به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، " خواندنی‌های سایت‌های اینترنتی " عنوان ستون جدیدی در خبرگزاری مهر است که به تازه ترین اخبار وموضع گیری سایت ها، خبرگزاری ها، روزنامه ها و پایگاه های اطلاع رسانی می پردازد. تلاش بر این است که مطالب انتخاب شده حاوی اخبار ویژه در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی و… باشد و به صورت طبیعی صحت و سقم مطالب نیز بر عهده پایگاه های منبع است که در ابتدای هر خبر نام آن ذکر شده است. انتشار این مطالب لزوما به معنای تایید محتوای آنها نیست و صرفا اطلاع رسانی از اخبار ویژه رسانه ها است.

نسیم:- اسماعیل کوثری در گفتگو با «نسیم»: بزرگترین دستاورد سفر احمدی‌نژاد به نیویورک طرح مواضع حق‌طلبانه ایران به طور مستقیم برای افکار عمومی جهان از تریبون سازمان‌ملل است. احمدی‌نژاد در سفر امسال خود افشاگری در خصوص حمایت آمریکا از تروریست‌های در سوریه را داشته باشد.

- ' وانگ مین '، نماینده دائم چین در سازمان ملل با تأکید بر حل مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، گفت: چین همواره بر اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل تأکید داشته، اما تحریم‌ها هدف اصلی این قطعنامه‌ها نیست. چین، هیچگاه از این تحریم‌ها بر علیه ایران حمایت نمی‌کنداین خبر را " وب سایت رسمی دولت چین " منتشر کرده است.

برهان:- مصطفی صادقی: رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ با حضور بیش از ۷ کاندیدا انجام خواهد شد و البته به احتمال بسیار زیاد با یک انتخابات ۲ مرحله‌ای روبه‌رو خواهیم بود.

تابناک:- اظهارات و ادعاهای جدید باراک اوباما درباره برنامه هسته ای ایران، استفاده از سخنان نتانیاهو در تبلیغات انتخاباتی جمهوری خواهان آمریکا، هشدار کشورهای غربی مبنی بر محدود بودن زمان کاربست دیپلماسی درباره ایران، مخالفت چین با افزایش فشارها بر ایران و بازتاب اظهارات رئیس مجلس ایران درباره برنامه هسته ای کشور، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

- رضایی در همایش گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس: خود تحریمی، خود زنی و منازعه نتیجه‌اش این می‌شود که فقط جمعیت کمی باقی بمانند بر همین اساس کشورمان نیازمند خیزشی جدید است و باید کاری کرد که جوانان وارد صحنه شوند تا هم خودشان از بیکاری نجات یابند و هم اینکه تحریم‌ها را کنار بگذاریم.

- روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز امروز با انتشار مطلبی، به بررسی دیدگاه مردم ترکیه نسبت به مداخله دولت این کشور در درگیری‌های داخلی سوریه پرداخته و اشاره کرده که این امر، اسباب نارضایتی مردم این کشور را فراهم آورده است.

- آمارهای رسمی که از زبان فرمانده نیروی انتظامی اعلام شده، از وجود ۱۳۰هزار ایرانی الکلی خبر می‌دهد.

- هابیلیان:عضو سابق گروهک منافقین افزود: رجوی با صدها تن از زنان سازمان(منافقین) ازدواج دائم کرده و این کاملاً برخلاف نص صریح آیات قرآن است. مترجم سابق رجوی ضمن تشریح بخشی از عملکرد منافقین گفت: سرکرده این گروهک تروریستی سه سال متوالی از ما خواست تا به جای ماه رمضان در ماه محرم روزه بگیریم. حسین نژاد با اشاره به گفته های یکی از زنان ارشد جدا شده از گروهک نفاق گفت: رجوی پس از جمع آوری زنان در یک سالن و ازدواج جمعی با آنان، در مقابل چشمان همگی آنان اقدام به ارتکاب اعمال شنیع با آنها کرد.

فردا:- تحلیل عماد افروغ از علل مخالفت با فلسفه: من به عزیزانی که نسبت به فلسفه بی مهری می کنند توصیه می کنم قابلیت فلسفی و عرفانی ما را بشناسند بعد مخالفت کنند! باید عینک خود را عوض کنند؛ عینک هیجانی و احساسی بدون توجه به الزامات کلام را بردارند.

رسا:- آیت الله یزدی: رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: رادیو معارف مباحثقرآنی، اعتقادی خیلی خوبی دارد که پخش دروس حضرات آیات از ویژگی های این رسانه است که من معمولا از برنامه های رادیو معارف استفاده می کنم. رییس شورای عالی حوزه های علمیه برای پیشبرد اهداف این رادیو به مسئولان توصیه کرد: رادیو معارف از مباحثتخصصی همچون بهائیت، اعتقادات، اندیشه های نو که به صورت مستند از سوی علما و فضلای حوزه علمیه قم بیان می شود بیشتر استفاده کند.

