين در سخنراني خود از ايده انتقال مزارع عمودي به مكانهاي قرباني بلاياي طبيعي سخن به ميان آورد.