به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا ، محققان دانشگاه رايس با استفاده از تكنيكهاي حوزه تحقيقاتي گرافن موفق به طراحي نوعي كابل هممحور بسيار ريز شدهاند كه هزار برابر نازكتر از موي انسان بوده و نسبت به ميكروخازنهاي معمولي از ظرفيت خازني بالاتري برخوردار است.

این کابل هم‌محور به کابل حامل سیگنال‌های تلویزیونی به میلیون‌ها منزل شباهت فراوان دارد. قلب کابل جدید از سیم مسی جامد است که توسط پوشش نازک عایق اکسید مس احاطه شده و این لایه نیز خود توسط لایه سوم(یک رسانای دیگر) محصور شده است. در کابل‌های تلویزیونی لایه سوم باز هم مس است اما در نانوکابل جدید، این لایه، لایه نازک کربن است که فقط به اندازه چند اتم ضخامت دارد. عرض این نانوکابل حدود ۱۰۰ نانومتر یا صد میلیاردم متر عنوان شده است.

در حالی که این کابل تکیه‌گاه اصلی ارتباطات از راه دور با باند وسیع است، ساختار سه لایه‌ یی فلز - عایق - فلز می‌تواند در ساخت دستگاهای ذخیره انرژی به نام خازن نیز مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف باتری‌ها که به واکنش‌های شیمیایی برای ذخیره و عرضه الکتریسیته وابسته‌اند، خازن جدید از میدان‌های الکتریکی بهره می‌برد.

ظرفیت خازنی این نانوکابل دست کم ۱۰ برابر بزرگتر از الکتروستاتیک معمولی عنوان شده که این افزایش بیشتر به دلیل اثرات کوانتومی ناشی از اندازه کوچک کابل است. این ظرفیت بالغ بر ۱۴۳ میکروفاراد در هر سانتی‌متر مربع بوده که از ظرفیت میکروخازن‌های قبلی تجاوز می‌کند.

به گفته دانشمندان با چیدن میلیون‌ها عدد از این نانوکابل‌های ریز در کنار هم می‌توان دستگاه ذخیره انرژی در مقیاس بزرگ تولید کرد.

این نانوکابل همچنین می‌تواند به عنوان یک خط مخابراتی برای سیگنال‌های فرکانس رادیویی در مقیاس نانو و به عنوان یک بلوک سازنده بنیادین در سیستم‌های الکترومکانیکی با سایز میکرو و نانو مانند دستگاه‌های آزمایشگاه روی تراشه مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این تحقیق در Nature Communications انتشار یافت.