به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، سایت «Flightradar۲۴» این امکان را فراهم کرده که پروازهای مختلف از هواپیمایی‌های تجاری گرفته تا جت‌های خصوصی و نظامی را در سراسر جهان دنبال کنید.

نقشه پروازی این سایت در هر چند ثانیه یکبار به روزرسانی می‌شود. با استفاده از این نقشه می‌توان یک پرواز خاص را پیگیری کرده و مسیر آنرا از فرودگاه مبدا تا مقصد علامت‌گذاری کرد. با این فناوری حتی می‌توان ارتفاع و سرعت این هواپیماها را نیز مشاهده کرد.

اطلاعات این سایت را می‌توان بر اساس فرودگاهها گروه‌بندی کرد تا بتوان پروازهای خروجی و ورودی را طی دو ساعت آینده مشاهده کرد.

اطلاعات این سایت شامل مختصات هواپیماها مانند نمونه و شماره سریال بوده و جدیدترین پروازهای آنها را پیگیری می‌کند. متناوبا کاربر می‌تواند انتخاب خود را با فرودگاه مورد نظر و بررسی هواپیماهای تحت امر آن محدود کند.

اطلاعات این سایت توسط سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا و سیستم خودکار پخش نظارتی وابسته(ADS - B) در دیگر کشورها تامین می‌شود.

تنها حدود ۶۰ درصد هواپیماهای حامل مسافر از این سیستم برخوردار هستند؛ از این رو این نقشه تمام پروازها را نشان نمی‌دهد. با این حال، بزرگنمایی این نقشه به نمایش خوشه‌ای از هواپیماها بر روی آمریکا و اروپا می‌پردازد.

در حال حاضر این نقشه بیشتر آمریکا و اروپا را پشتیبانی می‌کند و هنوز آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا و استرالیا به طور کامل به آن وارد نشده‌اند. این امر به دلیل تکیه داشتن این سایت بر حدود ۵۰۰ پاسخگوی سیستم ADS - B بر روی زمین برای دریافت اطلاعات هواپیما است.

در حقیقت هر فرد با یک پاسخگوی ADS - B می‌تواند در این طرح شرکت کند و کاربران می‌توان گیرنده خاص خود را با هزینه ۳۵۰ تا چند هزار دلار در همه جا تهیه کنند.

این وب‌سایت همچنین یک برنامه آیفون واقعیت افزوده را ارائه کرده است که بر اساس آن اگر یک هواپیما از بالای سر فرد گذر کرد و وی خواست تا اطلاعات آنرا به دست بیاورد، می‌تواند از گوشی هوشمند خود در جهت هواپیما استفاده کرده و اطلاعات مورد نظر را به دست بیاورد.


سیستم خودکار پخش نظارتی وابسته


نقشه بلادرنگ از پروازهای هواپیماها در سراسر جهان با اطلاعات کامل هر پرواز


کمبود اطلاعات پروازی در آمریکای جنوبی در اثر کمبود دستگاه خودکار پخش نظارتی وابسته