مشاهده رایگان ۶ اثر سینمایی کانون به مناسب هفته کتاب

محمدرضا کریمی‌صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه فرهنگ مطالعه یکی از شعار‌های ثابت کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در هفته کتاب است، یکی از ۶۰ فعالیت مراکز فرهنگی هنری کانون، ترویج کتاب و کتابخوانی است، در واقع بیش از ۶۰ سال است که این اتفاق صورت می‌گیرد و ثمره‌ی آن تولید بیش از ۲ هزار عنوان نسخه کتاب در طی این سال‌ها است.

کریمی در خصوص برنامه‌های کانون به مناسبت هفته کتاب گفت: در هفته کتاب از مجموع ۶۰ فعالیتی که در کانون در حوزه‌های سینما، تئاتر در طول یک سال اجرا شده است به حوزه اقتباس می‌پردازیم، در واقع تئاتر‌هایی که برگرفته از کتاب‌های پرمخاطب کانون هستند.

او می‌گوید: سه فیلم انیمیشن و سه تئاتر از پرفروش‌ترین کتاب‌های کانون که تولید شده است در سایت کانون بارگذاری کرده ایم و مخاطبین می‌توانند در هفته کتاب مجموع ۶ اثر به صورت رایگان مشاهده کنند.

مشاهده رایگان ۶ اثر سینمایی کانون به مناسب هفته کتاب

به گفته کریمی،  انیمیشن‌های «کشاورز و خروس» به کارگردانی پروین تجوید بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته منوچهرکریم‌زاده، «آواز شب» به کارگردانی معین صمدی و اقتباس از کتابی با عنوان «زیباترین آواز» به نویسندگی شکوفه تقی و «ماه بود و روباه» به کارگردانی بابک نظری و اقتباس از کتابی با همین نام نوشته آناهیتا تیموریان  برای علاقه‌مندان اکران می‌شود.

وی افزود: تماشاخانه سیار کانون به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین فعالیت‌های کانون است که ما به واسطه آن عدالت اجتماعی را دنبال می‌کنیم، این تماشاخانه‌ها در هفته کتاب با اجرای مسابقه، تئاتر، جنگ شادی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در مناطق کم برخوردار تهران حضور دارند.

معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: کانون دارای هزار پایگاه ثابت و سیار است که در واقع مراکز فرهنگی و هنری ما محسوب می‌شوند که از این تعداد ۸۵۰ پایگاه به صورت ثابت فعالیت دارند و در تمام پایگاه‌های سطح کشور موضوع کتاب و کتابخوانی، معرفی کتاب جزو دستور العملی است که در هفته کتاب مربیان با اعضا کانون کار می‌کنند.

به گفته کریمی، در حوزه سیار شهری و سیار روستایی یکی از فعالیت‌های آن‌ها ترویج فرهنگ کتابخوانی است که در هفته کتاب با قدرت بیشتری از طریق ماشین سیار روستایی این امکان را فراهم می‌کنند تا به کتاب و محصولات کانون دسترسی پیدا کنند، همچنین در بخش فروش بازرگانی کانون در هفته کتاب، تخفیف ویژه‌ای برای خرید کتاب درنظر گرفته شده است

کریمی در خصوص سهم کودکان کار در هفته کتاب گفت: تماشاخانه سیار در مناطقی که کودکان کار وجود دارند به اجرای برنامه می‌پردازد، یکی از محور‌های مهم تماشاخانه سیار نگاه به غنی سازی اوقات فراغت این گروه از کودکان است.

وی در خصوص کتابخانه‌های کانون گفت: از ۸۵۰ مرکز فرهنگی هنری موجود در کانون که درای یک سالن کتابخانه کودک و یک سالن کتابخانه نوجوان است که بسیاری از  این مراکز در مناطق محروم فعالیت دارند.

کریمی گفت: در طول سال از هر نسخه کتاب که برای اولین بار چاپ و تجدید می‌شود، مراکز کانون سهمیه مشخصی دارند که بخش بازرگانی کانون به طور اتوماتیک از هر کتاب منتشر شده ۵ نسخه را به پایگاه‌های استان کشور ارسال می‌کند.

به گفته معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون در خصوص ارتباط اعضا با سایر کشور‌های دیگر سال هاست که هفته‌های دوستی دارد، که این طرح توسط امور بین الملل کانون در حال اجرا است، همچنین کانون با سازمان ارتباطات اسلامی برنامه‌هایی را در راستای هفته‌های دوستی اجرا می‌کند.

او می‌گوید: به واسطه این طرح کانون در جشنواره‌های مختلف نقاشی شرکت کرده است و سالانه تعدادی زیادی از کودکان ایرانی صاحب جوایز جهانی این جشنواره‌ها می‌شوند که در سایت کانون قابل مشاهده است.

کریمی گفت: کانون با کمپانی و شرکت‌های جهانی مشترک در زبان و فرهنگ که در راستای فعالیت‌های کانون پرورش فکری کار می‌کنند ارتباط دارد، این ارتباط کاملا دو طرفه است و ما از آثار یکدیگر استفاده می‌کنیم و این بخش از فعالیت کانون به عهده‌ی اداره کل بین الملل کانون است.