به گزارش افکارنیوز به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) متن پیام ایشان به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم

و به نستعین و صلی الله علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین


انا لله و انا الیه الراجعون


خبر درگذشت بیش از هزار نفر از برادران و خواهران ایمانی در پاکستان و آواره شدن بیش از بیست میلون نفر در اثر حادثه سیل اخیر موجب تاثر و تالم خاطر بسیار گردید. متاسفانه در این واقعه که ابعاد آن رو به گسترش است، علاوه بر آنکه تعداد کثیری جان باخته اند، گروه فراوانی مصدوم و مجروح گشته‏اند و افراد بیشتری کاشانه و اموال خود را از دست داده اند. از رب جلیل برای مصدومان و مجروحان، شفا و صحت کامل و برای مالباختگان و بی کاشانه شدگان، گشایش در امور و وسعت رزق و برای جانباختگان آمرزش و برای بازماندگانشان صبر جمیل و اجر جزیل مسآلت دارم.


باید توجه داشت که هر واقعه، اعم از تلخ و شیرین که در این دار دنیا روی می دهد، آزمونی است الهی که می تواند وسیله‏ای از وسایل ارتقای درجات یا خدای ناخواسته سببی از اسباب فروکاسته شدن منزلت افراد باشد.


حادثه سیل اخیر که برابر اخبار واصله مع الاسف علاوه بر پاکستان جان و مال مردمانی در بلاد دیگر را نیز تهدید می کند، از سنت الهیه ابتلا مستثنا نیست. اینک در آستانه ماه مبارک رمضان، همه ما در حال آزمونی عظیم هستیم. خداوند رحمان و ارواح رسولان و شهیدان و نیز فرشتگان، ناظر اعمال ما هستند: «اعملوا فسیری الله علیکم و رسوله والمؤمنون»(توبه / ۹۴)؛ می‏نگرند که آیا از غم همنوعان خویش غمناکیم و از توان و امکانات خویش برای یاری رسانی به آنها بهره می‏گیریم یا خدای ناخواسته همدردی و همکاری با آنان نداریم و مبادا که چنین باشیم.


این حدیثشریف نبوی که «من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین، فلیس منهم» هشداری برای همه ماست که باید همواره، بویژه در شرایط دشواری مانند وضعیت کنونی پاکستان، در اندیشه دیگران باشیم. ما از روایات شریف می آموزیم این حس همدردی نه تنها در برابر غم و اندوه مسلمانان باشد، بلکه مسلمین نسبت به هیچ مددجویی نباید بی تفاوت باشند.


اینک که خویش را برای روزه داری و شب زنده داری ماه مبارک رمضان و درک فضیلت لیله قدر آن مهیا می کنیم، باید از وظیفه مذهبی، دینی و انسانی خود که دستگیری از سیل زدگان و مصیبت دیدگان، در حد توان و امکانات خویش است، غفلت نکنیم و ضمن انجام تکلیف، خویشتن را مشمول الطاف خاصه الهیه سازیم.


دولت‏های جهان و سازمان‏های امدادرسان بین المللی عموما و کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی خصوصا در برابر ملت مظلوم پاکستان و سایر مردم مصیبت دیده از سیل سهمگین اخیر وظایفی دارند که امیدوارم بدون فوت وقت، نقش خویش را ایفا کنند، اما اگر عمل آنان وافی و کافی نباشد، مسقط تکلیف از عهده دیگران نیست و تا زمانی که اطمینان به کفایت امدادها و اقدامات دیگران حاصل نشود عموم مومنین در حد امکانات مکلف به امداد رسانی هستند و مجازند از وجوهات شرعیه، با رعایت موازین مربوطه، در این راه استفاده کنند و ان شاالله بری‏الذمه و مأجور خواهند بود و در صورت ترک این تکلیف الهی، العیاذبالله القدیر، معاقب خواهند بود.


این جانب ضمن ابراز ارادت به علما و فضلای جهان اسلام و ائمه جمعه و جماعات، و تمنای دعای خیر از آنان در این ایام روحانی رمضان المبارک، از آنان تقاضا دارم در خطب و مواعظ رمضانیه خویش وظایف دینی مسلمانان در برابر همکیشان، همچنین تعهدات اخلاقی و انسانی آنان در برابر سایر همنوعان را یادآوری فرمایند و مخاطبان را در تعاون بر خیر و کمک رسانی به سیل زدگان پاکستان و بلاد همجوار ترغیب نمایند.


غفر الله لنا و لکم


سید عبدالکریم موسوی اردبیلی

سوم رمضان المبارک ۱۴۳۱


همچنین در پی وقوع این سیل دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، ضمن ابراز تاسف شدید و همدردی با خانواده‌های داغدار و سانحه دیده اعلام کرد این مرجع تقلید شیعه اجازه مصرف یک سوم سهم مبارک امام(ع) را برای کمک به این امر انسانی و اسلامی صادر کرده و اعلام داشتند: مؤمنان می‏توانند از راه‌های مورد اعتماد، کمک های خود را برای سانحه‌دیدگان ارسال نمایند.