به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، محققان در تمام جهان به دنبال ساخت ادوات الکترونيکي انعطافپذير هستند تا با استفاده از آن محصولاتي با شکل جديد نظير تلفنهاي همراه انعطافپذير، نمايشگرهايي با قابليت خم شدن و ادوات هوشمند درون مبلمان توليد کنند. مشکلي که در اين مسير وجود دارد، آن است که ترانزيستورها و قطعات الکترونيکي به زيرلايه متصل هستند، بنابراين با خم شدن زيرلايه اين ارتباط با ايجاد ترک گسسته شده سيستم دچار نقص ميشود.

در آخرین تلاش‌ها برای تولید ادوات انعطاف‌پذیر، محققان از پلی‌آمید به عنوان زیرلایه استفاده کردند. این ماده در حین خم شدن نمی‌شکند، همچنین در صورت گرما دیدن نیز حالت اولیه خود را حفظ می‌کند؛ این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت خم شدن یک سطح، گرما تولید می‌شود. زمانی که یک سطح چندین بار خم شود، گرم می‌شود. در این پروژه محققان ساختاری نازک به ضخامت یک مولکول تولید کردند که شباهت زیادی به دیود دارد که در آن مولکول‌های آلکیل خودآرایی داده و تک لایه‌ها را می‌سازد.

برای تست این یافته، پژوهشگران ۵۱۲ قطعه تولید کردند که سه سانتیمتر مربع مساحت داشت، سپس آن را تحت شرایط مختلف خم کردند. این ساختارها به اشکال مختلف نظیر سیلندری خم شدند و حتی آنها را به صورت مارپیچ درآوردند. در برخی موارد آنها را ۱۰۰۰ بار به سرعت خم کردند. سپس نمونه را به جریان DC متصل کردند تا هدایت الکتریکی آنها را بررسی کنند.

نتایج نشان داد که هیچ گونه کاهشی در هدایت الکتریکی ساختارها به وجود نیامده است. تحقیقات بیشتر نشان داد که هیچ زوال ساختاری در این قطعات ایجاد نشده است که این به معنای دستاوردی بزرگ قلمداد می‌شود.

قدم بعدی در این پروژه آن است که قطعات ترانزیستوری ساخته شده با این مواد مورد آزمایش قرار گیرد تا تاثیر خم شدن روی آن مشخص شود. اگر نتایج موفقیت آمیز باشد، آن گاه باید منتظر تولید تلفن‌های انعطاف‌پذیری بود که به راحتی خم می‌شوند و می‌توان آنها را درون کوله پشتی قرار داد و نگران شکستن‌شان نبود.

این گروه نتایج کار خود را در قالب مقاله‌ای تحت عنوان «Flexible molecular - scale Electronic devices» در نشریه «Nature Nanotechnology» به چاپ رساندند.