فارس:- بدهی خانوارهای آمریکایی از مرز ۱۳هزار میلیارد دلار گذشت. فدرال رزرو آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد میزان بدهی خانوارهای آمریکایی در سه ماه دوم ۲۰۱۲ با رشد ۳۹.۴ میلیارد دلاری به بیش از ۱۳ تریلیون دلار رسیده است.

- مجوز استخدامی دستگاه‌ها در زمان آقای فروزنده معاون قبلی توسعه مدیریت به استانهای کشور داده و سهمیه هر استان مشخص شد، اما آقای عزیزی که معاون جدید توسعه مدیریت شد، باید مجوز یاد شده را از نظر انطباق با قوانین بررسی ‌کند.

- رسول خادم با حضور در خبرگزاریفارس:بازگشتم به کشتی منافع عده‌ای را مخدوش می‌کرد. حضور در فیلا سرمایه گذاری است. مدیر تیم‌های ملی کشتی با حضور در خبرگزاری فارس درباره شرایط امروز کشتی، انتخابات فیلا و فدراسیون کشتی و مسائل روز ورزش اول کشور مسائلی را مطرح کرد.

ایرنا:- احمد نجفی عضو شورای عالی سینما با یادآوری آنکه بودجه اولیه سینمای ایران در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان است، گفت: بودجه سینما در سال ۹۱ افزایش یافته و به طور حتم تا پایان سال به حدود ۹۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

ایسنا:سراج پس از ورود به صحنه با تشویق‌های پیاپی مخاطبان کرمانشاهی مواجه شد. اما پیش از آنکه اجرایش را آغاز کند در سخنانی گفت: هنگامی که تصمیم اجرای صحنه‌ای در کرمانشاه را داشتم از من پرسیدند مطمئن هستید که دوباره در کرمانشاه کنسرت‌تان را تعطیل نمی‌کنند، و من پاسخ دادم که برای آن دسته از مردم کرمانشاه روی صحنه خواهم رفت که عاشق موسیقی‌اند و موسیقی‌دوست هستند و ما هم مردم کرمانشاه را زیاد دوست داریم. سپس این هنرمند در قالب یک بیت شعر گفت: «وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در آیین ما کافری است رنجیدن»

واحد مرکزی خبر:- واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه: پلیس آلمان از برگزاری تظاهرات در چند شهر این کشور علیه فیلم موهن امریکایی خبر داد. درسریلانکا معترضان به فیلم توهین آمیز درباره پیامبر گرامی اسلام، عکس باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و پرچم این کشور به آتش کشیدند. در افغانستان نیز صدها تن از دانشجویان علیه کاریکاتورهای موهن یک نشریه فرانسوی و نیز فیلم آمریکایی - صهیونیستی ضد اسلامی تظاهرات کردند. شمار زیادی از شهروندان پاکستانی هم با برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای کراچی و راولپندی ضمن ابراز وفاداری به پیامبر اعظم(ص) و سر دادن شعارهای لبیک یا رسول الله و مرگ برآمریکا، پرچم های این کشور و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.

- شهروندان عربستانی با تظاهرات گسترده در شهر قطیف در شرق این کشور با شیخ باقر النمر ابراز همبستگی کردند و آزادی سریع وی را از زندان رژیم آل سعود خواستار شدند. عربستانی ها تاکید کردند از حمایت های خود از آیت الله باقر النمر دست نخواهند کشید. شهروندان عربستانی همچنین در تظاهرات گسترده خود در اعتراض به فیلم موهن آمریکایی - صهیونیستی شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای غربی نظیر آمریکا، انگلیس و فرانسه سر دادند و آمریکا را شیطان بزرگ خطاب و با شعار لبیک یا رسول الله(ص) به پیامبر رحمت ابراز وفاداری کردند.

- جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: برای گرامیداشت یاد و خاطره زنان شهید کشور و به یاد شهید شاخص کشور شهید «ناهید فاتحی کرجو» در نیمه دوم امسال ۲ برنامه در دستور کار قرار دارد. فضلی گفت: یادواره ۱۱۰ شهیده ترور که در عملیات منافقین و ضدانقلاب به فیض عظمای شهادت رسیده اند نیز از دیگر برنامه های امسال است.

رجانیوز:گفتگو با رحیم مخدومی: فتنه مثل اوایل جنگ بود که رزمنده ها نمی دانستند خاکریز کجاست و باید چکار کنند. در ماجرای فتنه هم خیلی از نویسندگان ما دوست داشتند دفاع کنند اما نمی دانستند کجا باید بایستند و دفاع کنند. این خاکریز که زده شد خیلی ها پشت آن جمع شدند و شروع کردند به مبارزه. معلوم هم نشد این خاکریز را کی زد؟ ایده اش را چه کسی داد؟ …

- رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا طی ۱۳سال ریاست جمهوری خود با پنج سفیر آمریکا و چند سفیر موقت این کشور کار کرده است. تاریخ روابط چاوز با دیپلمات‌های واشنگتن، نمونه زنده سیاست مقابله با تحریک، توطئه و کودتا است.

