به گزارش افکارنیوز به نقل ازايسنا، گياه گلرنگ يكي از قديميترين محصولات شناخته شده براي بشر بوده و مصريان باستان از آن در صنعت رنگزني بهره ميبردند.

دانه‌های گلرنگ تولیدکننده دو نوع مختلف روغن هستند: اسید چرب اشباع‌شده(اسید اولئیک) و اسیدهای چرب غیراشباعی(اسید لینولئیک). در حالی که هر دوی این محصولات کارآمد هستند، این اسید اولئیک است که به عنوان جایگزینی مناسب برای مواد اولیه مبتنی بر روغن در تولید پلاستیک‌ها، گریس و مواد آرایشی به کار می‌رود.

اگرچه روغن دانه گلرنگ حاوی بالاترین سطح خالصی اسید اولئیک نسبت به هر نوع روغن گیاهی بوده، روغن اشباع‌نشده آن نوعی چالش در فرایند صنعتی محسوب می‌شود زیرا ناپایدار بوده و حذف آن طی فرایند تهیه روغن دشوار است.

دانشمندان استرالیایی با استفاده از فناوری خاموش کردن ژن، موفق به افزایش سطح اسید اولئیک مطلوب گلرنگ و همچنین کاهش سطح اسید لینولئیک آن از طریق غیرفعال کردن عمل تبدیل اسید اولئیک به اسید اشباع‌نشده نامطلوب شدند.

دکتر آلن گیرن و همکارانش توانستند سطح اشباع‌نشده‌‌ها را تا زیر سه درصد پایین آورده و بنابراین میزان سطح اسید اولئیک اشباع شده را تا بیش از ۹۰ درصد افزایش دهند.

به ادعای این تیم تحقیقاتی، گلرنگ حاوی اولئیک " فوق‌العاده بالا " یک ماده خام صنعتی ارزشمند را تولید کرده که خالصی بالای مطلوب برای تولید شیمیایی صنعتی را با ثبات فوق‌العاده که به‌ آن امکان کاربرد در روغن‌های صنعتی را می‌دهد، ترکیب می‌کند.

به این دلیل که گلرنگ بسیار بادوام و انعطاف‌پذیر بوده، در فصل گرم به خوبی عمل کرده و انتظار می‌رود در تنش‌های پیش‌بینی‌شده تغییر آب و هوایی سازگار باشد، و بنابراین دانشمندان امیدوارند نوع جدید این گیاه بتواند آغازگر صنعت نوینی در استرالیا باشد.

بر طبق اطلاعات جدید، تقاضای جهانی برای روغن اسید اولئیک با درصد خالصی بالا مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار گلرنگ اولئیک " فوق‌العاده بالا " را می‌طلبد که این رقم با حجم صنعت پشم استرالیا برابری می‌کند.

بانیان این پروژه هم‌اکنون در حال مذاکره با شرکت‌های محلی و بین‌المللی برای توسعه این گیاه فوق‌العاده ارزشمند در استرالیا هستند.