زوج‌سازی موفق به سبک پیمان و رامبد

پیمان قاسم‌خانی و رامبد جوان که این روزها به عنوان زوج کمدی در فیلم «چپ‌راست» باهم هم‌بازی هستند، سابقه همکاری در اثار مختلفی را دارند. بعضی اوقات این همکاری در جایگاه نویسنده و بازیگر بوده و بعضی وقت‌ها در جایگاه نویسنده و کارگردان. این اولین بار است که هردو آنها را به عنوان بازیگر در یک فیلم کنار هم می‌بینیم. مروری داریم بر همکاری‌های مختلف آنها در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف.

آنطور که از شواهد پیداست هم رامبد جوان و هم پیمان قاسم‌خانی سال 1377 در سریال «هتل» مرضیه برومند حضور داشته‌اند. البته اسمش را نمی‌شود همکاری گذاشت چون گویا قاسم‌خانی بعضی اپیزودهای سریال را نوشته و جوان هم فقط در یک اپیزود بازی کرده. بهرحال از آنجایی که زیاد مطمئن به شیوه این همکاری نیستیم، «هتل» را در فهرست همکاری‌هایشان نمی‌آوریم.

مسافران | محصول : 1388

پیمان قاسم‌خانی: سرپرست نویسندگان

رامبد جوان: کارگردان و بازیگر

یکی از سریال‌های موفق رامبد جوان «مسافران» بود که سال 1388 براساس فیلمنامه پیمان قاسم‌خانی جلوِ دوربین برد. خود رامبد جوان در «مسافران» نقش یک نویسنده مبادی آداب و تا حدی دست‌وپاچلفتی را داشت که رفتارهای معقولش مورد تمسخر قرار می‌گرفت. ورود آدم‌های فضایی به زمین و موقعیت‌های جذابی که رقم می‌زدند تازگی داشت و باعث موفقیت سریال شده بود. «مسافران» سال 88 در شرایطی روی آنتن رفت که فضا به جهت اتفاق‌های آن سال چندان مساعد نبود اگرنه خیلی بیشتر دیده می‌شد.

ورود آقایان ممنوع| محصول : 1389

پیمان قاسم‌خانی: نویسنده

رامبد جوان: کارگردان

سال 1389 رامبد جوان با همکاری پیمان قاسم‌خانی بهترین اثر کارنامه‌ کارگردانی‌اش «ورود آقایان ممنوع» را ساخت. همکاری پیمان و رامبد با کمک رضا عطاران و ویشکا آسایش به فیلمی کمدی منجر شد که به تعبیر خیلی‌ها یکی از بهترین کمدی‌های سینماست. شخصیت خانم دارابی و آقای جبلی به قدری حساب‌شده از آب درآمده بودند که هنوز هم در ذهن مخاطبان باقی مانده‌اند. قاسم‌خانی برای نگارش فیلمنامه این اثر نامزد سیمرغ شد و ویشکا آسایش هم سیمرغ گرفت.

ساختمان پزشکان| محصول : 1390

پیمان قاسم‌خانی: سرپرست نویسندگان

رامبد جوان: بازیگر مهمان

«ساختمان پزشکان» سریال کمدی موفقی بود که بابت همکاری مشترک پیمان قاسم‌خانی با سروش صحت شکل گرفت. بهنام تشکر، شقایق دهقان، هومن برق‌نورد و بیژن بنفشه‌خواه سه شخصیت اصلی بودند و داستان با تمرکز روی دکتر نیما افشار پیش می‌رفت. رامبد جوان بازیگر اصلی نبود فقط در یکی از اپیزودها به عنوان بیمار به مطب می‌آمد و به خانم شیرزاد علاقه‌ نشان می‌داد. با اینکه مدت زمان حضورش در سریال زیاد نبود اما بده بستان‌هایش با خانم شیرزاد خیلی جالب از آب درآمد.

زوج‌سازی موفق به سبک پیمان و رامبد

پژمان | محصول : 1392

پیمان قاسم‌خانی: سرپرست نویسندگان

رامبد جوان: بازیگر مهمان

سروش صحت بعد از موفقیت «ساختمان پزشکان»، باز هم با همراهی پیمان قاسم‌خانی «پژمان» را ساخت. محور اصلی سریال زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی بودند اما به فراخور سوژه هر اپیزود بازیگرانی به آن اضافه می‌شدند. رامبد جوان هم به همین ترتیب در سریال حضور داشت. نکته قابل توجه اینکه ابتدا شنیده می‌شد رامبد جوان قصد دارد نسخه سینمایی «پژمان» را بسازد که نهایتا خود قاسم‌خانی تصمیم به ساخت آن گرفت.

چپ‌راست| محصول: 1398

پیمان قاسم‌خانی: بازیگر

رامبد جوان: بازیگر

در فیلم سینمایی «چپ‌راست» به کارگردانی حامد محمدی، رامبد جوان در نقش یک تحلیلگر سیاسی جناح راست با پیمان قاسم‌خانی در جایگاه تحلیلگر جناح چپ مقابل هم قرار می‌گیرند و مجبورند کنار هم روزگار بگذرانند. مشکلات و اختلاف‌نظرهایشان در موقعیت‌های مختلف فضای کمدی فیلم را پیش می‌برد. رامبد جوان گریم به نسبت متفاوتی دارد و سعی کرده گویش متفاوتی هم بسازد اما قاسم‌خانی تفاوت چندانی با همیشه‌اش ندارد.