ایران هسته ای: - ایران برای آنکه حسن نیت خود را نشان دهد و تبلیغات دروغین رسانه های غربی را رسوا کند در سال ۲۰۰۵ دو بار اجازه بازرسی به ماموران آژانس داد ودرهردوبارآنها اعلام کردند هیچ مورد غیر قانونی مشاهده نکردند. جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد آژانس متعهد شود بازرسان آژانس در زمان بازدید از سایت نظامی پارچین، اطلاعات نظامی غیر هسته ای این مرکز به بیرون درز پیدا نکند و محرمانه بماند. زیرا سابقه عملکرد آژانس در عراق نشان می دهد اطلاعات مربوط به مراکز نظامی غیر هسته ای عراق در سالهای قبل از اشغال این کشور توسط آمریکا، دراختیار سایرکشورها گذاشته شده بود. اصل اینکه ایران حق غنی‌سازی اورانیوم را داشته باشد، خط قرمز ایران است و به هیچ وجه از این حق کوتاه نمی‌آید.

- جلسه شورای امنیت برای استماع گزارش تحریم ایران روز پنج شنبه تشکیل شد. صدای امریکا گزارش داد سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه طی نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحریم علیه ایران، گفت: «وقت دارد تلف می شود»

- یک هفته نامه فرانسوی از قول یک تحلیلگر امنیتی در رژیم صهیونیستی نوشت که یکی از علت های اصرار بنیامین نتانیاهو به تعیین خط قرمز فوری برای برنامه هسته ای ایران این است که وی عقیده دارد تا چند ماه دیگر و با تکمیل شدن تاسیسات فردو، گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران برای همیشه از روی میز برداشته می شود.

- - ۳۶ مقام برجسته امریکایی از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در اقدامی بی سابقه با انتشار تحلیلی مشترک تاکید کردند گزینه نظامی علیه ایران یک گزینه کاملا ناکارآمد است.

- منابع امنیتی می گویند نمایندگانی از ۳ سرویس اطلااتی سیا، موساد وMI۶ به همراه نماینده سرویس اطلاعاتی سعودی و همچنین برخی از گروه های ضد انقلاب مرتبط با این سرویس ها در نشستی در یکی از کشورهای همسایه ایران ابعاد راهبرد تشدید فشار بر ایران تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ را نهایی کرده اند. در بخش جمع بندی این جلسه موارد زیرمصوب شده است: - گزینه عملیات نظامی باید به گونه ای حوزه رسانه و عملیات روانی مطرح شود که مردم در ایران حس کنند این گزینه بسیار نزدیک است. - همچنین گزینه تحریم باید به گونه ای اعمال شود که مردم ایران حس کنند آینده معیشتی آنها در حال نابودی است و تنها راه خروج از این وضعیت این است که ایران موضع خود را درباره مسائل هسته ای و منطقه ای تعدیل کند. - گزینه عملیات اطلاعاتی بر مبنای مباحثی که در این جلسه مطرح شده باید به گونه ای جلوه داده شود که گویی نظام قادر به تامین امنیت نیست و به اصطلاح کار از دست آن در رفته است. - علاوه بر این، در این جلسه تاکید شده است که همه این اقدامات بدون انجام یک تحرک جدی از جانب جریان اصلاح طلب در داخل بی نتیجه است.

