به گزارش افکارنیوز به نقل ازايسنا، در بيماران مبتلا به ديابت نوع يك، لوزالمعده (پانكراس) توانايي توليد انسولين را به عنوان هورمون كليدي براي تنظيم قند خون از دست ميدهد و بيماران مجبورند بصورت مداوم سطح قند خون خود را اندازهگيري كرده و دوز انسولين مورد نياز را تزريق كنند.

لوزالمعده مصنوعی یا سیستم هیپوگلیسمی - هایپرگلیسمی(HHM) از یک پمپ انسولین، مانیتور اندازه گیری گلوکز و نرم افزار ویژه ای برای پیش بینی تغییرات در قند خون تشکیل شده است. این دستگاه می‌تواند بصورت خودکار کاهش قند خون(هیپوگلیسمی) یا افزایش آن(هایپرگلیسمی) را پیش بینی کند.

این دستگاه در حقیقت تلفیقی از دستگاه اندازه‌گیری قند خون و پمپ انسولین است که قابلیت برنامه ریزی شدن توسط بیمار را دارد.

لوزالمعده مصنوعی بااندازه‌گیری خودکار سطح قند خون و ارسال داده ها به رایانه یا تلفن همراه هوشمند بیمار، دوز مناسب انسولین را تجویز می کند؛ همچنین سیستم می تواند با ارائه الگویی، سطح آتی قند خون بیمار را پیش بینی کند.

سیستم با تشخیص کاهش یا افزایش قند خون، پیام هشداری به پمپ انسولین برای تغییر دوز ارسال می کند و می تواند سطح قند خون را همواره در محدوده ایمن نگه دارد.

دستگاه لوزالمعده مصنوعی HHM‌ در مرحله آزمایش بالینی در موسسه تحقیقات دیابت Sansum در سانتا باربارا، بر روی ۱۳ بیمار مبتلا به دیابت نوع یک به مدت ۲۴ ساعت مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج آزمایش لوزالمعده مصنوعی بر روی حیوانات و نمونه اولیه دستگاه HHM‌ در نشست سالانه انجمن دیابت آمریکا ارائه شده است.