اعمال روز اول عید نوروز

نوروز ، این عید باستانی و کهن، همواره با آداب و رسوم و سنت‌های خاص خود در ایران و دیگر کشورهای فارسی‌زبان گرامی داشته شده است. در کنار این رسوم، اعمال مذهبی و معنوی نیز در روز اول نوروز جایگاهی ویژه دارند. انجام این اعمال نیک، به نیت تقرب به خداوند و استقبال از سالی پربرکت و سعادتمند، می‌تواند آغازگر فصلی نو در زندگی ما باشد.

غسل و نظافت:

اولین عمل مستحب در روز اول نوروز، غسل به نیت استحباب است. این غسل، پیش از طلوع آفتاب و پس از اذان صبح انجام می‌شود. پس از غسل، پوشیدن لباس‌های نو و پاکیزه نیز توصیه شده است.

نماز عید:

نماز عید نوروز، دو رکعتی است و شبیه به نماز عید فطر و قربان اقامه می‌شود. قرائت سوره‌های حمد و قدر، کافرون، توحید، فلق و ناس در این نماز مستحب است.

دعای عید:

دعای مخصوص عید نوروز، از امام باقر (ع) نقل شده است. خواندن این دعا پس از نماز عید، فضیلت و ثواب بسیاری دارد. در این دعا، از خداوند متعال برای سالی پربرکت و سرشار از سلامتی، ایمان و معنویت طلب استغفار و یاری می‌طلبیم.

دید و بازدید:

دید و بازدید عید نوروز، از سنت‌های دیرینه و پسندیده ایرانیان است. صله رحم و دیدار با اقوام و دوستان، در این روز نیکو، فرصتی برای تجدید دیدارها و تحکیم روابط محبت‌آمیز است.

صله رحم:

صله رحم، از جمله واجبات دین اسلام است و در روز عید نوروز، ثواب و فضیلت بیشتری دارد. دیدار با خویشان و نزدیکان، به ویژه بزرگ‌ترها، و هدیه دادن به آنها، از مصادیق صله رحم است.

سفره هفت‌سین:

سفره هفت‌سین، از نمادهای اصیل و سنتی عید نوروز است. هر یک از سین‌های این سفره، معنایی خاص و نیکو دارد. چیدن سفره هفت‌سین، در آستانه سال نو، آرزوی سلامتی، شادکامی، برکت و فراوانی را برای خانواده به همراه دارد.

سایر اعمال:

علاوه بر اعمال ذکر شده، خواندن دعای تحویل سال، دعا برای اموات، صدقه دادن، اطعام نیازمندان و انجام کارهای خیر، از دیگر اعمال نیکو در روز اول نوروز هستند.

نکاتی در خصوص انجام اعمال:

انجام اعمال عید نوروز، مستحب است و اجباری در آن نیست.

در صورت عدم آگاهی از نحوه انجام اعمال، می‌توان به مفاتیح الجنان یا مراجع دینی معتبر مراجعه کرد.

مهم‌ترین اصل در انجام اعمال، نیت خالص و توجه به خداوند متعال است.

سخن آخر:

انجام اعمال روز اول نوروز، فرصتی برای معنوی‌تر کردن این عید باستانی و آغاز سالی نو با نیت و توکلی نیکو است. با انجام این اعمال، می‌توانیم از برکات و معنویات این روز فرخنده بهره‌مند شویم و سالی پربرکت و سعادتمند را برای خود و خانواده‌مان رقم بزنیم.