به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، نشست رسانهاي يازدهمين جشنواره بينالمللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس، صبح امروز (سه شنبه ۲۵ خرداد ماه) با حضور محمد خزاعي (دبير اين دور از جشنواره)، محمدرضا شرفالدين (مدير عامل انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس، مشاور دبير جشنواره و عضو شوراي سياستگذاري) و يزدان عشيري (مدير روابط عمومي و مشاور رسانهاي اين رويداد) در محل سالن كنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

/ با کمک و حمایت رسانه‌ها و منتقدان زمینه رشد سینمای مقاومت فراهم می‌شود /

«یزدان عشیری» در ابتدای نشست گفت: این دوره از جشنواره، امسال همزمان با هفته دفاع مقدس در ایران و چند کشور دیگر برگزار می‌شود.
جشنواره فیلم دفاع مقدس بستر مناسبی برای ارزیابی و آسیب‌شناسی آثار و افق پیش روی سینمای دفاع مقدس خواهد بود.
وی به وقفه چهار ساله در برگزاری یازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد، گفت: این دوره از جشنواره، امسال همزمان با هفته دفاع مقدس در ایران و چند کشور دیگر برگزار می‌شود. جشنواره فیلم دفاع مقدس بستر مناسبی برای ارزیابی و آسیب‌شناسی آثار و افق پیش روی سینمای مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس خواهد بود.
وی با اشاره به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در روشنگری و آگاهی بخشی در تمامی حوزه‌ها عنوان کرد: قطعا با کمک و حمایت رسانه‌ها و منتقدین زمینه‌های رشد و تحول سینما به ویژه سینمای مقاومت فراهم می‌شود. پس از چهار سال وقفه، یازدهمین دوره از این جشنواره همزمان با سی‌امین سال دفاع مقدس، به طور همزمان درایران و چند کشور اسلامی برگزار می‌شود که رویکرد فرامرزی آن قابل توجه است.
وی افزود: سینمای ژانر دفاع مقدس با مهجوریت‌ها و بی مهری‌هایی روبرو بوده‌است که قطعاً با اهتمام و توجه مسئولان فرهنگی و سینمایی کشور به این حوزه و برگزاری این جشنواره، بستر مناسبی برای ارزیابی آثار این گونه از سینما ایجاد خواهد شد.

/ جشنواره، کمبودهای ژانر مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس را در سینمای کشور جبران می‌کند /

بر اساس گزارش فارس، «محمد خزاعی» در ابتدای صحبت خود با ذکر جمله‌‌ای از مقام معظم رهبری و شهید آوینی درباره اهمیت سینمای دفاع مقدس، گفت: سینمایی ملی ما گرفته شده از سینمای دفاع مقدس است؛ چرا که این سینما به هویت و اعتقاد‌های دینی ما مربوط می‌شود.
وی در ادامه افزود: اگر معتقدیم سینمای دفاع مقدس تأثیر‌گذار است، جشنواره دفاع مقدس هم تأثیر‌گذار و جریان‌ساز خواهد بود. باید اذعان کنیم خلأ‌هایی در این جشنواره داشته‌ایم که باعثشده جریان‌سازی سینمای دفاع مقدس از بین برود.
خزاعی با بیان اینکه برگزاری جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس کمبودهای این ژانر را در سینمای کشور جبران می‌کند، بیان کرد: زمانی‌که جشنواره به صورت منظم و مستقل برگزار می‌شد، خط دهی‌هایی در آثار سینمایی می‌دیدیم، اما خلاء‌ها و کمبودهایی باعثشد که فاصله‌ای بین دهمین و یازدهمین جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس به وجود آید و این جریان فرهنگی و هنری سیاست گذاری‌های خاص خود را نداشته باشد.
وی در ادامه بیان داشت: یازدهمین دوره جشنواره فیلم دفاع مقدس در ۱۱ بخش شامل ۶ بخش مسابقه و ۵ بخش جنبی برگزار می‌شود که از لحاظ کیفیت و اجرا کاملا متفاوت با دوره‌های قبلی خواهد بود. در بخش سینمای ایران فیلم‌های بلند سینمایی، سینمایی ویدیوئی، کوتاه داستانی و مستند با هم به رقابت خواهند پرداخت که در هر یک از این بخش‌ها جوایزی به برترین‌های سینمای جنگ و دفاع مقدس تعلق می‌گیرد.