مشرق: شورای آتلانتیک در گزارشی که به قلم بارابارا اسلاوین منتشر کرده است به بررسی نقش ایران در منطقه خاورمیانه، سناریوهای مختلف این کشور در قبال رویدادهای آتی و برآورد قدرت منطقه‌ای آن پرداخته و در پایان نیز پیشنهاداتی برای تقویت و یا حفظ نفوذ ایالات متحده ارائه کرده است. این گزارش در ادامه به شرح برخی از اختلاف نظرهای سیاسی در ایران پرداخته و سعی در تشکیک در میزان افراد شرکت کننده در انتخابات اخیر مجلس دارد. از نظر نگارنده، کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران عبارتند از: محمدباقر قالیباف شهردار فعلی تهران، غلامعلی حدادعادل از نمایندگان برجسته مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس و برادر رئیس قوه قضائیه و علی‌اکبر صالحی فیزیکدان هسته‌ای و تکنوکراتی که در حال حاضر وزیر خارجه ایران است. باربارا اسلاوین فاکتورهای متعددی را بر سیاست داخلی ایران تاثیرگذار می‌داند. این گزارش در پایان می نویسد: اگرچه تعیین و تشخیص راهبرد دیپلماتیک در قبال ایران از حوصله این گزارش و فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا خارج است، ولی پرسنل نظامی آمریکا که سنگینی بار تصمیم‌گیری رهبران غیرنظامی برای ورود به جنگ در خاورمیانه را بر دوش کشیده‌اند، می‌بایست از راهبردی قوی‌تر برای مشارکت دیپلماتیک با ایران حمایت کنند. دولت اوباما در کنار وضع تحریم‌های سخت‌تر می‌بایست راهی دیپلماتیک پیش روی ایران قرار دهد تا به این کشور اجازه دهد بدون احساس تحقیر، نگرانی‌های بین‌المللی پیرامون برنامه هسته‌ای خود را رفع کند. رهبران نظامی ایالات متحده برای کاهش خطر درگرفتن جنگ بر اساس اشتباه محاسباتی، حداقل باید به دنبال گشایش مسیر ارتباطی به دولت و ارتش ایران باشند. در این زمینه خطوط تلفنی مستقیم، توافق برای کمک در هنگام بروز حوادثدر دریا و غیره می‌تواند مفید واقع شود.

- در اواخر سال ۲۰۱۱ بدهی دانشجویان آمریکا به یک تریلیون دلار رسید که مبهوت کننده است. در واقع این رقم با سرعتی در حدود سه هزار دلار در ثانیه در حال افزایش است و گوی سبقت را از بدهی کارت های اعتباری و وام های دیگر ربوده و فقط از بدهی های رهنی مردم آمریکا عقب مانده است!

جام جم آنلاین:روح اله حسینیان در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در خصوص نامه حمایتی برخی از نمایندگان از سعید مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی گفت: نامه جعلی نبوده و اینجانب متن نامه را دیدم. آقای مرتضوی آدم خوبی است. فردی انقلابی است. در سخت ترین شرایط از انقلاب و نظام دفاع کرد.

مشرق:- روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل پیرامون اظهارات اخیر درباره دیدارهای دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اطلاعیه‌ای صادر کرد. اظهارات غیر مستدل، بدون منطق و غیر منصفانه دو عضو دفتر تحکیم وحدت و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مورد دیدارهای سالانه دانشجویان با رهبر فرزانه انقلاب و همچنین برنامه‌ها و تجمعات دانشجویان انقلابی، موجب تاسف و رنجیدگی خاطر دانشجویان انقلابی گردیده است. این اظهارات نسنجیده که مورد سوءاستفاده بیگانگان و دشمنان نشان‌دار و سابق‌دار انقلاب اسلامی قرار گرفته، در حالی بیان می شود که بنابر اطلاعات موثق نظر قاطبه دانشجویان و اعضای مومن و انقلابی دفتر تحکیم وحدت و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خلاف این اظهارات است.

جام نیوز

سایت ضدانقلاب " سبزنامه ایرانیان " وابسته به گروهک موسوم به کنفدراسیون دانشجویان ایرانی، نوشته است: «در تازه ترین گزارش کمیته تحقیق کنگره ایالات متحده امریکا در امور ایران و خاورمیانه که شهریور ماه ۱۳۹۱(سپتامبر ۲۰۱۲) منتشر شد، فهرستی از به اصطلاح تأثیرگذارترین چهره های اپوزیسیون ایرانی منتشر شد. این گزارش که هرساله در اختیار نمایندگان مجلس، سناتورها، مقامات کاخ سفید، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و مؤسسات بزرگ تحقیقاتی واشنگتن قرار می گیرد، مورد اعتمادترین منبع خبری و اطلاعاتی در واشنگتن محسوب می شود.» در این گزارش آمده است: «با وجود اینکه جنبش سبز رهبری مشخصی ندارد و رهبری کلی این جنبش و تصمیم گیری در خصوص فعالیت های اعتراضی واضح نیست - چنانکه چندین جزء از اجزای جنبش برای برتری یافتن رقابت می کنند - و برخی از حامیان جنبش سبز، ایران را به مقصد اروپا یا آسیا و ایالات متحده ترک کرده اند؛ بلوک ها و شخصیت های ذیل را می توان تا درجات مختلف به عنوان بخشی از جنبش سبز محسوب کرد: - " میرحسین موسوی "، " محمد خاتمی " و " مهدی کروبی " رهبران اسمی جنبش سبز هستند. - رهبران مخالف دانشجویی: " کنفدراسیون دانشجویان ایرانی " و " دفتر تحکیم وحدت " - جبهه مشارکت ایران اسلامی - سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی - تعدادی از مخالفان شناخته شده عبارتند از: " شیرین عبادی "، " عبدالکریم سروش "، " اکبر گنجی "، " محسن سازگارا "، " عطاءالله مهاجرانی "، " رضا پهلوی " و برخی دیگر که اکنون در درجات مختلف، بخشی از جنبش سبز به حساب می‏ آیند.»

