یک مرکز ساخت پروتزهای چشمی در مونیخ تخم چشم مصنوعی را در رنگ های مختلف برای بیمارانی که چشم خود را از دست داده اند تولید و با رقمی در حدود ۴۵۷ دلار به فروش می رساند.

افکارنیوز

: از دست دادن چشم اتفاقی ناخوشایند است که اغلب در پی یک جراحت جدی یا بیماری رخ می دهد. بر اساس آمار، حدود نیم میلیون نفر در دنیا به دلیل حوادثو تروماهای چشمی، نابینا می شوند. گفته می شود یکی از مهمترین عوامل بروز ترومای چشمی استفاده نکردن از عینکهای ایمنی است این عارضه بیشتر در سنین کار و در حدود ۳۵ - ۴۰ سالگی گریبانگیر کارگرانی می شود که به کارهایی مانند جوشکاری و تراشکاری اشتغال دارند. در این نوع مشاغل ذرات ریز ممکن است به چشم پرتاب شده و صدمات جبران ناپذیری را به آن وارد کند. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کوری های یک چشمی ناشی از حوادثو تروماهای چشمی است.

در همین حال آمار حوادثو ضایعات ناشی از آن در جوامع مختلف نشان می دهد که تعداد افراد حادثه دیده در جوامع توسعه نیافته به مراتب بیشتر از جوامع توسعه یافته است.

در چنین شرایطی ساخت یک پروتز چشم که بتواند تا حد زیادی زیبایی و ظاهر چشم اصلی را داشته باشد، می تواند استرس های ناشی از نازیبایی و عدم توازن را در چهره بیمار که ناشی از افتادن پلک به سمت پایین است، کاهش داده و تا اندازه ای از لحاظ روانی التیام بخش باشد.

پروتز هر گونه جسم یا وسیله ای است که جانشین عضو از دست رفته شده و تمام یا بخشی از کارکردهای از دست رفته را به فرد باز می گرداند. اولین فردی که از پروتز برای جایگزینی چشم استفاده کرد یک جراح فرانسوی به نام «آمبروز پیر» بود که نامش در تاریخ پزشکی به ثبت رسیده است.

به طور کلی پروتزهای چشم در دو گروه آماده یا سفارشی ساخته می شوند. این پروتزها از لحاظ ظاهر تا حد زیادی به یک لنز تماسی خیلی بزرگ شبیه اند و در وجوهی مانند صلبیه، عنبیه، عروق خونی و شکل کاملاً مانند یک چشم طبیعی هستند.

درهمین رابطه خبرگزاری رویترز تصویری از یک مرکز ساخت پروتزهای چشمی منتشر کرده است کهمراحل ساخت یک تخم چشم مصنوعی در آن دیده می شود. این مرکز در مونیخ قرار دارد و هر تخم چشم را با رقمی در حدود ۴۵۷ دلار تولید می کند.

کد خبر: 174074