به گزارش افکار نیوز به نقل از همشهری انلاین،سینماروهای حرفهای دهههای ۳۰ و ۴۰ صبح چهارشنبه مقابل سالنهای سینما میآمدند تا در نخستین سانس به تماشای فیلمهای تازه اکران شده بنشینند.

سنت تغییر اکران در روز چهارشنبه در سه دهه اخیر نیز پابرجا ماند و هنوز هم جز معدود استثناهایی، بیشتر فیلم‌ها از این روز اکرانشان را آغاز می‌کنند. با این همه چهارشنبه این هفته فیلمی از پرده پایین نخواهد آمد تا فیلم دیگری جایگزینش شود.

درعوض چهارشنبه هفته آینده احتمالا باید شاهد پنج فیلم تازه بود. «کلاه قرمزی و بچه ننه» در گروه استقلال، «تو و من» در گروه آزادی و «بی خداحافظی» در گروه آفریقا به نمایش درخواهند آمد و باتوجه به اینکه بیشتر سینماهای خوب تهران و شهرستان‌ها تمایل به اکران کلاه قرمزی… و تو و من دارند و سالن‌های باقیمانده هم به بی‌خداحافظی خواهد رسید، فعلاً سرگروه‌های عصرجدید و قدس بدون فیلم مانده‌اند و احتمالاً فیلم‌های پشت خط مانده در این سینماها به نمایش درخواهند آمد؛ چون در چنین شرایطی تهیه‌کننده‌ای که فیلم جذابی داشته باشد، این ریسک محکوم به شکست را نمی‌کند که در معدود سالن‌های باقیمانده، فیلمش را اکران کند. درواقع سالن‌های سینماها در تهران و شهرستان‌ها با وجود ریزش مخاطب و خلوت بودن سینماها گنجایش اکران همزمان چند فیلم مدعی فتح گیشه را ندارند.

از سوی دیگر اما شورای صنفی نمایش هنوز قرارداد اکران کلاه قرمزی و بچه ننه را به‌عنوان پرامیدترین فیلم اکران تابستان و «بوسیدن روی ماه» را که قرار است در اکران دوم عید فطر روی پرده بیاید ثبت نکرده است. دیروز مسئول سینماهای حوزه هنری اعلام کرد: شورای صنفی نمایش برخلاف ارائه قرارداد اکران دو فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه و بوسیدن روی ماه هنوز کار ثبت این دو قرارداد را انجام نداده است. غلامرضا فرجی درباره ثبت قرارداد این فیلم‌ها گفت: براساس استعلامی که از شورای صنفی نمایش انجام داده‌ایم هنوز قرارداد دو فیلم بوسیدن روی ماه که قرار است در گروه سینمایی آزادی نمایش داده شود و کلاه‌قرمزی و بچه ننه در این شورا ثبت نشده است.

توضیح اعضای شورا این بوده که به‌دلیل بررسی مسائل اکران ماه مبارک رمضان در جلسه روز دوشنبه ۲۶ تیر ماه فرصتی برای ثبت این دو قرارداد به‌وجود نیامده است. فرجی تأکید کرد: قرارداد اکران بوسیدن روی ماه در تاریخ ۲۱ تیرماه به شورای صنفی ارائه شده بود. قرارداد کلاه قرمزی و بچه ننه را هم چندی پیش به این شورا داده بودیم. روال این است که اگر قراردادی به شورای صنفی ارائه شود باید در جلسه این شورا مورد بررسی قرار گیرد و ثبت شود که فعلاً در مورد این دو فیلم چنین اتفاقی نیفتاده و به گفته اعضای شورا در جلسه آتی قرارداد این فیلم‌ها ثبت خواهد شد. زمان اکران بوسیدن روی ماه پنجم مهرماه است.