گروه فرهنگ و هنر افکارنیوز

مشهورترین آثار باستانی(ایرانی) از زمان بابل، که در موزه بریتانیا نگه داری می شود، قرار است در سال ۲۰۱۳ برای نمایش در ۵ موزه آمریکا به این کشور برود.

این تور از ماه مارس سال ۲۰۱۳ و از شهر واشنگتن آغاز می شود. منشور کوروش بعد از واشنگتن به شهرهای نیویورک، سان فرانسیسکو، هوستون و لس آنجلس می رود. خبر این تور، از سوی نیویورک تایمز و برتیش پرس تاییده شده است.

استوانه گلی منشور کوروش به‎عنوان کهن‎ترین سند حقوق بشر در سال ۱۸۷۹ میلادی توسط هیئت باستان شناسی بریتانیایی در بابل کشف و نخستین بار طی مدت زمان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله پهلوی به مدت ۱۰ روز به کشور بازگشت.

پس از گذشت ۴۰ سال از نخستین نمایش منشور در ایران، مسئولان میراثفرهنگی توانستند این کتیبه را از موزه بریتانیا به امانت بگیرند. ۱۹ شهریور سال ۱۳۸۹ منشور کوروش وارد ایران شد و ۲۰ شهریور در ویترین مخصوص خود در موزه ملی ایران جای گرفت.

ابتدا قرار بود این منشور فقط ۴ ماه در ایران به معرض نمایش عمومی قرار گیرد اما پس از انجام رایزنی‌ها با موزه بریتانیا این زمان تا پایان فروردین‌ ۱۳۹۰ تمدید شد. بعد از آن نیز طبق توافقات انجام شده این منشور به موزه بریتانیا تحویل داده شد.

قبل از انقلاب نیز تنها يك بار در جريان جشنهاي ۲۵۰۰ ساله براي نمايش در ايران از موزه بريتانيا خارج شد. آن زمان يعني در سال ۱۳۵۰ خورشيدي، منشور را ۵ هزار پوند بيمه كردند و اين شيء تنها به مدت ۱۰ روز در ايران و در موزه برج آزادي تهران به نمايش درآمد.