- بی بی سی:وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد، ۱۱۷هواپیمای ایرانی، متعلق به شرکت ‌های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر را تحریم کرده است.

- الجزیره:حمایت ایران از بشار اسد در بقای وی بسیار تاثیرگذار و حیاتی است.

-یورو نیوز:یک استاد آمریکایی دانشگاه هاروارد این کشور با اعلام یافتن تکه کاغذی متعلق به قرن چهارم میلادی که بر روی آن نوشته شده“مسیح به آنها گفت، زن من“، برای اولین بار فرضیه متاهل بودن پیامبر مسیحیان را مطرح کرده است. کارن کینگ ضمن تاکید بر این که این سند چیزی را دراین باره ثابت نمی کند، می گوید: “خیلی واضح بگویم، این پارچه نوشته هیچ سندی مبنی بر این که مسیح متاهل بوده یا نبوده نیست. در واقع در تمام اسناد تاریخی قابل اعتماد چیزی در این باره نوشته نشده و این سند هم چیزی را تغییر نمی دهد. ”اما واتیکان اعلام کرده که بدون توجه به این تکه کاغذی که معلوم نیست از کجا آمده، مسیح را همچنان مجرد می داند. برخی محققان نیز با تاکید بر این که در زبان های سامی آن زمان، “زن” لزوما به معنای “همسر” نبوده، به جمله ای در انجیل اشاره می کنند که در آن مسیح مادر خود را نیز “زن” خطاب کرده است.

- رئیس اخوان المسلمین سوریه در گفت و گو با روزنامه" جمهوریت" ترکیه ضمن تاکید بر این که در راهبرد آن ها، " سیاست دینی " جایی نخواهد داشت، در بیانی متناقض گفت: در منطقه هلالی شیعی به وجود آمده است. العالم خبر داد: «ریاض الشقفه» رئیس اخوان المسلمین سوریه در گفت و گو با روزنامه " جمهوریت " ترکیه ضمن تاکید بر این که در راهبرد آن ها، " سیاست دینی " جایی نخواهد داشت، در بیانی متناقض گفت: در منطقه هلالی شیعی به وجود آمده است که با سقوط بشار اسد این هلال نیز فرو می‌ریزد و ما پشت هلال شیعی را خواهیم شکست.

- آخرین نتایج سایت فوربس نشان می‌دهد که بیل گیتس هنوز هم پولدارترین انسان روی کره زمین است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش دارایی‌های این فعال عرصه فناوری با ۷ میلیارد دلار افزایش نسبت به سال گذشته به ۶۶ میلیارد دلار معادل ۴۱ میلیارد پوند رسیده است. جالب اینجاست که در لیست ۵ نفره ثروتمندان دنیا نسبت به سال قبل تغییری مشاهده نمی‌شود.

بولتن نیوزبه نقلآسوشیتد پرس، نیروی هوایی آمریکا روز شنبه یک زن را برایرهبری واحد آموزش پایۀ خود در پایگاهی در ایالت تگزاس انتخاب کرد. جائی که طی سالگذشته ده ها تن از پرسنل زن این پایگاه گفته اند که توسط مربیان مرد خود مورد حملۀیا آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.

خبر انلاین:علی دایی در گفت و گویی اختصاصی با خبرآنلاین از چالش های فوتبال ملی ایران سخن می گوید. من یکی از بزرگترین اشتباهاتم این بود که در آن مقطع آن دو بازیکن را اخراج نکردم. آن هم به این دلیل که حس کردم با این کار فوتبال آنها تمام می شود و در ایران هجمه زیادی به وجود می آید. من به خانواده آنها فکر کردم. اما اگر آن زمان حرفه ای فکر می کردم باید آنها را ازاردوی تیم ملی اخراج می کردم.

- رضا تقی پور در هفته آخر شهریور اعلام کرد تمام دستگاه های اجرایی کشور از سوم مهر ماه تمامی ارتباطاتشان با اینترنت قطع شده و از شبکه اینترنت به شبکه ملی منتقل می شوند. وزیر ارتباطات به خبرگزاری مهر گفته ۴۲ هزار دستگاه دولتی در هفته اول مهر ۱۳۹۱ تمامی ارتباطات شان از شبکه اینترنت به شبکه ملی منتقل می شود.

اشراف:اندیشکده مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل آمریکا(CSIS) گزارشی را درباره تأثیر حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای ایران منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که جنگ در منطقه خلیج[فارس] می‌تواند چه خطراتی برای اقتصاد جهان در پی داشته باشد – اگرچه ایران از تمام همسایگان جنوبی خود در حوزه خلیج[فارس] آسیب‌پذیرتر است.

