به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا ، اين نرمافزار، رويت نبض فرد را به هنگام قرمز شدن پوست و همچنين رنگپريدگي بر اثر جريان خون ممكن ساخته و ارتعاشات تارهاي منفرد گيتار يا تنفس يك نوزاد قنداق شده را در واحد مراقبتهاي ويژه نوزادان مرئي ميكند.

این سیستم تا حدودی به یک برابر کننده فرکانس‌ها در سیستم استریو صدا که تعدادی از فرکانس‌ها را تقویت و تعدادی دیگر را قطع می‌کند، شباهت دارد؛ با این تفاوت که فرکانس مداوم مورد کاربرد آن در واقع فرکانس تغییرات رنگ در تناوبی از فریم‌های ویدیویی و نه فرکانس سیگنال صوتی است.

نمونه اولیه این نرم‌افزار به کاربر امکان تعیین طیف فرکانسی مورد نظر و همچنین درجه بزرگنمایی را می‌دهد. این سیستم در زمان واقعی عمل کرده و هر دوی ویدئوی اصلی و نسخه تغییریافته آن را با تغییرات بزرگ شده نمایش می‌دهد.

این تکنیک در پدیده‌هایی که در فواصل منظم همچون ضربان قلب، حرکت یک تار ارتعاشی یا تورم ریه‌ها روی می‌دهد، در صورت وسیع بودن به حد نصاب طیف فرکانسی، قادر به بزرگنمایی تغییراتی است که فقط یکبار رخ می‌دهند.

بنابراین، نرم‌افزار طراحی شده می‌تواند در مقایسه تصاویر متعدد از یک صحنه منفرد به کار رود و همچنین به کاربر امکان گزینش تغییرات غیرقابل تشخیص را می‌دهد.

در یکی از آزمایشات صورت گرفته، سیستم حرکت سایه‌ها را در یک صحنه خیابان که فقط دو بار و در فاصله فقط ۱۵ ثانیه رخ داده بودند، بزرگنمایی کرد.

طراحان این نرم‌افزار، تصور می‌کردند که ابداع آن‌ها فقط تغییرات رنگ را بزرگنمایی می‌کند، اما دریافتند که این فناوری قادر به بزرگنمایی حرکات نیز هست.

استفاده از این وسیله برای بزرگنمایی حرکت نیازمند فیلتراسیون متفاوت بوده و این امر فقط در صورت آهسته بودن نسبی حرکات میسر خواهد شد.

در میان کاربردهای متعدد این سیستم می‌توان به " نظارت فاقد تماس " علائم حیاتی بیماران در بیمارستان اشاره کرد.

تقویت تعدادی از فرکانس‌ها امکان اندازه‌گیری سرعت نبض را از طریق تغییرات روی داده در رنگ پوست و همچنین تقویت تعدادی دیگر امکان نظارت بر تنفس آن‌ها را فراهم می‌کند.

این رویکرد به ویژه در رابطه با نوزادان نارس و یا نیازمند به مراقبت پزشکی کارآمد است.

به گزارش ایسنا نرم‌افزار مزبور همچنین می‌تواند برای تقویت مونیتورهای ویدیویی کودک در منازل به کار رود به طوری که تنفس نوزادان در حال خواب به وضوح قابل رویت خواهد بود.

از ميان ديگر كاربردهاي آن ميتوان به تصويربرداري لاپاروسكوپي از ارگانهاي دروني، سيستمهاي نظارتي داراي طيف گسترده كه حركات ظريف را بزرگنمايي كرده و همچنين كشف بدون تماس دروغ بر اساس سرعت نبض اشاره كرد.