«سرزمین کهن» پخش می‌شود؟

برخی مسئولان تلویزیون در حالی طی ماه‌های گذشته از پخش سریال « سرزمین کهن » خبر داده بودند که حالا بعد از گذشت چند ماه، هنوز خبری از جزئیات پخش این مجموعه نیست و از طرفی کمال تبریزی، کارگردان این سریال هم اعلام کرده است صحبتی با او درباره پخش نشده است.

«سرزمین کهن» عنوان سریال تاریخی کمال تبریزی است که مدت ۱۰ سال است پرونده‌اش مدام روی میز مدیران صداوسیما باز و بسته می‌شود.

رئیس مرکز سیمافیلم در اردیبهشت ماه امسال با نام بردن از سریال «سرزمین کهن» در میان مجموعه‌هایی که قرار است سال ۱۴۰۲ از تلویزیون پخش شوند، از آماده‌سازی سریال کمال تبریزی برای رسیدن به آنتن خبر داده بود اما همچنان خبری از پخش این مجموعه نیست.  

کمال تبریزی به‌تازگی‌ درباره‌ آخرین وضعیت پخش سریال «سرزمین کهن» گفته است: «هیچ خبری نیست و فقط اعلام می‌کنند که می‌خواهیم آن را پخش کنیم اما با من صحبتی نشده است.»

از همان زمان که پخش قسمت‌های ابتدایی «سرزمین کهن» صدای اعتراض قوم بختیاری را درآورد و به تغییر چند مدیر در زمان ریاست سیدعزت الله ضرغامی منجر شد تا امروز که پیمان جبلی بر مسند کار است، روسای سازمان صداوسیما هر از چندگاهی حداقل در کلام تلاش کرده‌اند، با دادن وعده‌هایی درباره پخش این سریال، پول رفته از بیت‌المال و تلاش از کف رفته عوامل تولید را زنده کنند، اما در عمل تاکنون که این مهم محقق نشده است.

«سرزمین کهن» پخش می‌شود؟

مهر ماه سال ۹۶ و در دوره ریاست عبدالعلی علی عسکری بود که صداوسیما تلاشی دوباره را برای پخش «سرزمین کهن» از سر گرفت. در همین راستا شبکه سه سیما اعلام کرد، سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی با توجه به تغییرات و بازنگری‌هایی که در آن صورت گرفته، آماده پخش شده است. حتی اعلام شد عنوان سریال نیز به «سرزمین مادری» تغییر کرده است. اما با وجود جلسات متعددی که در سه سال (از سال ۹۳) با نخبگان، چهره‌های فرهنگی و همچنین نمایندگان قوم بختیاری صورت گرفت، باز هم این سریال در زمان مشخص شده روی آنتن نرفت که هیچ، هیزم این آتش هم بیشتر شد.

ماجرا از این قرار بود که تعدادی از نمایندگان حوزه‌های بختیاری‌نشین در همان زمان با معاون وقت سیما و قائم‌مقام سازمان صداوسیما دیدار داشتند و دغدغه‌هایشان را نسبت به ضرورت حفظ وحدت ملی و احترام به همه اقوام مطرح کردند. چنین بود که مقرر شد بازپخش سریال «سرزمین کهن» هم متوقف شود و از آن سال به بعد تلویزیون دیگر تلاشی برای پخش این اثر نکرد، یا حداقل خبری در این زمینه رسانه‌ای نشد.  

با این همه آخرین بار باز هم از سوی پیمان جبلی درباره پخش سریال اظهاراتی منتشر شد. او گفته بود، درباره مشکلاتی که «سرزمین کهن» داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتما خبرهای خوبی درباره آن خواهیم داشت؛ مجموعه‌ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است.

در نهایت بعد از اعلام پیمان جبلی،  رئیس مرکز سیمافیلم در اردیبهشت ماه امسال با نام بردن از سریال «سرزمین کهن» که قرار است در سال ۱۴۰۲ از تلویزیون پخش شوند، از آماده‌سازی سریال کمال تبریزی برای رسیدن به آنتن خبر داده بود اما پس از آن  درباره وضعیت پخش این سریال از آنتن صداوسیما، خبری اعلام نشده است.