افکارنیوز

: در ماه جولایی که گذشت آلساندرو اکیستی از دانشگاه کارنیگی ملون در پیتسبورگ در برابر سنای آمریکا چنین گفت: ” اینک وقت چهره نگاری است”. در حقیقت این امر یک واقعیت به نظر می آید. دفتر تحقیق فدرال در راستای مدرن کردن پایگاه ملی داده های انگشت نگاری در حال ابداع سیستم چهره نگاری خود برای شناسائی مجرمین است. این کار نسل جدیدی از نحوه تشخیص هویت را برای دفتر تحقیق فدرال که مدت زیادی است معطل این طرح بوده و ۱ میلیارد دلار هزینه در بر دارد را به وجود خواهد آورد.

این سیستم بیومتریک(زیست سنجی) دارای امکاناتی نظیر اسکن عنبیه چشم، آنالیز دی ان ای و تشخیص صدا می باشد. چند ایالت آمریکا آپلود عکسهای موجود خود را از ماه فوریه امسال آغاز کرده اند. این کار در مرحله آزمایشی است و انتظار می رود تا سال ۲۰۱۴ همه ایالات به این برنامه بپیوندند.

این تکنولوژی به صورت برعکس هم کارایی خاص خود را دارد، تصاویری از یک فرد مظنون که بوسیله دوربین های ایمنی برداشته شده و یا با استفاده از عکسهای آپلود شده در اینترنت با آرشیو ملی عکسها که در دفتر تحقیق موجود است مقایسه می شوند. سپس طبق یک الگوریتم کامپیوتری، جستجوئی اتوماتیک انجام می شود و فهرستی از اشخاص موردنظر که تحت تعقیب پلیس هستند به آنها عرضه می شود که می توان از آنها به عنوان سر نخ استفاده کرد. در حالت ایده آل این پیشرفت تکنیکی به قانون برای شناسائی سریع مجرمین و دستگیری آنها کمک خواهد کرد. اما طرفداران حریم خصوصی افراد از گستردگی برنامه های دفتر تحقیق ابرازنگرانی می کنند.

آنها از اینکه تصویر شخصی شان بدون داشتن هیچ گونه سو پیشینه در کنار عکس مظنونین قرار بگیرد، اظهار نگرانی می کنند. جروم پندر در ماه جولای به سنای آمریکا گفت که در این طرح آزمایشی عکسهای جستجو شده فقط آنهائی بوده است که از مجرمین شناخته شده در مراکز پلیس گرفته شده است.

جنیفر لینچ که به عنوان وکیل در انجمن پیشتازان الکترونیک مشغول به کار است می گوید گزارش نسل بعدی پروژه تشخیص هویت در این مورد چیزی نمی گوید و مشخص نیست این برنامه وقتی اجرا شود تصاویر مردم عادی به آرشیو ملی تصاویر اضافه خواهد شد یا نه. آزمایشات انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داده که یک الگوریتم خوب کارامد می تواند در ۹۲ درصد موارد کاربردی باشد و مجرم را شناسایی کند. حتی امکان شناسائی کسی که مستقیما به دوربین نگاه نمی کند نیز وجود دارد.

معمولاً هرچه ابزار آلات جدیدتری برای جلوگیری و پیشگیری از جرم و جنایت ابداع می شود، مجرمین هم قویتر می شوند و ابزار آلاتشات بروزتر. باید دید که آنها برای این اقدام جدید چه حربه ای به کار می گیرند!

منبع: علمولوژی