تکرار حضور حسین شریعتمداری، حجت الاسلام رحیمیان و حجت الاسلام حسینیان در برنامههای یک شبکه سیما، آن هم به فاصله کمتر از ۲هفته، نشان دهنده چه میتواند باشد جز اینکه کفگیر سیما برای دعوت از میهمانان و کارشناسان به ته دیگه خورده و یا اینکه سیما نظر و خواست مثلا روزنامه کیهان، را به خود نزدیک و یا منطبق دانسته که مدیر مسئول آن در کمتر از دو هفته دو بار در یک برنامه زنده حاضر میشود تا در یک برنامه درباره عبرتهای عاشورایی و فضای فتنه سال ۸۸ و در یک برنامه دیگر (هر دو از یک شبکه سیما!) به حضور مردم در حماسه ۹دی و حواشی قبل و بعد از آن بپردازد.

به گزارش فردا؛ نکته اصلی در دست‌های خالی سیما برای حضور کارشناسان سیاسی و اجتماعی، تکرار آدم‌هایی است که با تکرار خود، بالاخره حرف‌هایشان نیز تکراری خواهد بود، حرف بر سر اشخاص نیست، وگرنه سوال این است که چطور در ۱۸ماه گذشته، مدیران مسئول سایر رسانه‌ها چرا دعوت نمی‌شود؟!

نکته دیگر این است که شاید تهیه‌کنندگان برنامه‌های زنده کارشناسان دیگری را نمی‌شناسند که در اینصورت طی یک فراخوان عمومی، لیست جدیدی دست و پا کنند! اگر بحثکمبود کارشناس باشد که واقعا باید به حال سیما فکری کرد و اگر بحث«دعوت» و عدم پذیرش از سوی نخبگان باشد این سوال پیش می آید که شاید رویه سیما طوری بوده که نتوانسته خواست نظام و رهبری مبنی بر تضارب آرا را فراهم کند، و این افراد حضور در این برنامه ها را رد می کنند.

آنچه باعثنگرانی است، بی‌توجهی به سلایق مختلف در برنامه‌های زنده سیماست که گویی آمار اعلامی خود رسانه ملی را نیز مدنظر قرار نمی‌دهند، که بدون تردید این رفتارهای سیما و عدم دعوت از نمایندگان همه سلایق و افکار، بر این روند ریزش مخاطب بی‌تاثیر نیست.

البته اینکه اهالی تحریریه روزنامه کیهان حضوری جدی در برنامه‌های سیما دارند نیز بحثی جداست، به طوری که اخیرا در برنامه‌ای که از شبکه خبر پخش می‌شود، بیش از ۵۰ درصد تحریریه روزنامه کیهان به عنوان کارشناس در این برنامه حاضر می‌شوند! و این جدای حضور تحریریه این روزنامه در برنامه‌های دیگر شبکه‌های مختلف است که فی‌نفسه و در صورت رعایت عدالت اشکالی بر آن وارد نیست.

نگاهی گذرا به کوچه‌وبازار و افکار عمومی، دوری مردم از مجموعه‌های نمایشی را به وضوح نشان می‌دهد چه برسد به برنامه های دیگر و بویژه برنامه های سیاسی و باکس‌های خبری؛ شاید در حال حاضر تنها نجاتبخش سیما، «مختارنامه» و برنامه «نود» باشد.

امیدواریم سیما رویه خود را با وجود آمارهای موجود در بحث مخاطبگریزی، عوض کند و آنتن زنده برنامههای خود را با تنوع بیشتری به تحلیل مباحث اختصاص دهد.