به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا، ابزار نوين دانشمندان، ماده بيولوژيكي را به فايلهاي ديجيتالي و بالعكس ترجمه خواهد كرد.

این، رؤیای مطرح شده «جی. کریگ ونتر»، پیشرو در زمینه زیست‌شناسی مصنوعی است که در سخنرانی تحت عنوان «زندگی چیست» در انجمن باز علوم اروپا ۲۰۱۲(Euroscience Open Forum) مطرح شد.

مبنای ادعای ونتر، رویای قرن ۲۱ است که در آن «کد حیات» به عنوان صرفاً نوع دیگری از نرم‌افزار معرفی می‌شود.

این محقق تمامی سلول‌های زنده موجود بر روی کره خاکی را " نرم‌افزار دی ان ای " و ماشین‌های زیستی متشکل از صدها هزار ربات پروتئینی می‌داند که توسط دی ان ای رمزگذاری شده‌اند و عمل‌های دقیق را صورت می‌دهند.

ونتر ادعا کرد که هم‌اکنون با کمک همکارانش در حال طراحی نرم‌افزار جدید دی ان ای است.

آنها در حال طراحی نرم‌افزاری برای سه نوع مختلف ارگانیسم‌های میکروبی هستند. زمانی که این طراحی‌های دیجیتالی خاتمه یابند، درون ماشین‌های توالی‌دهنده دی ان ای قرار داده می‌شوند تا کد شیمیایی مربوطه خلق شود.

نرم‌‌افزار ژنتیکی سپس درون سلول‌های توخالی برای آغاز عملکرد ماشین حیات قرار داده می‌شود. ونتر امیدوار است که این هدف در سال جاری میلادی تحقق یابد.

با بهره‌گیری از فناوری مدرن، محققان می‌توانند بر روی طراحی ژنتیکی از طریق تبدیل کد مبتنی بر عدد چهار یک مولکول دی ان ای به یک فایل دیجیتالی استاندارد شده تمرکز کنند.

این فایل سپس به لابراتوار دیگری فرستاده می‌شود تا در آن‌جا دوباره به مولکول‌های دی ان ای باز تبدیل شود.

ونتر از تبدیل‌کننده دیجیتالی - زیستی کوچک شده‌یی سخن به میان آورد که قادر است این امر را صورت دهد.

اين تفكر ميتواند به فناوريهايي ختم شود كه خلق ارگانيسمهاي مصنوعي را تسهيل كند؛ درست مانند چاپگرهاي سه بعدي كه ايجاد اشكال مصنوعي را آسان ميكنند.