به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، با وجود سپری شدن دو دهه از ظهور شبکههای موبایل در جهان، سرعت رشد بازار و نوآوری در فناوری این شبکهها همچنان بالا است به نحوی که اغلب دولتها نه تنها از شبکه های نسل سوم - ۳G - بهره برداری کرده اند بلکه برخی کشورها شبکههای مبتنی بر فناوری LTE - نسل چهارم موبایل- را نیز به کار گرفته اند.

در کشور ما با وجود آنکه نسل سوم موبایل درابتدای راه است، پیش بینی می شود تا دو سال آینده شبکه های موبایل به سمت تکنولوژی نسل چهارم یا همان فناوری LTE حرکت کنند از این رو محققان پژوهشکده فناوری ارتباطات مرکز تحقیقات مخابرات ایران مطالعات برروی بومی سازی این فناوری را آغاز کرده اند.

صادق عباسی شاهکوه - رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه های در دست اقدام این پژوهشکده به فناوریهای جدید رادیویی در نسلهای جدید شبکه‌های موبایل در دنیا اشاره کرد و گفت: کار اصلی پژوهشکده فناوری ارتباطات در زمینه تکنولوژی مخابرات است که براین اساس ۴ گروه پژوهشی در قالب رادیو و ارتباطات سیار، مخابرات ماهواره ای، مخابرات نوری و ارتباطات ثابت و شبکه های نسل جدید دراین پژوهشکده فعالیت دارند.

وی ادامه داد: ساخت تجهیزات رادیویی نسل جدید LTE که نسل چهارم مخابرات سیار محسوب می شود از جمله برنامه های پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در گروه رادیو و ارتباطات سیار فاز مطالعاتی آن آغاز شده است.

عباسی شاهکوه با بیان اینکه بومی سازی تجهیزات مخابراتی ریشه در تاسیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران دارد، اضافه کرد: از عمده ترین سیاستهای مرکز تحقیقات مخابرات ایران این است که تجهیزاتی که وارد کشور می شود را حتی الامکان به صورت داخلی هم داشته باشیم که بومی سازی تجهیزات سوئیچ شبکه مخابرات از جمله تجربیات موفق در این بخش محسوب می شود که شرکتهای خصوصی بسیاری از این پروژه ایجاد شدند.

رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سیاست آینده پژوهی مرکز تحقیقات مخابرات، تعریف پروژه بومی سازی LTE را در این راستا عنوان کرد و گفت: این پروژه نیاز آینده کشور محسوب می شود و ما هم اکنون فاز مطالعاتی آن را آغاز کرده ایم تا زمانیکه این شبکه در کشور قرار است ایجاد شود تجهیزات بومی داخلی بکارگرفته شود و زمانی که این تجهیزات به تولید انبوه برسد به طور قطع مورد نیاز کشور بوده و در شبکه استفاده می شود.

وی گفت: بخش عمده کار تجهیزات مخابراتی فعلی علاوه بر سخت افزار مربوط به نرم افزار است و براین اساس ما بومی سازی نرم افزارهایی که روی این شبکه ها پیاده سازی می شود را در دستور کار قرار داده ایم.

دکتر عباسی شاهکوه با بیان اینکه قسمت های الکترونیکی این شبکه نیز به صورت طراحی ۱۰۰ درصد داخلی خواهد بود، گفت: با این وجود دانش فنی شبکه های جدید ارتباطات سیار به طور کامل در کشور بومی سازی خواهد شد.

وی گفت: تسلط ایران بر این تجهیزات از مهمترین اهداف و دستاوردهای این پروژه خواهد بود و تا یک ماه آینده فاز مطالعاتی این پروژه به اتمام می رسد و وارد فاز طراحی خواهد شد و تا کمتر از ۳ سال آینده نمونه این تجهیزات ساخته می شود که قابلیت پیاده سازی در شبکه و تولید انبوه را خواهد داشت.

به گزارش مهر، شبکه نسل چهارم موبایل از سال ۲۰۱۲ در بسیاری از کشورهای اروپا فعالیت تجاری خود را آغاز کرده و این شبکه که "تکامل بلند مدت" یا LTE نامیده می شود قادر است اطلاعات را با سرعت ۱۰۰ مگابیت برثانیه یعنی ۵ برابر سرعت یک ADSL خانگی با سرعت ۲۰ مگابیت برثانیه انتقال دهد.