میلیاردر شدن سینما با همراهی تلویزیون

سالها صاحبان فیلم و تهیه کنندگان مختلف از عدم تبلیغات مناسب آثارشان در رسانه ملی به عنوان پرمخاطب ترین رسانه در دسترس مردم گلایه مند بودند و این گلایه بارها به گوش خانواده تلویزیون و حتی مدیران رسید اما این مسئله با کمترین واکنش از سوی مدیران تلویزیونی مواجه می شد ودر بسیاری مواقع این موضوع با  خواسته ها و منویات مد نظر بازرگانی سازمان صدا و سیما در تناقض تمام عیار بود چرا که رسانه ملی برای حوزه تبلیغات حساب ویژه باز کرده بود و حتی در بحث تبلیغات تولیدات سینمایی و آثار در حال اکران نیز اعداد و ارقام نجومی طلب می کرد.

اتفاقی که با داشته های یک سینمای رنجور مطابقت نداشت.

در طول دوران مختلف هر بار اگر فیلمی هم با تبلیغات گسترده سینمایی در تلویزیون  مواجه بود مشخصا اثری سفارشی از یک ارگان یا فیلمی مرتبط با فعالیت یک سازمان خاص بود که عملا رسانه ملی از حمایت ویژه ای برای آن اثر رونمایی می کرد. اگرچه در بسیاری از اوقات حتی با حمایت عجیب وغریب تلویزیون هم آن اثر نمودی ویژه در سینما به لحاظ گیشه نداشت.

اینکه این روزها سینما حال خوبی ندارد و فیلمسازان نگران فردای سینما هستند و سرمایه گذاران از ورود سرمایه شان به سینما دل نگرانی بیشتر از قبلی دارند به چند نکته برمی گردد که می توان وجوه اقتصادی آن را بر شرایط خاص امروز ارجح دانست و گفت فراموش نکنیم که پلتفرم های پر سر و صدای این روزها نیز در پایین کشیدن کرکره فیلم دیدن در سالن های سینما بی تاثیر نیستند.

ضمن اینکه قابل بررسی است فیلم هایی که به راحتی از اکران به پلتفرم ها می رسند و مخاطبشان را امیدوار می کنند که برای دیدن فیلم عجله ای نداشته باشید چرا که این آثار به زودی با مبلغی به مراتب پایین تر از عدد و رقم حضور در سالن های سینما به پلتفرم ها می آید و اعضای خانواده با مبلغی به مراتب ارزانتر از ترافیک شهر ، پارکینگ ، رستوران و ... می توانند کنار هم فیلم مد نظر را ببینند.

میلیاردر شدن سینما با یک تصمیم تلویزیونی

حالا این سینما را باید حمایت کرد.

و در قدم اول رئیس سازمان صدا و سیما قول همکاری خوبی را به خانواده سینما داده است و تصمیم دارد با تبلیغات ویژه روی 5 فیلم در حال اکران آن هم به صورت رایگان مخاطبان رسانه ملی را به فیلم دیدن در سالن های سینما مشوق باشد.

در حاشیه جلسه شورای عالی سینما در نهاد ریاست جمهوری با توافق محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما، مقرر شد در گام اول تیزر ۵ فیلم سینمایی در حال اکران از طریق شبکه‌های تلویزیون پخش شود.

 در این جلسه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به رویکرد همکاری‌های جمعی دو سازمان، فعالیت کارگروه مشترک و تاکید بر گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های دوجانبه گفت: تعامل سازمان سینمایی و صدا و سیما، به منظور ارتقا و گسترش فرهنگ فیلم دیدن و رونق بیشتر سالن‌های سینمایی صورت گرفته است.

در مرحله نخست این طرح، قرار است تیزر فیلم‌های سینمایی «بخارست»، «بامبالا»، «لوپتو»، «بیرو» و «طبقه یک و نیم» از شبکه‌های مختلف تلویزیون به آنتن پخش سپرده شوند.

خزاعی ضمن تاکید بر نزدیکی و تعامل هر چه بیشتر بین سینما و تلویزیون و به موجب آن، ترسیم چشم‌انداز روشنی پیش روی دست‌اندرکاران سینما، ادامه داد: یکی از دغدغه‌های تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینما در ادوار مختلف، نحوه پخش تیزرهای فیلم‌های در حال اکران از تلویزیون بوده است که به نظر می‌رسد با این اقدام، در دوره جدید، گام‌های عملی و جدی در جهت رفع موانع برداشته شود.

صنعت سینما و اکران و عرضه فیلم‌ها به تبلیغات و حمایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی نیاز دارند. چرا که یکی از پرتکرارترین دغدغه‌ها و مشکلات سینماداران، تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان موضوع تبلیغات تلویزیونی فیلم‌ها در سال‌های گذشته و هم اکنون است که خوشبختانه، با تعامل خوب رؤسای سازمان صدا و سیما دور جدیدی از حمایت‌ها و همکاری‌های دو مجموعه سازمان سینمایی و صدا و سیما آغاز شده است.

به گفته وی، رونق اکران و اساساً صنعت سینما به سازوکارهای خبری و تبلیغاتی آن بستگی دارد. بنابراین به طور قطع ایستادن تلویزیون در کنار سینما و سینماگران بیش از گذشته منجر به رونق و شادابی سالن‌های سینما و رشد گیشه می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی کشور، از آغاز به کار کارگروه سینما و تلویزیون که در دوره جدید اشاره و عنوان کرد: این کارگروه طی ماه‌های گذشته شکل گرفته و فعالیت مستمر آن با هدف رفع چالش‌ها و مشکلات سینما در حوزه‌های مختلف از جمله خرید رایت فیلم‌ها توسط رسانه ملی و بسته‌های خدمات تبلیغی و گفتمانی، به زودی آغاز می‌شود.