- اندیشکده اطلاعاتی امنیتی استراتفور در گزارشی مفصل به بررسی برنامه هسته‌ای ایران و موضوع حمله اسرائیل و آمریکا به ایران پرداخت. اسرائیل آشکارا اشتیاق خود به حمله به ایران را نشان می‌دهد اما آمریکا آن را محدود کرده، آمریکا نیز صریحاً ایران را بعنوان تهدیدی برای اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه، بخصوص عربستان سعودی اعلان می‌کند، اما معتقد است در صورت اقدام نظامی ایران بگونه‌ای واکنش نشان خواهد داد که موجب بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان:- واکنش نیکی کریمی به انتشار خبر در آغوش گرفتن یک بازیگر مرد؛ نیکی کریمی: اصلا در جریان نیستم، مگر باید واکنش نشان بدهم؟ نیکی کریمی پس از منتشر شدن عکسی که به واسطه در آغوش گرفتن یک بازیگر مرد در رسانه ها مشاهده شد، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان این طور واکنش نشان داد.

- مستند پیرزن دربار انگلیس به همراه تصاویر دیده نشده آماده پخش شد. در این مستند علاوه بر بررسی قریب به شصت سال حاکمیت ملکه الیزابت دوم و فراز و نشیبهای زندگی وی و خاندان سلطنتی انگلیس، به بررسی سیاست داخلی و خارجی این کشور طی این مدت از جمله تغییرات در مستعمرات و روی آوردن به استعمار نو، اعطای استقلال به مستعمرات سابق، جنگ عراق و افغانستان، سیاستهای ملکه الیزابت برای تاثیرگذاری همه جانبه بر دولتهای مختلف حزب محافظه کار و کارگر در تاریخ معاصر انگلیس و استفاده از مکانیزمهای غیرشفاف برای نقش مطلق خاندان سلطنتی در روندهای تصمیم دولت پرداخته است

- جوانان اسرائیلی چهارشنبه شب بالای پل رفتند و با صدای بلند اعلام کردند که خود را از روی پل به پایین پرتاب خواهند کرد و برخی از آنان نیز وسایل شخصی خود را به پایین انداختند که همین امر باعثجلب توجه رهگذاران و حضور نیروهای پلیس و گروه های امداد و نجات در محل شد. هنگامی که پلیس با آن هشت جوان گفتگو می کرد، گروهی دیگر از معترضان اسرائیلی در وسط خیابان روی زمین دراز کشیدند تا مسیر را مسدود کنند. پلیس پس از ۴ساعت هشت جوان را بازداشت کرد و تحویل دستگاه قضائی داد تا از آنان غرامت دریافت کند.

- گزارش‌های پزشکی صادر شده، نشان از وخامت حال عمومی ملک عبدالله پادشاه عربستان را دارد، از تلاش‌های سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد و شاهزادگان سعودی برای جانشینی خبر می‌دهد. این منبع آگاه در سخنان خود نیز از افزایش اختلافات میان شاهزادگان سعودی پس از خروج ملک عبدالله از این کشور خبر داد.

- عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با اعلام این مطلب که در حال حاضر تنها اعضای شورای مرکزی انتخاب شده‌اند، ‌گفت: جبهه پایداری تا کنون فاقد اساسنامه بود که طی جلسات گذشته توانستیم به یک اساسنامه واحد دست یابیم که اعضای شورای مرکزی نیز طبق اساسنامه حاضر مشخص شده‌اند. وی با اشاره به این نکته که متن اساسنامه و اعضای شورای مرکزی در آینده‌ای نزدیک به رسانه‌ها اعلام خواهد شد، گفت: دبیرکل و سخنگوی این جبهه نیز مشخص می‌شوند. حجت‌الاسلام روانبخش بر همین اساس درباره عدم حضور کوچک‌زاده و رسایی به عنوان عضو شورای مرکزی این جبهه خاطرنشان کرد: تغییر عضویت اعضای سابق شورای مرکزی به عضویت عادی به این معنا نیست که اعضای جبهه دچار انشقاق شده‌اند بلکه به این خاطر است که برخی اعضای سابق شرایط اساسنامه جدید را نداشته و وقت حضور و فعالیت مستمر در جبهه را ندارند.

- دبیر‌کل جبهه پایداری در رابطه با سخنان آیت‌الله مصباح یزدی در این دیدار خاطرنشان کرد: ‌ ایشان با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم «ان‌الذین قالوا ربنا‌الله ثم استقاموا» «کسانی که می‌گویند خدای ما، الله است و سپس استقامت می‌کنند آنها خوفی برایشان نیست و نباید از گذشته و آینده هراسی داشته باشند‌» اعضای جبهه را به مقاومت و ایستادگی فرا خواندند. حجت‌الاسلام آقاتهرانی اظهار داشت: ‌ در رابطه با برنامه‌های جبهه پایداری‌ و ارکان اساسنامه نیز به بحثنشستیم.

- رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد:رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسئولان ذی‌ربط اطلاعاتی امنیتی ما موفق به شناسایی دستگاه‌هایی که برای فعالیت‌های هسته‌ای به ما عرضه و در آن مواد منفجره کار گذاشته شده بود شدند، قرار بود این دستگاه‌ها در زمان بکارگیری منفجر و تمام سیستم را مختل کند اما در نهایت با هوشمندی متخصصان داخلی این توطئه دشمنان خنثی شد.

- درست چند روز مانده به سفر دبیر کل سازمان ملل متحد برای شرکت در اجلاس تهران بود که نامه‌ای با امضا جمعی از فعالان سیاسی خارج از کشور به بان کی مون ارسال شد و در این نامه از او درخواست شده بود تا با سران خائن فتنه در تهران دیدار و گفتگو داشته باشد، نقشه‌ای که البته هیچ گاه عملی نشد. در نامه اسم ۴۲۰ نفر به چشم می‌خورد که به اصطلاح خود را فعال سیاسی می‌نامند و از بان کی مون می‌خواهند در جریان سفر به تهران به دیدار سرکردگان فتنه برود و با انها دیدار و گفتگو داشته باشد. از نام‌های آشنا در میان امضا کنندگان نامه که نقشی بسیار پررنگ در جمع آوری امضای اعضا نیز داشت نام لیلی پورزند به چشم می‌آید که در ذیل همین خبر به روابط او با افراد و بنیادهای برانداز در آمریکا اشاره خواهد شد. لیلی پورزند فرزند سیامک پورزند و مهر انگیز کار که نقشی فعال در بنیادهای برانداز آمریکایی دارد از اعضای فعال در بنیاد برانداز کارنگی است.

آنا:آرمیتا رضایی نژاد، فرزند شهید هسته ای کشورمان با حضور در اختتامیه نخستین جشنواره فعالان سایبری ایثار و شهادت گفت: دستان پلیدی که خون پدرم را ریختند بدانند که نفرین شدگان و بدنامان تاریخند.

آریا: - عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت در گفتگو با آریا: علی لاریجانی فعلا درخواست ما برای نامزد شدنش را نپذیرفته است

- سید ضیاالدین دری نویسنده و کارگردان سریال «کلاه پهلوی» که از جمعه هفته گذشته پخش آن از شبکه اول سیما آغاز شد در واکنش به اظهار نظرات مختلف در خصوص مجموعه درحال پخشش گفت: «من جوابی به این حملات ندارم، جز این‌که دوستان را به صبر و شکیبایی توصیه کنیم». وقتی از سریالی با بیش از پنجاه قسمت به عنوان طولانی‌ترین سریال «الف ویژه» تنها یک قسمت پخش شده است، چگونه می‌توانیم اینقدر زود قضاوت کنیم. من باید رازدار سازمان باشم، اما اینجا و از طریق «بانی فیلم» می‌گویم این سریال ارزان‌ترین مجموعه الف ویژه تلویزیون ماست. کارگردان «باد و شقایق» ادامه می‌دهد: «شنیده‌ام دوستان قلم به دست گرفته و نشسته‌اند خدای نکرده تنها به جنس مؤنثدر سریال دقت کرده‌اند! اگر این باشد، باید استناد کنم به صحبت حضرت امام(ره) که گفتند کسانی که نمی‌توانند جلوی ذهنیات شهوانی‌شان را بگیرند، اصلاً نبینند! او در پایان گفت: «عجله نکنید. فرصت برای خراب کردن ما هست!»

شبکه ایران: عبدالرضا داوری از حامیان مشایی در شبکه دولتی ایران حمله به آیت الله مصباح را آغاز کرد و نوشت: انتقاد اینجانب به حضرت آیت الله مصباح یزدی و همفکرانشان این بود که چرا در انتقاد از بینش مهندس مشایی، از جاده انصاف خارج می شوید و عناصر محوری و کلیدی دولت دهم که به تعبیر حضرت آیت الله خامنه ای، احیا کننده گفتمان امام و انقلاب است را «فراماسونر» و «شدیدترین خطر تاریخی علیه اسلام» می خوانید؟ آیا انصاف است که احیاکنندگان گفتمان امام و انقلاب را در ردیف فراماسونرهایی نظیر سیدحسن تقی زاده، میرزا ملکم خان، جعفر شریف امامی و … بنشانیم و یا خطر مدیران ارشد دولت دهم را از جنایتهای ابن ملجم مرادی و شمر ابن ذی الجوشن و خولی و حرمله شدیدتر بخوانیم و یا خیانتهای اصحاب سقیفه و خباثتهای بنی امیه و بنی العباس و عمروعاص و حجاج ابن یوسف را در قیاس با اقدامات راهبران دولت دهم هیچ بیانگاریم؟! داوری سپس مطالبی را با عنوان انتقادات صریح شهید بهشتی از آیت الله مصباح یزدیمنتشر کرده است. وی از قول شهید بهشتی نوشت: «من مکرر به جناب آقای مصباح هم گفته ام. گفته ام دوست عزیز، چرا این بحثهایی که احتیاج به رسیدگی بیشتر دارد باید اینطور مطرح شود؟ …بحثمن در اینجا بحثجناب آقای مصباح نیست. بحثمن در اینجا با شما طلاب است. به ایشان هم در این ده – پانزده روز قبل عرض کردم. گفتم آقا! بحث، بحثروش تربیتی مدرسه است … شما طلاب مدرسه نمی توانید با این اسلوب بار بیایید وگرنه لااقل بنده نمی توانم در چنین مدرسه ای ذره ای در کارها سهیم باشم. مدرسه ای که بخواهد یک مشت انسان لجوج، پرخاشگر بی جا و متعصب تربیت کند، نتوانند با هم دو کلمه حرف بزنند چه ارزشی دارد؟

