«در همسایگی گلوله‌ها» روایتی از ۳ سال مقاومت در محاصره داعش

کتاب «در همسایگی گلوله‌ها» نوشته رضا کریمی صالح؛ روایتی مستند و خواندنی از رشادت‌ها و رنج‌های مردم شجاع و مظلوم فوعه و کفریا در سه سال محاصره توسط جریان تکفیری است.

حدود 4 سال پس از شروع بحران در کشور سوریه دامنه جنگ به شهر‌های شیعه‌نشین فوعه و کفریا کشیده شد. گروه‌های تروریستی که در سوریه و با پشتیبانی تمام عیار کشور‌های غربی فعال شده بودند برایشان کشتار مسلمان و غیر مسلمان هیچ فرقی نداشت. در برخورد با شیعیان سوریه، خوی وحشیانه‌ی خود را بیش از هر زمان دیگری نشان دادند و در مقابل دیدگان سازمان‌های حقوق بشر فجایع انسانی زیادی را در شهر‌های فوعه، کفریا، نبل و الزهرا رقم زدند. شهر‌های فوعه و کفریا در استان ادلب و در شمال غرب کشور سوریه قرار دارند.

این دو شهر در آن زمان مجموعاً 50 هزار نفر جمعیت داشتند که تصرف این دو شهر برای تروریست‌ها و حامیان آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بود و به منزله تصرف کامل ادلب به شمار می‌رفت. از آنجایی که ادلب دارای مرز مشترک با ترکیه است، تصرف کامل این استان می‌توانست سبب تقویت موقعیت تروریست‌ها در سوریه شود، زیرا استان ادلب از جنوب به استان حماه، از غرب به استان لاذقیه و از شرق به استان حلب متصل می‌شود و این موقعیت جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای به این استان و شهر‌ها و مناطق مختلف آن داده است.

تصرف فوعه و کفریا برای تروریست‌ها نوعی انتقام‌گیری از مردم این دو شهر نیز محسوب می‌شد، زیرا شیعیان فوعه و کفریا از زمان آغاز بحران سوریه در کنار ارتش سوریه قرار گرفتند و شمار زیادی از مردم این دو شهر در صفوف مدافعان حرم حضرت زینب(س) حضور داشتند.

بنابراین تروریست‌های جبهه النصره و جیش الفتح پس از اینکه در 29 مارس 2015 شهر ادلب را تصرف کردند، با توجه به نزدیکی دو شهر فوعه و کفریا با مرز‌های ترکیه تصرف این دو شهر را هم چندان سخت ندانستند و به آنجا یورش بردند که با مقاومت شدید مردم فوعه و کفریا مواجه شدند و در دستیابی به اهداف خود ناکام ماندند.

«در همسایگی گلوله‌ها» روایتی از ۳ سال مقاومت در محاصره داعش

 

تروریست‌ها با هدف تضعیف مقاومت مردم و تسلیم آنها تصمیم به محاصره این دو شهر گرفتند و ضمن قطع کامل خطوط انتقال آب شرب، برق و گاز از ورود هرگونه مواد غذایی و دارو به این دو شهر جلوگیری کردند.

این محاصره غیر انسانی سبب بروز بحران‌های جدی برای اهالی شهر شد و علاوه بر آن موشکباران بی‌وقفه تمام زیرساخت‌های این شهر‌ها را از بین برد و تلفات انسانی زیادی را به وجود آورد.

گروه‌های تروریستی مستقر در اطراف این دو شهر، با انواع سلاح‌های سنگین به طور مستمر مردم این شهر‌ها را هدف قرار می‌دادند. یکی از شدیدترین این حملات یورش گروه تروریستی جیش الفتح در آگوست 2015 به منطقه الصواغیه در شرق فوعه بود که با مقاومت جانانه نیرو‌های دفاع مردمی مواجه شد. تروریست‌ها در این حمله متحمل تلفات سنگین شدند و صد‌ها نفر از آنها به هلاکت رسیده یا زخمی شدند و حدود 20 دستگاه انواع تانک و خودروی سنگین آنها منهدم شد یکی دیگر از حملات گسترده تروریست‌ها در ماه فوریه 2016 اتفاق افتاد که البته تروریست‌ها در این حمله هم شکست خوردند و متحمل تلفات سنگین شدند.

در طول ایام محاصره طی توافقاتی میان ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی بیماران و مجروحان و افراد دارای شرایط خاص در طی چندین مرحله از فوعه و کفریا خارج شدند که در جریان یکی از این مبادلات تروریست‌ها دست به حمله انتحاری در میان اتوبوس‌های حامل اهالی فوعه و کفریا زدند و در نتیجه آن دست‌کم 100 نفر شهید و ده‌ها نفر زخمی شدند و عده‌ای هم ربوده شدند که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند اهالی فوعه و کفریا طی 3 سال محاصره و با وجود کوچ اجباری نیمی از ساکنانشان در طی این مدت توانستند با تقدیم حدود 2000 شهید و 4000 زخمی تمام تلاش‌های تروریست‌ها را برای ورود و اشغال شهرشان ناکام بگذارند اما متأسفانه سرنوشت تحولات جنگ به گونه‌ای رقم خورد که سرانجام همگی مجبور به ترک سرزمین آبا و اجدادیشان شدند.

در برشی از کتاب می‌خوانیم:
شهر ویران‌تر از قبل شده بود، اما همچنان از میان کوچه‌‎ها صدای شور زندگی شنیده می‌شد بعد از 10 روز آب در شبکه‌ی لوله‌کشی شهری جریان پیدا کرده و چون فشار کمی داشت و به طبقات بالا نمی‌رسید شور و حال و تکاپوی زیادی را در خانه‌های شهر ایجاد کرده بود. دبّه‌ها و قابلمه‌ها یک به یک پر از آب می‌شدند و خدا می‌داند در میان تاریکی راه پله‌ها چند تایشان می‌توانستند کامل به مقصد برسند.

انتشارات شهید کاظمی کتاب «در همسایگی گلوله‌ها» نوشته رضا کریمی صالح را در 112 صفحه با قیمت 30 هزار تومان منتشر کرده است.