/ این متفاوت‌ترین دوره جشنواره خواهد بود /

خزاعی یازدهمین دوره از جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس را متفاوت از دوره‌های پیشین دانست و در این خصوص گفت: این دوره از جشنواره از حیث‌های مختلف به لحاظ ساختاری، گسترش جشنواره و همچنین کیفیت آثار با دوره‌های گذشته متفاوت خواهد بود. از لحاظ ساختاری و گسترش جشنواره امسال به جز استان کرمان استان‌های دیگر نیز میزبان این دوره از جشنواره خواهند بود که با برخی از استانداری‌ها و مدیران ارشاد که اعلام آمادگی کرده‌اند، مذاکراتی صورت گرفته تا ۸ استان این جشنواره را برپا کنند که به زودی مشخص می‌شود.

/ رایزنی با لبنان، سوریه و سه کشور دیگر برای برپایی جشنواره /

وی ادامه داد: یکی از کارهای دیگر ما هم برگزاری هفته فیلم در خارج از کشور است. دوستان ما در حال رایزنی با لبنان، سوریه و سه کشور دیگر هستند.
وی به برگزاری هفته فیلم در این دوره از جشنواره اشاره کرد و بیان داشت: تفاوت دیگر این دوره از جشنواره در برگزاری هفته فیلم در خارج از کشور است که در دوره‌های هفتم و هشتم در لبنان این برنامه مورد استقبال قرار گرفت.
خزاعی با بیان اینکه یازدهمین دوره از جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس همزمان با ایران در کشورهای اسلامی چون لبنان، سوریه و چند کشور دیگر برگزار خواهد شد، در خصوص دلیل اختصاص ۱۱ بخش به یازدهمین دوره از این جشنواره گفت: امسال برای اولین بار است که این جشنواره در ۱۱ بخش برگزار می‌شود که دلایل مختلفی دارد، یکی از آنها گذشت سی سال از انقلاب اسلامی ایران است، از این رو این جشنواره در ۱۱ بخش مسابقه سینمای ایران، مسابقه بین الملل، نگاه نو، قلم طلایی، مسابقه مواد تبلیغی، تصویر انقلاب، فانوس خیال، بربال سیمرغ، پرتو حضور ملی، نشست های تخصصی و بزرگداشت سینماگران انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود.

/ این دوره از جشنواره، پربار خواهد شد /

دبیر یازدهمین جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس اضافه کرد: کیفیت آثار هم در این جشنواره بالا رفته به طوری که خبرگزاری فارس چندی پیش در گزارشی اعلام کرده بود که چه فیلم‌هایی در جشنواره می‌توانند حضور داشته باشند. اسامی فیلم‌ها مبین کیفیت آثار جشنواره خواهد بود.
وی با ابراز امیدواری از برگزاری هر چه باشکوه‌تر برگزار کردن یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس افزود: بعد از گذشت دهمین دوره از جشنواره که سال ۸۴ برپا شد، در این دوره آثار بین سال ۸۴ تا ۸۹ با هم به رقابت می‌پردازند که در بین فیلم‌های این سال‌ها، آثار شاخصی وجود دارد که می‌توان گفت این دوره از جشنواره، جشنواره‌ای پربار خواهد شد.

/ اهداف برگزاری جشنواره /

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس در ادامه صحبت‌های خود نقش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس درخود باوری، پویایی، غرور ملی و تبلور ارزشهای انسانی، حضور مردم ایران به ویژه جوانان در حفظ دستاوردهای انقلاب ودفاع مقدس، نقش جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس، حضور بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و توسعه کشور، مقاومت و هویت ایرانی، اسلامی مردم در توسعه عرصه های علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور، نقش بسیج در دفاع مقدس و توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و سازندگی کشور، ثمرات فرهنگی و اجتماعی همت مضاعف، کار مضاعف، نقش انقلاب و دفاع مقدس در بیداری و مقاومت سایر ملل و هر موضوعی که معرف هویت انقلاب اسلامی و ثمره ۸ سال دفاع مقدس در راستای مقاومت سایر ملل باشد را از جمله اهداف برگزاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس برشمرد.
وی در ادامه اظهار داشت: جشنواره امسال به همت بنیاد فرهنگی روایت، انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس و معاونت سینمایی وزارت ارشاد برگزار می‌شود.

