به گزارش افکارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، یحیی زاده فیروز آباد نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در تشریح خروج میدان نقش جهان از فهرست ثبت جهانی گفت: پیشینه این مسئله به هفت الی هشت سال پیش مربوط بوده و در حال حاضر نیز مسبب اصلی این وضعیت کسانی هستند که فکر منافع مادی آنها به منافع معنوی کشور و مخصوصا اصفهان چربیده است.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه طی سال های گذشته به طور مستمر پیگیر این مسئله بوده، گفت: براساس گزارش کارشناسان یونسکو طی بازدید از میدان نقش جهان که از وجود ساختمان خصوصی در جوار این میدان ابراز نارضایتی و تذکر داده بودند کمیسیون فرهنگی مجالس هفتم و هشتم که بنده در هر دو دوره حضور داشتم برای صیانت از آثار فاخر کشورمان در مجامع بین المللی و همچنین تثبیت آن در فهرست ثبت جهانی اقدام کرده و رایزنی های با مسئولان مربوطه انجام دادیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه با وعده های که از مسئولان مربوطه جهت رفع مشکل و تامین نظر سازمان یونسکو گرفته بودیم ولی شاهد هستیم که میدان نقش جهان از فهرست ثبت جهانی خارج شده است.

منتخب مردم تفت و میبد در مجلس نهم با انتقاد از برخی مسئولان مربوطه به دلیل کوتاهی در حفظ میراثفرهنگی کشور و با همکاری عده ای سود جو که منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می دهند گفت: در خروج قطعی میدان نقش جهان اصفهان از فرصت ثبت جهانی احتمال بازگشت این میدان به فهرست ثبت جهانی بسیار ضعیف خواهد بود چرا که مدت زمان هشت ساله برای رفع این معضل از سوی سازمان فرهنگی جهانی(یونسکو) مدت زمانی کمی نبوده و باید در عرض این زمان این مشکل حل می شد.

وی خاطر نشان کرد: به محض تشکیل کمیسیون های تخصصی در مجلس پیگیری و بررسی این موضوع اولین اولویت کمیسیون فرهنگی مجلس خواهد بود.
در همین راستا محسن مصلحی سرپرست اداره کل میراثفرهنگی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما صحت خبر خروج میدان نقش جهان از فهرست ثبت جهانی را تایید کرده بود.

گفتنی است؛ میدان نقش جهان اصفهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و اردیبهشت ۱۳۵۸ جز نخستین آثار ایران بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ فضل الله و سر در قیطریه است و علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده است که عموما جایگاه صنایع دستی اصفهان می باشد.