بصیرت:- به‌تازگی محمدرضا م. از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، پس از سه سال، با ارائه شکایتی به دادسرای انتظامی قضات، از دادستان کل کشور شکایت کرده و مدعی شده «دادستان کل به شخصیت و اعتبار وی خدشه وارد کرده» است! علت شکایت محمدرضا م. طرح نام وی از سوی دادستان کل کشور در یک برنامه تلویزیونی در ۱۶شهریور ماه ۸۸است. وی در بخشی از شکایت خود حتی خواستار «تعقیب انتظامی دادستان کل کشور» شده است. این در حالی است که آقای میم از جمله پرده‌گردانان طرح اتهامات ناجوانمردانه روزهای آغازین ناآرامی‌های تهران به مجموعه نظام بوده و با انتقال اطلاعات تحریف شده، به عنوان بازوی ارتباطی جریان فتنه با سرپل‌های بیگانه حامی آن، نقش‌آفرینی می‌کرده است. وی که به‌عنوان مسئول کمیته ساختگی «پیگیری امور بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان» فعالیت می‌کرد، با طرح اکاذیب و اطلاعات نادرست در خصوص وضعیت آسیب‌دیدگان ناآرامی‌های تهران، لیست‌های ساختگی منتشر می‌کرد. وی حتی در سال‌های ۸۹و اوایل ۹۰که با قید وثیقه در مرخصی به سر می‌برد، با در پیش گرفتن رفتارهای گذشته، نامه‌های سرگشاده و «رنج‌نامه‌های» ساختگی علیه نظام انتشار می‌داد.

-" استفان والت "، نظریه‌پرداز مشهور سیاست بین‌الملل و استاد دانشگاه هاروارد، در یادداشتی کوتاه نوشت: «اگر شما یکی از کسانی هستید که هنوز فکر می‌کنند حمله به ایران ایده خوبی است، بهتر است لحظه‌ای را به تفکر درخصوص وقایع هفته گذشته در خاورمیانه بپردازید. اگر یک ویدئوی آماتور و ابلهانه توانست چنین اعتراضات ضدآمریکایی را از تونس تا پاکستان برانگیزد، تصور کنید که حمله مشترک آمریکا - اسرائیل علیه ایران چه واکنشی برخواهد انگیخت؟» این نظریه‌پرداز نورئالیست و مطرح آمریکایی افزود: مبادا نگرانی چند تن از سران عرب درخصوص برنامه هسته‌ای ایران شما را گمراه کند … افکارسنجی‌های انجام شده در جوامع عربی نشان می‌دهند که جوامع عرب چندان از ظرفیت هسته‌ای ایران نگران نیستند و آن را در مقابل تسلط نظامی ایالات متحده و زرادخانه هسته‌ای اسرائیل ارزیابی می‌کنند.

* یکی از افسران جدا شده از ارتش سوریه از تشکیل گردانی به نام «شهید صدام حسین»! در حومه ادلب سوریه خبر ‌داد. افسری به نام «اسامه محمد جولاق» که رتبه نظامی وی مشخص نیست، به‌عنوان رهبری شورشی در ویدئویی در سایت‌های اینترنتی مخالف با بشار اسد، اعلام کرد: من رهبر انقلابی به‌نام «اسامه محمد جولاق» بیان می‌دارم که همراه با گروهی از افسران و سربازان، گردانی را به نام «شهید صدام حسین» تشکیل داده‌ایم و این چنین موجودیت خود را اعلام می‌داریم!

- گزارش تکان دهنده سازمان دیدبان زندانهای انگلیس حاکی از آن است که در سال گذشته میلادی، حدود ۲۳۰ زندانی در انگلیس در پشت میلههای زندان از دنیا رفته اند که در نوع خود، رکوردی جدید در این کشور به حساب می آید.