/ اهدای جایزه ویژه غزه در جشنواره /

محمد خزاعی به بخش مسابقه بین‌الملل این دوره از جشنواره اشاره کرد و در این خصوص گفت: بخش بین‌الملل جشنواره شامل فیلم‌هایی است که علیه استکبار ساخته شده‌اند. همچنین جایزه ویژه‌ای با موضوع غزه در این جشنواره طراحی شده است.
خزاعی افزود: در این بخش فیلم‌های سینمایی، مستند و کوتاه تولید شده از اول ژانویه ۲۰۰۵ کشورهای مختلف که به موضوع انقلاب و جنبش‌های مقاومت مردمی بر علیه استعمار و استکبار پرداخته باشند، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
خزاعی در خصوص بخش ویژه غزه اظهار داشت: در این بخش به بهترین فیلم با موضوع مقاومت مردم مظلوم جشنواره دیبلم افتخار به همراه جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

/ بخش قلم طلایی در جریان‌سازی جشنواره تأثیر‌گذار است /

وی اضافه کرد: بخش قلم طلایی و فیلمنامه‌نویسی بخش مهم دیگری است که در این جشنواره قرار دارد. به نظر من این بخش می‌تواند در جریان‌سازی جشنواره تأثیر‌گذار باشد، همچنین امسال هم همانند دوره قبل آثار برگزیده حمایت می‌شود.
وی توجه به اقتباس فیلمنامه را از جمله اهداف این جشنواره دانست و گفت: هر فیلمنامه نویس که راجع به ادبیات جنگ ایران اثری داشته باشد، می‌تواند آن را برای دبیرخانه ارسال کند.

/ سینمای دفاع مقدس یک متولی ثابت می‌خواهد /

خزاعی ضمن تشکر از حامیان این جشنواره گفت: خوشبختانه مسئولین سینمایی کشور برخاسته از سینمای دفاع مقدس هستند، از این رو انتظار می‌رود که حمایت‌ها و توجه خود را به تولیدات آثار جنگ و دفاع مقدس داشته باشند. چراکه متاسفانه تعداد آثار ما در این گونه از سینمای ایران کاهش یافته و انگشت شمار شده‌است که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.
وی سینمای دفاع مقدس نیازمند یک متولی ثابت دانست و در خاتمه گفت: سینمای دفاع مقدس یک متولی ثابت می‌خواهد که برای یک دوره ۴ ساله برای آن برنامه ریزی کند تا دستخوش تغییرات در مدیران فرهنگی نشود و بتواند به حیات خود ادامه دهد. جناب آقای شمقدری معاونت سینمایی ارشاد قول داده‌اند که این جشنواره به انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس سپرده و امیدواریم بودجه مربوط به آن نیز پرداخت شود. همچنین امیدوارم برخی از نهادها بودجه‌های خود را که در پارکینگ حبس کرده‌اند به سینمای دفاع مقدس اختصاص دهند.

/ لازم است در نوع فیلم‌هایی که در این ژانر تولید می‌شوند، بازنگری شود /

بنا بر این گزارش، «محمدرضا شرف‌الدین» مدیرعامل انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس در این نشست گفت: امروز بعد از گذشت حدود ۳۰ سال از آغاز جنگ لازم است در نوع فیلم‌هایی که در این ژانر تولید می‌شوند، بازنگری شود و نگاه به‌روزی در این زمینه به وجود بیاید.
وی ادامه داد: سینمای ما همانند عرصه‌های دیگر با آزمون و خطاهای زیادی روبه‌رو بوده است. متأسفانه در برخی از عرصه‌های اجرایی با مشکل مواجه بوده‌ایم. باید به این سینما، سر و سامان فکری داده شود.
وی در ادامه بیان داشت: این جشنواره، سینمای دفاع مقدس در آینده را نشان می‌دهد. به صورت کلی می‌توان گفت رویکرد فرهنگی این ژانر همان اصولی است که انقلاب و امام(ره) طراحی کرده‌اند. اگر ما بگوییم این اصول وجه عینی‌اش برای سینما چه خواهد بود، من می‌گویم سینمای پایداری است.

