به گزارش افکارنیوز به نقل ازايسنا، اين مطالعه كه نخستين پژوهش در نوع خود در جهان به شمار ميآيد، اين نكته را برجستهسازي ميكند كه گونههاي گياهي به تغييرات آب و هوايي پاسخ ميگويند.

این محققان برگ‌های نمونه‌های مجموعه گیاهان خشک شده Narrow - leaf Hopbush را از دهه ۱۸۸۰ تاکنون تحلیل کردند. آن‌ها بر روی نمونه‌های سلسله‌ کوه‌های فلیندرز در جنوب استرالیا تمرکز کردند. تحلیل‌ها نشان‌دهنده کاهش دو میلی‌متری پهنای برگ(در طیف کلی یک تا نه میلی‌متر) طی ۱۲۷ سال گذشته بود. بین سال‌های ۱۹۵۰ و ۲۰۰۵ افزایش ۱.۲ درجه سانتی‌گراد را در دماهای بیشینه جنوب استرالیا شاهد بوده‌ایم اما تغییر بسیار اندکی در باراش باران در این فلیندرز مشاهده شده است.

به گفته دکتر گرگ گورین دانشمند دانشگاه آدلاید، تغییرات آب و هوایی همواره از منظر اثرات آتی مورد بحثقرار می‌گیرند، اما تغییر دما در دهه‌های اخیر از لحاظ زیست‌بومی شایان اهمیت بوده‌اند.

وی در ادامه می‌گوید که تغییرات آب و هوایی در حال اعمال تغییرات سازگارانه در میان گونه‌های گیاهی بوده و شکل برگ نیز نشان‌گر اهمیت سازگارانه در ارتباط با آب و هواست.

نتایج مطالعه این محقق و همکارانش حاکی از آن است که پهنای برگ با دماهای بیشینه مرتبط است و گیاهان عرض‌ جغرافیایی گرم‌تر دارای برگ‌های باریکتری هستند.

در مورد Narrow - leaf Hopbush نیز می‌توان به طور قاطع تغییر در شکل برگ را با تغییرات آب و هوایی مرتبط دانست.

به گفته گورین، تعدادی از گونه‌های گیاهی استرالیایی در مقایسه با سایر گیاهان پتانسیل بالاتری برای پاسخ‌دهی و سازگاری با دماهای افزایشی را دارا هستند.

آگاهی از چگونگی سازگاری گیاهان با این تغییرات دارای اهمیت بوده زیرا گونه‌هایی که سازگارترند می‌توانند نمایندگان مناسبی برای تلاش‌های صورت گرفته در زمینه احیای محیطی باشند.

سایر گونه‌‌های منطقه از پتانسیل کمتری برای سازگاری برخوردارند. این گونه‌ها بیشتر بر فرایند مهاجرت یعنی حرکت از مکانی به مکان دیگر با آب و هوای مطلوب‌تر متکی‌اند اما این امر می‌تواند در زمینی که توسط فعالیت انسانی نابود شده‌اند، مشکل‌زا باشد.

نتایج این تحقیق در مجله Biology Letters انتشار یافت.