به گزارش افکار نیوزبه نقل از ایسنا ،رييس سازمان سينمايي همچنين مطرح كرد كه سيستم مديريتي ما با نبود صنوف هم كار ميكند و در عين حال گفت: اما صنوف بايد باشند.

رئیس سازمان سینمایی که در جمع نمایندگان هشت صنف سینمایی حاضر شده بود، گفت: من از جایگاه مدیریتی و به عنوان رئیس سازمان سینمایی به نظرم می‌رسد هر مسئولی که در این جایگاه قرار می‌گیرد باید کار انجام دهد.

وی در عین حال گفت: علیرغم کارشکنی بعضی‌ها در این سه سال، تولید سینمای ایران بالا رفته است. قبل از من تولید سالیانه حدود ۶۵ فیلم بود اما دوره ما تولید سینمای ایران بالای ۹۰ فیلم است.

شمقدری با اشاره به دیگر دستاوردهای مدیریتش یادآور شد: در جشنواره فجر سال ۸۹،۹۴فیلم دیده شد، سال گذشته ۹۰ فیلم تولید شده و علی‌رغم این که صنوف وضعیت مشخصی نداشته‌اند وضعیت اکران خوب بوده، در سال ۹۰ حدود ۷۲ فیلم اکران شده است و پروانه مالکیت هم بالا رفته، حجم تیراژ در شبکه نمایش خانگی هم بالا رفته وافزایش آمار فیلمهایی که در شبکه نمایش خانگی توزیع شده نیز شاخص دیگری از رشد است.

این مسوول تصریح کرد: ما به عنوان مسئول سینمای ایران نگاه کلان در این حوزه داریم و این آمارها حقیقی است. در گذشته بسیاری از این مأموریت‌ها روی زمین بود، از جمله ایجاد تسهیلات مسکن، ایجاد بیمه تأمین اجتماعی و…. به هرحال تحقق این کارها حجم فعالیت‌ها را افزایش می‌دهد. سیستم باید درگیر باشد، کارمندان باید درگیر باشند اگر مثل قبل باشد و مطالبات روی زمین باشد سیستم راحت است.

وی اذعان داشت: در زمان مدیران قبلی با ۶ساعت کار هم امورات معاونت می‌گذشت اما الان ما با ۱۵ ساعت کار وقت کم می‌آوریم.

شمقدری در بخش دیگری از سخناتش گفت: سیستم مدیریتی ما با نبود صنوف هم کار می‌کند و گواه آن هم برگزاری جشنواره فیلم فجر و انجام همه وظایف مدیریت سینمای در سال گذشته است اما صنوف باید باشند.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: امروز که قرار است صنوف شکل بگیرد به عهده خودشان است و الاّ بیلان کار ارشاد وسازمان بسیار خوب است اگر گفته می‌شود صنوف راه اندازی شود نیاز سینماگران است و نیاز صنعت سینمای ایران است.

وی تاکید کرد: صنعت سینمای ایران نیاز دارد صنوف قانونمند در آن کار کنند و مأموریتهای سینما را به عهده بگیرند و در این فضا بسیاری از تصدی‌گری‌های دولت به عهده صنوف می‌افتد.

شمقدری گفت: صنوف قانونی میتوانند بحثبیکاری را نیز مهار کنند و امنیت شغل این جا معنا پیدا می‌کند که ورودافراد متفرقه به حوزه سینما را مدیریت کنند و البته راه ورود راه هم به صورت کارآمد تعریف می‌کنیم.

رییس سازمان سینمایی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: من تا ۲ سه ماه دیگر می‌توانم در این حوزه وقت بگذارم. شروع جشنواره‌ها و تدوین آیین نامه‌های سازمان سینمایی وقت مرا خواهد گرفت، امیدوارم هیات ساماندهی صنوف همه کارها را انجام دهند و من امضاء کنم.

وی در عین حال گفت: اگر تا ۲ سه ماه دیگر بحثصنوف به انجام نرسد اولویت‌ها جا به جا می شوند و ما وقت زیادی نمی‌توانیم بگذاریم و امیدوارم که انشاءا… بعد از این جلسه این صنوفی که اینجا حضور دارند کارشان را شروع کنند.

شمقدری تاکید کرد: در شورای عالی سینما هم به یک نتیجه قطعی رسیدیم که کار صنف کار مستقلی است و نباید آلوده به هیچ چیز دیگر شود. اگر صنوف قانونی خواستند کار مشترک انجام دهند اسمش می‌تواند هر چیز باشد. به نظر من خانه سینما با ماهیت قبلی نمی‌تواند باشد. این مجموعه اگر بخواهد بروند کار سیاسی کنند با مجوز وزارت کشور می‌توانند اما نباید کار صنفی را گروگان بگیرند. در اینجا باید بگویم چون شاکله قبلی غلط بود اگر من هم رئیس خانه سینما می‌شدم در آن ساختار شاید همین اتفاقات می‌افتاد.

بنا بر این گزارش، رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به اظهارات اسکندری نماینده صنف چهره پردازان که در جلسه حاضر بود مبنی بر برگزاری جلسه مجمع عمومی صنوف و درمیان گذاشتن آیین‌نامه‌ها با آنان و کسب تأیید مجمع عمومی گفت: همه برای مجمع عمومی قرار بگذارید جلسه بگذارید تا همه اعضاء صنوف آگاه شوند و زوایای حقوقی مسئله برای اعضاء روشن شود.

