« بوطیقا » عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است که این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه‌ها به تحلیل فیلمنامه فیلم سینمایی « بدون قرار قبلی » اختصاص دارد.

در برنامه این هفته «عظیمی»؛ منتقد سینما فیلم نامه «بدون قرار قبلی» را که فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی با نگاهی به یکی از داستانهای مصطفی مستور نوشته اند،نقد و بررسی می کند.

«بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه‌کنندگی محمود بابایی اثری در ژانر اجتماعی است. این فیلم روایتگر داستان بازگشت یک هنرمند به کشور پس از سالها دوری است تا ادای دینی باشد به غم غربت هنرمندانی که سال ها در غربت زندگی کرده اند.

این فیلم محصول سال ۱۴۰۰ ششمین فیلم بلند شعیبی در مقام کارگردان است ،که در چهلمین دوره جشنواره فجر نیز حضور داشت و در ۶ بخش کاندید دریافت سیمرغ شد که در نهایت در دو بخش بهترین صداگذاری و بهترین فیلم از نگاه ملی موفق به کسب سیمرغ بلورین شد.

نقد و بررسی فیلمنامه فیلم «بدون قرار قبلی»

بدون قرار قبلی در مورد دختری به نام یاسمن است که پس از سالها به دلیل مرگ پدرش به ایران بازگشته است. پسر او دچار اوتیسم است و این مسئله، سفر را برایش دشوار میکند. یاسمین شناختی از پدرش ندارد و بیش از آن میراثی که پدر برایش گذاشته باعث تعجب او میشود. اقامت کوتاه او در زادگاه پدر و دیدار با کسانی که پدرش را میشناسند او را به درک تازهای از انسان و مفهوم مرگ میرساند.

بار دراماتیک این فیلم در مشهد و حرم امام رضا(ع)اتفاق میافتد.

در برنامه «بوطیقا» این هفته شنوندگان رادیو فرهنگ تیزر و بخشهایی از فیلم «بدون قرار قبلی» را نیز می شنوند.

برنامه «بوطیقا» ساعت۲۱:۰۰ به مدت ۳۰ دقیقه به تهیه‌کنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.