به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: از تأثيرات بيچون و چراي ادبيات و فرهنگ اسلامي و ايراني در جهان نميتوان به راحتي عبور كرد. از تأثيرات حافظ، مولوي، فردوسي و دهها مفاخر و مشاهير اسلام و ايران سخني نميگوييم؛ اما تأثيري كه تعدادي از داستانهاي ايراني و كتاب هزار ويك شب بر روي داستاننويسان جهان داشته است، ميتواند مورد تأمل قرار گيرد. چارلز ديكنز، مارك تواين، والتر اسكات، بورخس، خواهران برونته و جورج اليوت از اين داستانها تأثير گرفتهاند و يا ۱۲۵ سال پيش، يكي از رؤساي جمهور فرانسه به دليل شيفتگي پدربزرگش لازار كارنو به سعدي، نام خود را به سعدي كارنو تغيير ميدهد و البته فرزندش را هم سعدي نامگذاري ميكند.

دری که در‌ آیین گشایش پنجمین نمایشگاه بزرگ کتاب کردستان سخن می‌گفت، افزود: این شیفتگی اکنون در جهان چندبرابر شده است و تردیدی نیست که ایران اسلامی باید به این تشنگی پاسخ دهد و کردستان نیز به دلیل داشتن نام‌داران و نویسندگان شهیر می‌تواند سهم خود را در انتقال فرهنگ اسلامی ایرانی ایفا کند.

او گفت: با حمایت‌های به‌عمل‌ آمده از کتاب‌های ارزشمند و جذاب در سال جاری تلاش خواهیم کرد شمارگان و نوبت‌های چاپ برخی از کتاب‌ها را به ۱۰۰هزار نسخه و یا بیش‌تر برسانیم و این اقدام با خرید هدفمند کتاب‌ها جهت تجهیز و تأمین منابع کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی و هنری و مساجد آغاز شده است.


معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به توجه ویژه به کردستان، گفت: درباره اعتنای معاونت فرهنگی به حوزه نشر در استان کردستان همین بس که اولاً در دو سال اخیر پس از وقفه‌ای شش‌ساله دو بار نمایشگاه کتاب استانی در کردستان برگزار کرده‌ایم و ثانیاً در سال جاری پس از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کردستان به عنوان اولین نمایشگاه کتاب استانی انتخاب شد.

او با برشمردن ویژگی‌های پنجمین نمایشگاه کتاب کردستان گفت: ویژگی‌های پنجمین نمایشگاه کتاب کردستان این است که در این نمایشگاه ۲۲۰ ناشر از تهران و سایر استان‌ها در ۱۵۰ غرفه گرد آمده‌اند و بیش از ۲۷هزار عنوان کتاب را در معرض فروش قرار داده‌اند.

درّی ادامه داد: معاونت امور فرهنگی ۲۵۰ میلیون تومان بن به این نمایشگاه اختصاص داده است و در هر شب که به نام سایر شهرهای استان نام‌گذاری شده است، برنامه‌های شب فرهنگ و هنر با حضور هنرمندان شهرهای کردستان برپا می‌شود.

معاون امور فرهنگی ارشاد افزود: همچنین برنامه‌های متنوعی در بخش جنبی نمایشگاه تدارک دیده شده؛ از جمله عرضه کتاب‌هایی با موضوع مهدویت، دفاع مقدس و جنگ نرم، برپایی جلسات کارشناسی درباره عرفان‌های نوظهور و بیداری اسلامی در جهان اسلام.درّي خاطر نشان كرد: جهان تشنه فرهنگ ناب اسلامي است و ايران به عنوان مهد فرهنگ نبوي و علوي با دارا بودن استاني فرهنگپرور چون كردستان عزيز كه مهد فرزانگي و انديشهورزي است، ميتواند به اين ولع و تشنگي پاسخ دهد. استقبال از برپايي نمايشگاه كتاب به عنوان بزرگترين رخداد فرهنگي استان ميتواند جلوهاي از تنوع فرهنگي و قومي در ايران اسلامي باشد.