/ باید افکار، ارز‌ش‌ها و سینمای دفاع مقدس کشورمان جهانی شوند /

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با بیان اینکه فرصت حضور و جلوه در عرصه‌های بین‌المللی به سینمای دفاع مقدس داده نشده است، گفت: باید افکار، ارز‌ش‌ها و سینمای دفاع مقدس کشورمان به عرصه بین‌الملل راه پیدا کند و جهانی شود.
شرف‌الدین با تاکید بر لزوم بازنگری بر سینمای دفاع مقدس گفت: بعد از گذشت سی سال از آغاز جنگ، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی لازم است که در نوع فیلم‌هایی که در این ژانر تولید می‌شود، تحولی ایجاد شود و یک بازنگری به وجود آید. سینمای ایران مثل بسیاری از عرصه‌های دیگر همچون سیاسی، اقتصادی، علمی و … با آزمون و خطا پیش رفته است که متأسفانه در برخی از این عرصه‌ها با ضعف در مرحله اجرا روبرو بوده‌ایم.
وی افزود: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس شاید بهترین و حساس‌ترین مقطع برای سینمای دفاع مقدس باشد که می‌تواند با رویکردی مناسب در آینده روبرو شود. در این راستا نیازمند حضور هنرمندان، فرهیختگان و حتی جامعه‌شناسان و افرادی هستیم که با مباحثفلسفی و اجتماعی سرو کار دارند.
شرف‌الدین رویکرد فرهنگی سینمای دفاع مقدس را تفکر و اصول انقلابی خواند و در این خصوص گفت: به طور کلی رویکرد فرهنگی این سینما تفکر خود ما و اصلی است که امام خمینی(ره) برای ما طراحی و رهبر معظم انقلاب نیز آن را به عنوان اصلی خدشه ناپذیر انقلاب توصیف کرده‌اند.

/ طنز ژانر دفاع مقدس هم به هجو تبدیل شده ‌است /

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تصریح کرد: اگر امروزه با ناهنجاری‌ها و مشکلات در عرصه اجتماعی روبرو هستیم به خاطر این است که فرصت‌های نقد جدی و مصلحانه به فرهیختگان، اهالی تفکر و هنر کمتر داده شده‌است. همچنین در سال‌های اخیر این فرصت از این اقشار گرفته شد و به طور کلی نقد جدی نداریم. حتی طنز که یک وظیفه اصلی را در این آثار برعهده گرفته، متاسفانه به هجو تبدیل شده‌است. امیدوارم این شجاعت در مدیران فرهنگی وجود داشته باشد که نه تنها مبلغ این این موضوع باشند، بلکه به فعالیت در این عرصه بپردازند.
مشاور دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس بهترین عرصه برای سینمای دفاع مقدس را تفکر انقلاب خواند و بیان کرد: امیدوارم روزی برسد که شاهد شکل‌گیری این ژانر سینما به طور جدی و ساخت آثاری از روی تفکر، اندیشه، خلاقیت و مبتنی بر اصول خدشه ناپذیر انقلاب باشیم و مخاطبان خود را جذب کند.
شرف‌الدین در خصوص حضور سینمای دفاع مقدس ایران در عرصه بین‌الملل گفت: در خیلی از جشنواره‌ها، اقوام، ملیت‌ها و کشورهای صاحب صنعت سینمای جدی سینمای ایران، یک سینمای معقول و پیشرو بوده، هر چند که از رنگ و بوی آن کاسته شده‌است اما جایگاه قابل توجهی در مجامع بین المللی دارد.
عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس با بیان اینکه فرصت حضور و جلوه در عرصه‌های بین‌المللی به سینمای دفاع مقدس داده نشده است، در خاتمه صحبت‌های خود گفت: ما معتقدیم که برای جاودانگی و ماندگاری آثار باید آن‌ها را به جهان عرضه کنیم تا افکار، ارز‌ش‌ها و سینمای دفاع مقدس به عرصه بین الملل راه پیدا کند. هر جا که این آثار خالصانه ارائه شود قطعاً پذیرفته خواهد شد. امیدوارم که با خط و مشی که قرار است پیش گرفته شود و پایه آن در جشنواره گذاشته شده‌است، در کنار سینمای ملی، سینمای دفاع مقدس را ایجاد کنیم. سینمای ما هنوز هم جایگاه خوبی در عرصه بین‌الملل دارد، متأسفانه از این پتانسیل در عرصه سینمای دفاع مقدس استفاده نشده است. دنیای امروز به گونه‌ای است که تا موضوعی بین‌المللی نشود ماندگار نخواهد بود.
وی از تلاش جواد شمقدری و بسیج در برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس تشکر کرد.
يازدهمين جشنواره بينالمللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس توسط بنياد فرهنگي روايت فتح، انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس، معاونت امورسينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، بنياد حفظ، آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس، صدا و سيما، مركز گسترش سينماي مستند و تجربي از ۲۹ شهريور ماه تا ۲ مهر ماه همزمان با هفته دفاع مقدس در ايران و چند كشور اسلامي برگزار ميشود.