به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، تلسکوپ رادیویی استرالیا‌ بخشی از پروژه عظیم ۲.۵ میلیارد دلاری SKA محسوب می‌شود که قرار است به طور مشترک در سه کشور آفریقای جنوبی، نیوزیلند و استرالیا احداثشوند.

تسلکوپ رادیویی SKA در رصدخانه نجوم رادیویی Murchison در غرب صحرای استرالیا از ۳۶ آنتن عظیم هر کدام به قطر ۱۲ متر ساخته شده است.

این تلسکوپ ۵۰ بار قوی تر از تلسکوپ‌های رادیویی موجود است که می‌تواند انفجار ستارگان، سیاهچاله‌ها، انرژی تاریک و منشأ تشکیل کائنات در ۱۴ میلیارد سال قبل را مورد مطالعه قرار دهد.

تلسکوپ رادیویی SKA می‌تواند پهنای آسمان و کائنات را با سرعتی چندین برابر تلسکوپ‌های موجود مورد بررسی قرار دهد و با کمک آنتن‌های فوق حساس به تابش های بسیار ضعیف از کهکشان راه شیری، امکان کشف کهکشان های دور دست فراهم می‌شود.

با بررسی امواج رادیویی، جزئیات منحصر به فردی در خصوص کیهان در اختیار محققان نجوم قرار می گیرد؛ همچنین درک و بینش دقیق‌تری در خصوص مراحل نخست تشکیل کائنات، گازهای تشکیل دهنده ستارگان و بررسی تپ اخترها، کوازارها فراهم می‌شود.

بيش از ۳۵۰ دانشمند از ۱۳۰ موسسه در پروژه هاي علمي و تحقيقاتي اين مركز همكاري خواهند داشت. اين تأسيسات ۱۶۰ ميليون دلاري روز جمعه (۱۴ مهر) توسط وزير علوم استراليا رسما افتتاح شد.