به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، اين تصوير توسط مجموعه بزرگ تلسكوپهاي میلیمتری بزرگ آتاکاما(آلما) در كوههاي آند شيلي و در طول موج تابشي طولانيتري نسبت به نور اپتيكال براي كنار زدن پرده غبار نوار مركزي قنطورس A به ثبت رسيده است.

این تصویر که در ۳۱ مه منتشر شده، به ترکیب مشاهدات آلما در حدود یک میلی‌متر و دیگر رصدها در نور نزدیک به مادون قرمز از تلسکوپ سوفی رصدخانه لاسیلا پرداخته است.

قنطورس A‌ یک کهکشان بیضوی است که امواج رادیویی قوی را منتشر می‌کند و نزدیکترین و برجسته‌ترین کهکشان رادیویی آسمان است. این کهکشان در فاصله حدود ۱۲ میلیون سال نوری از زمین در جنوب صورت‌فلکی قنطورس واقع شده است.

قنطورس A یک هدف جذاب برای ستاره‌شناسان است که با استفاده از تلسکوپهای مختلف در طول موجهای متفاوت به مشاهده این کهکشان عظیم می‌پردازند. در نور مرئی، مشخصه باند مرکزی تاریک قنطورس A بسیاری از ویژگی‌های مرکز این کهکشان را پنهان می‌کند. این خط برجسته گاز و غبار همچنین سکونتگاه ستارگان جوان است.

نوار مرکزی غبارآلورد کهکشان و انتشارات قدرتمند رادیویی آن نشان می‌دهد که قنطورس A احتمالا محصول یک تصادف میان یک کهکشان عظیم بیضوی و یک کهکشان مارپیچی کوچکتر است. این نوار غبارآلود احتمالا باقیمانده کهکشان کوچکتر بوده که با کشش گرانشی کهکشان بیضوی بزرگتر از هم پاشیده است.

در این تصویر جدید، سنجشهای آلما به شکل سایه‌های سبز، ‌زرد و نارنجی دیده می‌شود. این منظره به طراحی نقشه‌ای از موقعیت و حرکت ابرهای گاز قنطورس A پرداخته و به گفته مقامات رصدخانه جنوب اروپا، این تصاویر در میان واضحترین و حساسترین رصدها از این ویژگی‌های کهکشانی قرار دارند.

از مجموعه آلما برای شناسایی علائم منتشر شده با مولکولهای گاز مونوکسید کربن در طول‌ موج حدود ۱.۳ میلمتری استفاده شده است. حرکت گاز در کهکشان باعثتغییرات کوچکی در این طول‌موج شده که در تغییرات ریز رنگ در تصویر قابل مشاهده است.

گازی که به سمت ما رانده شده، در این تصویر به رنگ سبز است در حالیکه رنگ نارنجی نشان‌دهنده گاز در حال دور شدن است. از آنجایی‌که گاز به سمت چپ مرکز به سمت ما حرکت کرده و گاز سمت راست مرکز از ما دور می‌شود، این ابرها بنظر می‌رسد که در اطراف کهکشان می‌چرخند.

الما یک مجموعه ۱۲ متری از تلسکوپهای رادیویی بوده که در ارتفاع ۵۰۰۰ متری فلاتی در شمال شیلی قرار گرفته است. این آنتهای جداگانه هر کدام نور را در طیف میلیمتری / زیرمیلیمتری در حدود ۱۰۰۰ برابر طولانی‌تر از طول‌موجهای نور مرئی دریافت می‌کنند.

مرحله اولیه علمی آلما در سال ۲۰۱۱ با ۱۹ تلسکوپ آغاز شد اما ساخت این پروژه ۱.۳ میلیارد دلاری تا ۲۰۱۳ ادامه داشته که طی آن قرار است تمام ۶۶ آنتن فوق دقیق مجموعه به طور کامل اجرایی شوند.