شمقدری در عین حال دوباره تاکید کرد: البته من بعد از ۲سه ماه دیگر فرصت کمتری دارم بخواهم در همه جلسات باشم. البته مجموعه سازمان آمادگی دارد تا در جلسه با اعضای صنوف مشارکت داشته باشد. اما یک قاعده کلی دارد و این که اساسنامه باید در چارچوب نظام باشد. قواعد کلی اساسنامه‌ها روشن است و تغییر ناپذیر است اما شرایط صنف شرایط مأموریت‌ها و.. می‌تواند به بحثگذاشته شود و بر اساس آن بندهایی از اساسنامه تغییرکند.

رییس سازمان سینمایی در ادامه در خصوص سیاستهای سازمان در رفع موانع و مشکلات ایجاد شده گفت: در صحنه تقابل گروه مخالف هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد اما ما دنبال اینکه در خانه سینما چه اتفاقی افتاد، دنبال پرونده سازی نیستیم. وقتی بحثجمع شدن خانه سینما شد من به دوستان خانه سینما قول دادم که پرونده‌سازی نخواهد بود و آنها را خاطر جمع کردم، اما شاید سازمان‌های نظارتی بعداً در این بحثورود کنند.

شمقدری گفت: اجماع نگاه نظام این است که خانه سینما با این ماهیت منحل است و اولین جایی که خانه سینما را غیر قانونی اعلام کرد، شورای فرهنگ عمومی بود که اتفاقاً معاون سینمایی عضو آن نیست. در کشور تنها صنوفی که قانونمند نشده‌اند صنوف سینمایی هستند و البته باید انجام شود.

وی خطاب به جمع حاضر گفت: با ثبت قانونی مطالبات قانونی شما دستخوش تغییر نمی‌شود.

شمقدری یادآور شد: ما الان داریم آئین‌نامه‌ای می‌گذاریم که هیچ فیلمی را برای پروانه نمایش قبول نمی‌کنیم مگر اینکه با همه عوامل تسویه کرده باشد و اعلان رضایت آنها را بیاورد اما وقتی صنف نباشد نمی‌توانم این قانون را اجرا کنم. صنف می‌تواند ساز و کار اخذ رضایت نامه همه عوامل را تسهیل کند و در این میان مانع زیاده خواهی بعضی عوامل هم بشود.

رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: در سازمان سینمایی بدون اخذ برآورد دیگر پروانه ساخت نمی‌دهیم، این حجم کار از ما انرژی می گیرد اما بدون صنف نمی‌توانیم این کارها را به خوبی انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام روابط عمومی سازمان سینمایی، نمایندگان هشت صنف سینمایی در جلسه‌ای با رئیس سازمان سینمایی کشور در خصوص مسائل و مشکلات خود و راهکارهای تشکیل صنوف قانونی سینمایی بحثو گفتگو کردند.

در ابتدای این جلسه که با حضور نمایندگان صنوف جلوه‌های ویژه، فیلمنامه‌نویسان، آموزشگاههای سینمایی، مدیران تدارکات، مدیران تولید، بازیگران و بدلکاران، کارکنان لابراتوار و چهره پردازان تشکیل شد، حسین زندباف مسئول ستاد ساماندهی صنوف سینمایی ضمن تشکر از مسئولین سینمایی کشور و خصوصأ جواد شمقدری گفت: درمدت اخیر با دعوت از صنوف مختلف سینمایی نشستهایی با آنان داشتیم، برای آشنایی بیشتر و طرح مسائل و مشکلات، تشکر می‌کنم از همه دوستانی که در نهایت بزرگواری تلاش می‌کنند تا صنوف شکل قانونی به خود بگیرد و انشاءالله قدم خیری باشد برای سینما.

در ادامه پرویز شیخ طادی با طرح مسائل و مشکلاتی که اعضای خانواده سینما با آن درگیر هستند، گفت: در این مدت که درگیر کارهای صنوف شدم خبر از کارهایی که خانه سینما می‌توانست برای سینما انجام دهد نداشتم. من همیشه در جلسات آن شرکت می‌کردم تا همدلی صنوف حفظ شود اما بنده هنوز بیمه ندارم و باید بگویم چیزی به عنوان صنف وجود ندارد و یک سینماگر نمی‌تواند حق خود را بگیرد، همچنین وزارت ارشاد هم نمی تواند فشار بیاورد چون صنوف قانونی نیست و به همین دلیل سینماگر دستش جلوی همه برای کمک گرفتن دراز است.

وی ادامه داد: خانه سینما هیچ کاری برای بیمه و راحتی صنوف انجام نداده بود و سیستم آن سیستم صدقه‌ای بود. ما در صورتی که قانونی شویم می‌توانیم حافظ منافع خود شویم. همه قوانین پشت صنوف قانونی است. به عنوان مثال اخیرأ با ایجاد هماهنگی میان دو وزیر بهداشت و ارشاد بحثبیمارستان سینماگران حل شد و یا بحثبیمه بیکاری حل شد، برای مسکن با یک نامه ما ۲۰۰۰ مسکن مهر گرفتیم.

کارگردان فیلم «روزهای زندگی» یادآور شد: در گذشته از سیستم غیر قانونی و صدقه‌ای خانه سینما کمک می‌کرد اما باید کمک به صنوف طبق قانون باشد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست نمایندگان صنوف به طرح مسائل و مشکلات موجود پرداختند و پس از ۳ ساعت جلسه پایان یافت.

در حالي خبر از حضور ۸ نماينده صنوف سينمايي در اين جلسه منتشر ميشود كه فقط نام پرويز شيخطادي، اسكندري و حسين زندباف منتشر شده است و اسامي بقيه نمايندگان صنوف اعلام نشده است.