به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، دكتر مسعود پرنگ، استاد و معاون دانشگاه تنسي به همراه گروهي از محققان موفق به ايجاد يك فناوري كليدي ساخت در يك راكتور تجربي شدهاند كه قادر به نمايش امكان توليد انرژي همجوشي براي شبكه برق است.

همجوشی هسته‌ یی نویددهنده ارائه انرژی بیشتر نسبت به سیستم‌های متداول شکافت هسته‌ یی بوده و در عین حال از مخاطرات کمتری برخوردار است.

پروژه دکتر پرنگ، استاد رشته مهندسی مکانیک، هوافضا و مهندسی پزشکی و دیگر محققان این دانشگاه در راستای طرح بزرگ «راکتور گرماهسته‌یی آزمایشی بین‌المللی»(ایتر) است که با همکاری محققان آمریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر در حال اجراست.

این محققان موفق به تکمیل یک گام اساسی برای این پروژه با آزمایش موفق فناوری خود در هفته گذشته شده‌اند که به عایق‌بندی و تثبیت سیم لوله مرکزی که مانند ستون فقرات راکتور عمل می کند، خواهد پرداخت.

طرح بین المللی «ایتر» در حال ساخت یک راکتور همجوشی به قصد تولید انرژی ۱۰ برابر بیشتر از مصرف آن است. این تاسیسات اکنون در فرانسه در حال ساخت بوده و در سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.

به گفته محققان، همجوشی هسته‌یی نسبت به شکافت هسته‌یی بسیار ایمنتر و موثرتر بوده و در آن مشکلاتی مانند تاسیسات هسته‌یی ژاپن یا چرنوبیل پیش نخواهد آمد. همچنین ضایعات رادیواکتیوی این شیوه نیز کمتر است.

برخلاف راکتورهای شکافت هسته‌یی موجود، همجوشی از فرآیندی مشابه خورشید استفاده می‌کند.

از سال ۲۰۰۸ اساتید مهندسی دانشگاه تنسی به همراه حدود ۱۵ دانشجوی آن به کار در آزمایشگاه تولید آهنربا برای تولید نوعی فناوری برای عایق‌بندی و ارائه تمامیت ساختاری به بیش از ۱۰۰۰ تن سیم‌لوله داخلی هستند.

یک راکتور توکامک از میدان‌های مغناطیسی برای محصورسازی پلاسما به شکل یک هلال استفاده می‌کند. یک سیم‌لوله مرکزی که از شش سیم‌پیچ غول‌پیکر چیده شده روی هم تشکیل شده نقش مهمی را در اشتعال و هدایت جریان پلاسما در این سیستم ایفا می‌کند.

کلید گشایش این فناوری، شناسایی مواد درست شامل پشم شیشه و ترکیب شیمیایی اپوکسی که در دمای بالا به شکل مایع درآمده و در زمان عمل‌آوری به شکل سخت در می‌آید، به همراه فرآیند صحیح تزریق این ماده در تمام فضاهای لازم درون سیم‌لوله مرکزی بود.

این ترکیب ویژه به ارائه عایق الکتریکی و تقویت آن به شکل یک ساختار سنگین پرداخته است. فرآیند اشباع به هدایت این مواد به جایگاه درست، به شکل عامل درآوردن دما، فشار، خلاء و سرعت جریان ماده می‌پردازد.

محققان در هفته گذشته به آزمایش این فناوری درون یک رسانای سیم‌لوله مرکزی ساختگی پرداختند. ارائه این فناوری حدود دو سال و اشباع سیم‌لوله مرکزی ساختگی بیش از دو روز به طول انجامیده بود دانشمندان امید داشتند که این برنامه به خوبی پیش برود که به همان شکل پیش آمد.در تابستان جاری قرار است این فناوری به آمریکا منتقل شود که سیم‌لوله مرکزی را ساخته و به فرانسه منتقل خواهد کرد.

سیستم ایتر که برای نمایش امکان علمی و فناوری انرژی همجوشی طراحی شده، در زمان تکمیل به بزرگترین توکامک جهان تبدیل خواهد شد.