به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، دو محقق علوم رايانه موفق به طراحي يك سيستم مبتني بر دوربين (depth-camera) شدهاند كه با جستوجو در محيط منزل قادر به رديابي اشياء خانگي است.

این پروژه که Kinsight نام دارد، بر چندین حسگر Kinect مایکروسافت متصل به یک رایانه اداره کننده نرم‌افزار تیم تحقیقاتی متکی است.

دانشمندان با ردگیری مکان اشیا قادر به ساخت این موتور جستجوی هوشمند در منازل با هدف پیدا کردن عینک‌، کنترل تلویزیون و یا کیف پول شدند. آن‌ها پروژه خود را بر این اصل بنا نهادند که اشیائی که توسط انسان جابجا می‌شوند، ردیابی شوند. بنابراین این فناوری برای ردگیری اشخاص و سپس جستجوی اشیائی که در مجاورت آن‌ها تغییر مکان داده‌اند، برنامه‌ریزی شده است.

گرچه Kinsight هنوز در مرحله آزمایشگاهی به سر می‌برد، در " سناریو محیط واقعی " موفق عمل کرده است. جزئیات این طرح اخیراً طی کنفرانسی در چین اعلام شد.

توانایی‌های حسگر Kinect محدود است زیرا فقط اشیائی را که تا ۳.۴ متر از آن فاصله دارند می‌بیند و فقط قادر به ارائه " داده اسکلتی " ۱۵ فریم بر ثانیه است، اما برنامه این سیستم دارای مفاهیم عام برای افزایش دقت آن بوده و بنابراین سیستم می‌داند که فنجان قهوه به احتمال فراوان بر روی میز مطالعه یا سینک آشپزخانه است نه درون حمام.

به گفته سازندگان این فناوری، الگوریتم تشخیص شیء می‌تواند برای شناسایی یک آیتم از تحلیل احتمال بودن آن در یک مکان و یا جستجو برای اشیا نامزد در مکان‌های دیگر استفاده کند.

همچنین الگوریتم‌هایی برای کمک به رایانه در دانستن ظاهر اشیا و بافتی که احتمالاً در آن به کار برده می‌شوند، از طریق تحلیل داده گردآوری شده خلق شده‌اند.

برای اثبات کارایی سیستم محققان ۴۸ شئ شامل چاقو، چنگال، کلید و مکعب کوبیک را برچسب‌گذاری و ۸۰ مکان ممکن در منزل را شناسایی کردند. آن‌ها سپس از داوطلبان خواستند آیتم‌ها را به صورت تصادفی جابجا کنند.

نتایج بدست‌آمده امیدوارکننده بود، با این حال چنانچه اشیا بسیار کوچک، بسیار دور، شفاف یا بسیار به هم نزدیک بودند، سیستم پیغام خطا می‌داد. این تیم معتقدند با استفاده از تعداد بالاتر حسگرها در هر اتاق و دوربین‌های حساس‌تر قادر به حل این مشکلات خواهند بود.

سازندگان حسگر جدید مدعی‌اند در صورتی که مایکروسافت حسگر قوی‌تر عرضه کند، قادر خواهند بود میزان دقت موتور هوشمند را بالا ببرند.

یک مزیت این فناوری این است که چنانچه برنامه ردگیری اشیا را گم کند، می‌داند آخرین بار کجا دیده شده‌اند و این کمک مفیدی برای یافتن آن‌ها خواهد بود.

هم‌اکنون راه‌حل‌های جایگزینی از جمله استفاده از تراشه‌های شناسایی با فراکانس رادیویی در دسترس‌اند، اما سیستم جدید بسیار ارزان‌تر است.